Diz Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi

Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan diz kireçlenmelerinde tedavi diz protezi ameliyatıdır. Ancak protez cerrahisi için erken olması, hastanın cerrahi istememesi veya cerrahiyi tolere edemeyecek hastalarda su soğutmalı radyofrekans tedavisi iyi bir seçenektir.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi genellikle 50-55 yaş sonrası görülen ve eklem kıkırdak yüzeylerinin bozulmasıyla ortaya çıkar.

Dizde kıkırdak bozulması ve kireçlenme belli bir yaş sonrası kendiliğinden başlayabileceği gibi, travma, menisküs yaralanmaları veya romatizmal hastalıklar dizde kireçlenmeye sebep olabilir.

Bu durumda kıkırdağa yük bindiğinde dizde şiddetli ağrı ortaya çıkar. Özellikle yürümek ve çömelmek çok ağrılı olur.

Diz Kıkırdak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Dizde hareketle, merdiven çıkmak ve inmekle artan ağrı, çömelmekle artan ağrılar olur. Kıkırdak kireçlenmesi daha çok arttığında diz ağrısı gece de olur.

Bir süre sonra dizde şişlik şekil bozukluğu ortaya çıkar. Dizin altından itibaren bacak içe doğru yamulur, bacaklardaki içe doğru çarpıklaşma dışardan fark edilecek kadar artar.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diz kireçlenmesinin erken döneminde ilaç, bitkisel tedavi yöntemleri, dizlik, masaj, sıcak/soğuk uygulama ve germe gibi ağrı kesici egzersizler ile tedavi edilebilir.

Diz içine yapılan iğne tedavileri başlangıçta etkili olabilir. Hastalığın ilerlediği, hareketliliğin çok engellendiği veya istirahatte bile ağrı dinmez hale geldiği durumlarda diz protezi yapılabilir.

Ancak özellikle ileri yaş grubunda ve eşlik eden ciddi hastalıkların varlığında protez ameliyatı yapmak çok riskli olabilmektedir. Yine hastanın korkması ve bu ameliyatı istememesi durumunda ilaç tedavisi seçilmekte ve uzun kullanımla ilaçlara bağlı yan etkilerle karşılaşılabilmektedir.

Protez ameliyatı olamayan veya tercih etmeyen hastalarda tüm bu tedavi yöntemlerine alternatif olarak uygulanan radyofrekans tedavisi ağrıların ortadan kaldırılması ve hastanın günlük hayatına hızla dönmesini sağlaması nedeniyle son yıllarda oldukça tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Ameliyatsız Diz Kıkırdak Kireçlenmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Su Soğutmalı Radyofrekans (Cooled Rf) uygulamasında radyo dalgaları ile oluşturulan ısı enerjisi sayesinde doku veya sinirin iyileştirilmesi amaçlanır.

Ağrı sebebi olan birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu tedavi yöntemi son yıllarda diz ağrılarında da etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Protez ameliyatı olamayan veya tercih etmeyen hastalarda ameliyathane şartlarında, dizde ağrı sebebi olan sinirlerin bulunarak ağrı yolağının ortadan kaldırılması, şiddetli diz ağrısı olan hastalarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Cerrahi kesi olmadan özel iğne problarla yapılan bu tedavi yönteminin lokal anestezi altında yapılabilmesi, genel anestezi gerektirmemesi ileri yaş hastalarda önemli bir avantaj sağlar.

Diz Kireçlenmelerinde Su Soğutmalı Radyofrekans Tedavisi (Cooled Rf) Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlem sonrası hastaların ağrıları hızla azalır. Yürüme sırasında oluşan ağrıyı da azaltması bu hastaların gündelik yaşantılarına dönmesine olanak sağlar.

İşlem sonrası hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilir ve gündelik yaşantısına dönebilir. İstirahate veya ek özel bir uygulamaya ihtiyaç olmaz.

Diz Kireçlenmesinde Ameliyatı Olmam Zorunlu mu?

