Bel, sırt ve boyun sağlığı için en iyi egzersiz nasıl yapılır?

1760

Omurgamız boyun bölgesinden kuyruk sokumuna kadar düz bir sopa gibi değildir. Boyun, sırt ve bel bölgesinde kavislere sahiptir.

Kavisli omurgamız sayesinde omurga üzerine binen yükler her bir omurga parçacığı üzerine eşit olarak dağılır. Bu şekilde tek bir bölgeye sürekli ve ani yük binerek omurganın o bölgesinde oluşacak hasarlanma önlenmiş olur.

Omurgadaki bu kavisli yerleşimin yaş arttıkça korunması çok önemlidir. Bu korunma omurga çevresindeki kas gurupları ve bağlar ile sağlanır. Omurga arkası (bel, sırt, ense) kaslar kadar ön bölgesindeki kasların (göğüs ve karın kasları) da kuvvetli olması gereklidir. Bu sayede omurga üzerine binen yük öncelikle kaslar tarafından karşılanır ve eklemler, omurga kemikleri üzerine ani yük binmesi engellenir.

Bu kas yapıları zayıflarsa omurganın belirli bölgelerine aşırı ve ani yük biner. Eklemler ve omurganın ilgili bölgesinde zedelenme başlar. Zedelenme ile korunma mekanizması olarak omurga duruşunu (postürünü) değiştirir. Kişi öne, arkaya veya yana meyilli olarak duruşunu ayarlar. Bozulan ağırlık merkezi nedeniyle ne yazık ki omurga daha fazla bozulmaya meyillerin. İlk bulgu olarak ağrı ve kas spazmları ortaya çıkar.

Ardından omurganın amortisörü olan disklerde bozulmaya başlar ve son olarak omurga parçaları olan omurlar zedelenir. Disklerde fıtıklaşmalar, omurlarda kayma başlar. Yine kaymayı engellemek için vücudumuz kireçlenmeyi arttırmaya çalışır. Bu durum da durdurulamaz ise omurga kireçlenmesi kaçınılmaz olur.

Omurga ve kaslarının zayıflığının ilk bulgusu ağrı ve omurganın düzleşmesidir. Yukarıda bahsedilen sürecin durdurulabilmesi için ağrı, omurga düzleşmesi veya duruş bozukluğunun hızla düzeltilmesi gerekir.

Omurga sağılığı için spor şart !

Doğru yapılan spor ve egzersiz bunun için en iyi tedavidir. Bazen ortaya çıkan ağrı egzersiz yapılmasına engel olur. Bu durumda ivedilikle ağrının ve oluşan kısır döngünün ortadan kaldırılarak egzersiz yapılmasına olanak sağlamak gerekir. Ağrı ve kısır döngünün ortadan kaldırılmasında girişimsel ağrı tedavi yöntemleri ilk seçeneklerden biridir.

Yukarıda anlatıldığı üzere omurga sağlığı için yapılacak spor ve egzersizin ana amacı kasları kuvvetlendirmektir. Ancak önemli olan bunu yaparken disk ve omurga üzerine binen yükün minimumda tutulması asıl olandır. Yani ağırlık kaldırmak, uzun sure ayakta kalmayı gerektiren sporlar omurga için yarardan çok zarar getirir. Yürüyüş 30 dakika ile sınırlandırılmalı, ağrı olduğunda durdurulmalıdır. Daha uzun yürüyüşler kalp sağlı için uygun olabilir ancak aynı zamanda omurga sorunu da var ise omurga sağlığını bozacaktır.

Tüm bu anlatılanlar doğrultusunda omurga için ideal spor nedir?

Yüzme sırasında yer çekimi suyun kaldırma kuvveti ile azalır. Dolayısıyla omur ve diskler üzerine binen ağırlık azalır. Oysa ki kaslar suyun direnci karşısında daha fazla çalışır. Yani omurga sağlı için ideal egzersiz su içinde olur.

Aslında sırtüstü, yüz üstü gibi stilli yüzmeyi bile tartışmaya gerek yoktur, bel ve kalça için su içinde yürümek dahi yeterli olacaktır. Sırt ve boyun egzersizleri için ise sırt üstü ve yüz üstü kulaç atımını her yönde yapmaya çalışmak ideal olan olacaktır.

Yüzme haricinde başka spor yok mu? Elbette var. Aslında pilates diğer ideal spor. Ancak bunun için profesyonel bir spor eğitmeni ile çalışmanızı öneririm. Unutmayınız yapılan her hatalı spor hareketi ağrınız arttıracaktır yani ağrı yapan hareketlerden kaçınınız.

Yapılan sporda amaç omurga üzerine yük bindiren hareketlerden kaçınmaktır. Yani ağırlık kaldırarak omurgaya yarardan çok zarar getirirsiniz. Ağırlık kaldırılacak ise mutlaka yatarak kaldırılmalıdır.

Yaptığınız sporda omurganıza ağırlık bindirmeden tüm kaslarınızı çalıştırıyorsanız ideal egzersizi yapıyorsunuz demektir. Germe egzersizleri faydalıdır ancak tek başına yetmez.

Unutmayın egzersiz sırasında ve sonrasında ciddi ağrı olmuyorsa, omurga üzeri direkt ağırlık bindirmiyorsanız doğru egzersizi yapıyorsunuzdur. Ağırlık taşıma görevi omurlar üzerinde değil kaslar üzerinde olmalıdır. Omurlarımız ağırlık taşımak için değil omurgamızın her yöne uygun hareketi için vardır.

Sonuç olarak;

Omurga kavisiniz yani duruşunuz bozuksa; omurga düzleşmeniz varsa, ağrılı omurunuz varsa ivedilikle doğru egzersizlere başlamasınız. Omurga sağlığı için yapılacak egzersizin sırrı omurlar üzerine en az yükü bindiren kas çalışmalarıdır.

Sağlıklı günler dilerim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here