Diz protezi yapılmasının asıl amacı ağrı ve hastanın bu nedenle yürümesinin engellenmesidir. Dolayısıyla ameliyatsız yöntemlerle diz ağrısı geçiyorsa diz kireçlenmesi için ameliyat olmaya gerek yoktur.

Özellikle orta yaş ve çok ileri yaşlarda ameliyatsız tedavi yöntemleri diz protezi cerrahisine tercih edilebilir. Yine protez cerrahisi riskli olabilecek hastalarda girişimsel yöntemler tüm dünyada öncelikli olarak tercih edilmektedir.

Diz kireçlenmesinde Radyofrakans Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşlem diz bölgesinin mikrop kapmaması için steril şartlarda yapılmalıdır bu nedenle ameliyathane ortamında yapılır.

Skopi denilen sürekli röntgen görüntüsü veren bir cihazla yeri tespit edilir. Hastaya işlem sırasında ağrı duymaması ve streslenmemesi için hafif bir sakinleştirici verilir ve ilgili noktalara RF probu yerleştirilir.

Cerrahi kesi olmadan yapılan bu uygulama yaklaşık 45 dakika sürer. İşlemden sonra hasta 3-4 saat odasında gözlenir. Gece yatmaya gerek yoktur. Hasta gündelik hayatına aynı gün başlayabilir. İstirahate gerek yoktur. Tam iyileşme üç hafta içinde olur.

Radyofrekans İşlemi Kaç Seans Yapılır?

Bir seans yeterlidir. İlerleyen zamanda kireçlenme artar ve ağrı tekrarlarsa işlem tekrarlanabilir.

Sonuç olarak hastanın yaşı, ek hastalıkların varlığı veya hastanın cerrahi istemiyor olması diz ağrısında su soğutmalı diz RF ile tedavi seçiminin en önemli nedenleridir.

Video :

Ankara da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak randevu alabilir veya iletişime geçebilirsiniz.

133 YORUMLAR

 1. Selam
  Benim sol dizim 2007 de agrımaya başladı
  2011 özel hastanede kapali amalyat oldum
  Ama hic bir faydasini olmadı teşis olarak kıreçlenme ön çaprast bağı buzukluğu dediler
  Yaklşık 1 aydirda sağ dizimdede başladi
  Sizin bu tedavi bana fadası olurmu
  Teşekürler
  Yaşım 41

 2. Annem 70 yaşın da ve çok ciddi kireçlenme var bacaklarında doktorun teşhisi oturup kalkarken yürürken çok zorlanıyor bunun tedavisi varımdır

 3. Merhaba ben 28 yasındayım normalde hiç bir ağrım sızım yok cok fala yürüdüğümde yokuş çıkıp indiğimde dizimde aşırı ağrı başlıyor bir iki gün dinlendikten sonra kesiliyor ama köyde sık sık dağ taş tarla geziyorum dayanılmaz acı veriyor sağ dizimde başlıyor dinlene dinlene devam ediyorum yürümeye sol dizimdede aynıı agrı başlıyor ne edicem bilemedim bir ara gittiö doktora ilaç yazdı ektisi olmadı cok gensin bu yaşta olmaz öyle deyip bani savuşturdu bilgi verirseniz ona göre bi yol izlemek istiyorum şimdiden teşekkürler

  • Genç yaşta da diz ağrısına neden olan hastalıkllar olabilir. Tetkiklerinizin yapılması ve tekrar doktora başvurmanızı öneririm. İlaçlar ikl tedavi basamağı. İlaç ile rahatlamadığını söylerseniz tetkikleriniz istenecektir. Geçmiş olsun.

 4. 50 yaşındayım. 2004 yılında yan ve çapraz bağlardan amaliyat oldum. 2 tane vida takıldı. Şuanda ayağım şiş ve bilemiyorum. Rotken çekildi kireçlemne olduğunu söyledi Dr
  Ağrı kesici ve kremler verdi
  Egzersiz hareketlerini yapmamı istedi. Bu başka tedavisi var mı yardımcı olursanız sevinirim .

  • Kireçlenmenin farklı tedavileri var. Ancak ameliyat sonrası dizde şişme varsa ameliyatı yapan doktorunuzla da görüşmenizi tavsizye ederim. Geçmiş olsun.

 5. 65 yaşında annem 110 kilo dizlerinde şiddetli ağrıları var gezemiyor yağmurda dahada artıyo burada protez dediler biz kabul etmedik bu radyoterapi iyi gelirmi birde kö k hüc re tedavisi varmış bilmiyoruz bizleri aydınlatırsanız seviniriz saygılar

 6. Benım dızımde ıkı yıldır agrı var amalıyat dıyorlar protez koyulacak dedıler yasım 55 erken dıye bıraz dayan dıyorlar sıze gelsem ne GIBI care olursunuz

  • Evet 55 yaş protez için erkenç. Su soğutmalı RF tedavisi bu yaş için uygun bir” tedavi yöntemidir. Film leriniz ile birlikte değerlendirelim. Geçmiş olsun.

 7. Merhaba 38 yasindayim benim sağ kalcamda çocuk yaşta kalça çıkığı oluşmuş fakat farkedilmemis şuan kireçlenme olduğu için çıkık kısımda bacagimda ağrılar başladı zaman zaman üzerine basamiyorum aksayarak yürüyorum günlük yaşantıma devam edemiyorum doktor yasimdan dolayı ameliyat için erken olduğunu söyledi ağrı kesici kullanıyorum fakat agriyi kesmiyor bu tedavi sadece diz icinmi

 8. Hocam merhaba annem 58 yaşında diz kapağında yanma ve ağrılar oluyor yürümekte zorlanıyor kalkıp oturmakta zorluk çekiyor gece ağrıları artıyor doktor yırtık olmadığını söledi doktorun verdiği ilaçlarda çok fayda etmiyor hafif şişlik var kaplıca önerildi sizce kaplıcanın faydası olurmu radyofrekans tedavisi etkli olurmu kaplıcadan öncemi sonramı size gelsek nasıl uygun olur.

 9. Merhaba annem 72 yaşında dizde kirecleme belde belkayması var doktorlar amaliyat diyor annemin şeker kalp kolesterol birkaç hastalığı var bunun için bize bir çözüm yolu varsa sizden ricam bize bildirin

  • Tekiklerinizi değerlendirelim, cerrahi dışı tedaviler bu durumda ilk tercih olabilir. Tetkik ve muayene sonucuna göre uygulanabilecek uygun tedavi yöntemine karar verelim. Geçmiş olsun.

 10. Merhaba benim doğuştan kalça çıkıklığı olduğunu öğrendim sol kalçamın ağrısından yürüyemiyorum ameliyat olmadan nasıl bir tedavi uygulayabilirsiniz kesin çözüm nedir ben kireçleme olmuştur diye düşünüyorum

  • 1973 doğumlu iseniz ameliyat için erken görünüyor. Rf tedavisi etkin olacaktır ancak bu durumda hiçbir tedavi metodu için kesin çözüm demek mümkün değildir. Dilerseniz tetkikleriniz ile sizi değerlendirelim ve en uygun tedaviyi önerelim. Geçmiş olsun.

  • Merhabalar
   47 yaşındayım yaklaşık iki yıl önce sağ kalçamda ağrı şikayetim başladı sonrasında yapılan tetkikte Mr sonucunda sağ kalçada kireçleme olduğu anlaşıldı fizik tedavi gördüm ağrılarım %20 oranında azalsada zaman zaman kendini gösteriyor hatta sağdan sola ağrı yer değiştiriyor RF tedavisi sorunum için ne kadar fayda sağlar teşekkürler

   • Mutlak cerrahi gerektirmeyen durumlarda RF tedavisi en etkin yöntemlerden biridir. Cerrahi veya Rf tedavisinde etkinliği net belirlememiz için sizi ve tetkiklerinizi İncelememiz daha doğru olacaktır. Cerrahi dahil tüm tedavi yöntemlerinin etkinliği hastaya göre belirlenir. Geçmiş olsun

 11. İyi günler annem 50-55 yaşlarda boy kısa kilolu tek bacağında agrı var sadece kireçlenme fizik tedavi gördü kısa süre tedavi görürken rahattı ve hap verdiler ismi aklımda değil kullanmadığı zaman agrı oluyor.Ameliyat yaptırmaktan korkuyorum daha kötü olur diye.Askeri personelim annemi istediğim hastanelere de götüremiyorum ne yapmam lazım bana acil yardım

  • Merhabalar. Ayak bileğimde kırık yaşadıktan sonra yaklaşık 3 ay sağ ayağıma basmadan değnek kullandım. Değneği bıraktıktan 10 gün sonra sol bileğim kırıldı ve yeniden değnek kullanmaya başlayıp destek ayağımı sağ ayak yaptım. Sağ ayağıma tam bastıktan sonra sağ dizimin sağ üst kısmı ve sol alt kısmı çok ciddi ağrımaya, sızlamaya başladı. (Sağ üst kısmı baldırdan gelen bir bağ gibi sol alt kısmı ise çukur bir yer gibi.) İlk başlarda kas yetersizliği diyip sustum ama çok ciddi ağrı yapmaya başladı. Sizce bu kireçlenme mi?

 12. İyi günler 57 yaşındayım 27 yaşında top oynarken sağ dizim döndü gittiğim uzman doktorlar kireçlenme var 55-60yaşında protez ameliyatı olacağını söylediler dizimde şişlik ve eğrilik başladı şu an kalçama vuruyor dizim bükülmüyor kandan yapılan ilaç tavsiye ettiler sizin tedavi faydalı olur mu ücreti ne kadar SGK karşılıyormu teşekkür ederim

 13. Iyi günler.

  Babam 85 yaşında. Sağ kalçada ciddi kireçlenme var ve kemiklerde çok aşırı deformasyon var.

  Bahsi geçen tedavi şekli hastanın yaşına ve kemik uçlarındaki deformasyona rağmen iyi sonuç verebilir mi?

  • Tetkikleri ile birlikte hastanızı değerlendirelim. 546 285 66 46 numaralı telefonumuz ile irtibatlaşırsanız randevu verelim. Geçmiş olsun.

 14. İyi günler ben daha 24 yaşındayım ve iki dizimdede çoğunlukla merdiven çıktıktan sonra ve arabada oturduğum zaman cok ağrıyor bu yaşta kireclenme mümkün mu ve bu tedavi yöntemi bana uygulanabilir mi ?

  • Tetkikleri ile birlikte hastanızı değerlendirelim. 546 285 66 46 numaralı telefonumuz ile irtibatlaşırsanız randevu verelim. Geçmiş olsun.

 15. ben 65 yaşımdayım sol dizimden 2006 temmuz da kapalı ameliyat oldum 2 yıldır ağrım arttı iki yıl önce iki dizime de horoz ibiği denen iğneden diz içine yapıldı şimdide sol dizime iki defa p r p yapıldı bel kayması ve bel fıtığı var sol dizimde ağrılarım hala devam ediyor bende diabet veayrıca iltihaplı eklem romatizması var ramotoloji de tedavisi görüyorum ilaçlar ağrımı geçirmiyor.sol dizimde belden bütün dizimi kapsıyor bana da bu yöntemi uygulanırmı.

  • Diz ağrısı belden dize yayılmaz. Bel patolojisi dize yayılabilir. İsterseniz hem diz hem bel tetkiklerinizle sizi değerlendirip işlem için uygun olup olmadığınızı görelim. Geçmiş olsun.

 16. Merhaba hocam. Benim annemde kireçlenme ve kalça çıkığı var. Çok yoğuna bir ağrı olduğunu söylüyor. Gündüzleri hiç bir iş yapamıyor, geceleri ağrıdan uyuyamıyor. Doktorlar ameliyat için erken olduğunu dayanabildiği kadar dayanmasını söylüyorlar. Kullandığı ağrı kesicilerin hiç bir yararı olmuyor. Tedavisi mümkün müdür ? Çorumda oturuyoruz eğer tedavisi mümkün ise ücretiniz nedir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler

  • Hocam babam 60 doğumlu 4 yıldır diz ağrısı çekiyor son 4 5 aydirda yürüme zorluğu çekiyor otururken ağrım yok diyor bütün doktorlar farklı birşey söylüyor ama geneli önemli olmayan bir bel fıtığı var diyor yalnız kireçleme ileri seviye olduğu için oluyor bu ağrılar dediler son gorundugumuz ise karaciğer yaglanmasindan dolayı sinirlere baskı var dedi fakat öncesinde yağlanma sorunu yoktu hareketsiz kaldığı için oldu sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

 17. Merhaba annemin dizlerindeki sıvılar bitmiş sizin bu tedaviniz etkili olur mu bir de kan dan alınan sıvıyı dize enjekte ediliyormus bunun aslı var mı. Teşekkürler.

 18. Hocam 42 yasindayim dizlerim agriyor ortopediye gittim dizlerinde kirecleme var sivisi bitmis dediler igne verdiler kulananlar 2 3 ay sonra ayni sikayetler devam ediyor eski gunlerinide arar olursun diyorlar acaba bu tedavi bana uygun olurmu

 19. Merhaba hocam babam 64 yaşında dizlerde kireçleme var çok zorlanıyor yürümek için hatta ev içerisinde emekleyerek gidiyor. Bunun bir tedavisi var mı tşk ederim simdiden

 20. Merhabalar hocam. Babam 64 yaşında dizlerde kireçleme var. Zar zor yürüyor. Hatta evin işinde emekleyerek gidiyor. Bunun tedavisi var mı tşk ederim

 21. Merhaba ben 28 yaşındayım 8 ay önce sağ dizimde ağrı vardı iç menisküs 2. Derece dejenerasyon dediler. Perepe yapıldı kısmen iyileştim. Ancak 2 aydır hem sol hem sağ diz kapağı çevresinde ağrılar oluyor neden olabilir?

 22. Benim yaşım 30, benim parmaklar, el,bilek, dirsek, omuz, boyun, bel, diz, ayak,ayak parmağım olmak üzere heryerim çıtlıyor ve ağrıyor. Akşamları el parmaklarım şişiyor ve dizlerim çok ağrıyor

 23. Annemde kalça da çökme var dediler aşırı kemik erimeside var,yaşı 82 ameliyat olmasi gerekiyormuş ama yasindan dolayı kaldiramaz diye istemiyoruz…fakat çok aşırı ağrıları var… ameliyatsız çözüm bulabilirmiyiz yardımcı olurmusunuz bu konuda

 24. Merabalar benim annem 70 yaşında dizinde çok ağrı var be yuremiyor. Götürdüğün doktorlar gigirdak yuması var dediler. Bide dizlerinin iç kısımlarında çok ağrı ve yukarda şekilinde bezeler oluştu.sizin bu yöntem fayda olurmu acaba.

 25. Hocam 29 yaşındayım benim her iki diz kapaklarım dan ağrı var doktora gittim film çekti sıvı kaybı var dedi sonra 2 tane iğne yazdı bunları aldım ben kendi imkanlarımla enjekte etti 3 hafta sonra tekrar gel dedi gittim ağrılar geçmedi dahada artı emara girdim sonuçları bekliyorum ne yapmalıyım

 26. Hocam annem 75 yaşında ,romotoit artrit hastası, ortapedi doktoru dizlerinden ameliyat dedi ana romatizmadan dolayı riskli yapmak istemeyiz dedi…radyofrekanstan sonuç alabilirmiyiz…yürümekte her geçen gün zorlanıyor

 27. Hocam babam 60 doğumlu 4 yıldır diz ağrısı çekiyor son 4 5 aydirda yürüme zorluğu çekiyor otururken ağrım yok diyor bütün doktorlar farklı birşey söylüyor ama geneli önemli olmayan bir bel fıtığı var diyor yalnız kireçleme ileri seviye olduğu için oluyor bu ağrılar dediler son gorundugumuz ise karaciğer yaglanmasindan dolayı sinirlere baskı var dedi fakat öncesinde yağlanma sorunu yoktu hareketsiz kaldığı için oldu sanırım yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler

 28. Merhaba!… Ben 53 yaşındayım. Yaklaşık 7-8 yıl önce sol dizimde fazla ayakta kaldığımda hissetiğim ağrılar başladı. Hatta bir seferinde dizimi hareket ettiremez duruma geldim. Acilde iğne yaptırıp rahatladım. Şu an şikayetim sağ ayağımdada başladı. Geceleride ağrımaya başladı. Özellikle çömelmek benim için dayanılmaz bir acı ve çömelemiyorum. Egsersiz yaptığımda biraz rahatlıyorum. Bana ne gibi önerileriniz olacaktır. Saygılarımla….

 29. Merhaba 1986 doğumluyum doğuştan sol femurda konjenital kısalık mevcut sol bacağımda Kayseri de yaşıyorum 1994 yılında aksamadan kaynaklı düzeltme ameliyatı oldum 2001 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 3 ayrı ameliyat oldum 25 yerden uzun demirler geçirilip demir halkalar takıldı 6 saatte bir bisiklet anahtarı ile uzatma tedavisi gördüm.Sonuç aldınız mı derseniz keşke hiç olmasaydım hem bana hem aileme sıkıntı oldu. Ve sırf farklı bir tanı geldi diye üniversite hastanelerinde oynanıyoruz ve bende bunu yaşadım.Sonrasında ortez protez verildi ve 2002 yılından itibaren protez ile yürüyorum iki bacağımı eşitledi ama aksamalarım illaki var. Protezin ağırlığı 2-3 kilo olarak her adımda bunu ayak parmaklarım ile taşıyorum ve yaş ilerledikçe daha da ağırlaşıyor.Belimde ve dizlerimde kireçleme var masa başında çalıştığım için omuzlarımda kireçleme var protez olduğu için masamdaki sandelyem de sırt yastığım var ama çok fazla yaslanamıyorum sırtımı ve bacağımı çok ağrıtıyor. Oturamadığımdan da ilerleyen çalışma saatlerimde bacağım şişiyor ve protezi kaldırıp atasım geliyor…Havalar soğudunda biliyorsunuz kireçleme ağrıları daha artıyor Radyofrekans Tedavisi benim için ne derece uygun olur benim hiçbir doktora güvencim yok mümkün olduğunca hastanelerden uzak duruyorum çünkü yardımcı olan bir doktor yok sadece para için iş yapıyorlar tedavi ikinci üçüncü planda kalıyor her daim. Bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim.

 30. 70 yasinda annem dizlerinde kreclenme mevcut. Protez ameliyati dediler fakat annemde diyabet tansiyon karaciger yaglanmasi kansizlik hepsi mevcut bu sebeple ameliyat istemiyoruz. RF tedavisi uygun mudur.

 31. Merhabalar 49 yasindayim. Meriven cikarken ve arabaya binerken eğildiğinde sol dizimde agri oluyor. Başka bir agrım yok.ne önerirsiniz.

  • Bu rahatszlığınızın sebeplerini tespit etmek için muayene ve gerekli tetkiklerinizin yapılması lazım. Menisküs yırtığı bir sebep olabilecek iken tedavinin boyutunu tetkikleriniz belirleyecektir. 05462856646 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Yorum yapabilmem için yaşınız ve ek hastalıklarınızı bilmem ve tetkiklerinizi görmem lazım ama elbetteki tedavisi olur. 05462856646 nolu telefonu arayın yanıt verelim. Geçmiş olsun

 32. Merhaba hocam .Annem 70 yasinda diz sıvıları bitmiş ve kireçlenmeye bağlı çok agrisi oluyor basamıyor diz kapaktan iğne yapıldı sağ dizi yine ağrıyor. Annemin Diyabet ,Tansiyon,ve bir yıl önce felç geçirdi bastonla yürüyordu şimdi bu diz ağrısıyla çok rahatsız.Tedavisi varmı ne yapabiliriz .Teşekkür ederim.

  • Radyofrekans bu durumlarda etkin bir tedavi yöntemidir. Tetkikleri ile birlikte annenizi değerlendirelim. Tedavi için uygun yöntemi belirleyelim. 0546 2856646 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 33. Merhaba hocam
  Annem 72 yaşında ve dizlerinde şiddetli kireçlenme var. Daha önce birkaç defa diz içi sıvı enjekte edildi ancak kısa süreli bir rahatlama oldu. Yaklaşık 4 aydır da günlük yaşantısı diz ağrıları nedeniyle ciddi şekilde aksamakta. İnme geçirmiş olması kalp pili kullanması ve şeker tansiyon gibi kronik hastalıkları nedeniyle ameliyat önerilmiyor. Yakın zamanda da menisküs yırtılması teşhisi konuldu ve ilaç tedavisi uygulanmaya başladı. Etki etmezse fizik tedaviye yönlendirilecek. Ne önerirsiniz bu konuda. Tedavi yönteminiz etkili olur mu annemde. Teşekkür ederim.

  • Uyguladığımız tedavi yöntemi zaten anneniz gibi ameliyat olamayan veya ameliyat istemeyen hastalar İçin kullanılmakta. Tüm tetkikleri ile birlikte annenizi değerlendirdiğimizde daha net sonuç verebileceğiz. Geçmiş olsun.

 34. Merhaba
  23 yaşındayım sandalyede ve yerde oturup kalkınca diz kapağında ağrı oluyor ve belirli bir süre hareket ettiremiyorum bacağımı. Ağrı geçmeye başlayınca ayağıma doğru uyuşma oluşuyor. Diz kapağında kireçlenme oluşmuş olabilir mi ya da diz kapağı içerisindeki sıvı bitmiş olabilir mi?
  Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Şikayetleriniz ile uyumlu değil, diz hastalıkları uyuşma yapmaz. Bu durumda detaylı muayene ve tetkikiniz sonucunda tanı İçin yorum yapmak daha doğru olur.geçmiş olsun.

 35. Merhabalar.
  Babam 55 yaşında ve sağ tarafından komple felçli bir hasta. sol ayağı üzerine basarak yürüyor ve 125 kg civarında. sağ ayağını baston misali kullanarak yürüyor bütün yük sol ayağında . 2 senedir kireçlenmeden dolayı ağrılar içerisinde yattığı yerden oturmak istediğinde bile çok zorlanıyor.doktorlarla yapılan görüşmede ameliyat olması gerektiği söylenilmiş ti fakat ameliyatı felçli olduğundan düşünmek istemedir ve keten tohumu ve ılık süt ile bir aktardan öğrenip uyguladık fakat oda 1 sene gibi bi süredir kullanıyoruz oda etkisini yitirdi yine ağrılar içerisinde. bu tedavi yöntemi bize uygun mudur.
  bilgi verirseniz çok memnun kalırım . şimdiden teşekkürler.

  • Rf tedavisi etkin bir tedavidir ancak ameliyat veya Rf tedavisi gibi tedavilerde etkinlik, hastaya uygun olup olmadığı hasta ve tetkikleri değerlendirildiğinde belirlenebilir. Geçmiş olsun.

 36. Merhaba,
  5-6 yıldır diz ağrılarım var. Doktora gittim menisküs teşhisi koydu. Uzun süre ayakta kalınca üstüne basmakta zorlanıyorum. Basamıyorum. Kıkırdaklarda yıpranma olduğunu söyledi doktor fakat ameliyat için erken dediler. Ayrıca iki dizimde çok gıcırdıyor özellikle sağ dizim. Kıkırdak koruyucu iğne vuruldum fakat hala hem ağrım hem gıcırdamam devam ediyor. Doğal kıkırdak için ilaç da kullanıyorum. Resmen yürürüm diye aklım gidiyor , kıkırdaklarım dağılır diye korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor ? Önerileriniz nedir ?

  • Genetik yatkınlık üzerine fazla kilo, dizi yoran aşırı egzersiz gibi faktörler ile diz ekleminin geri dönüşümsüz yıpranması kaçınılmaz olur ne yazık ki. Korunmak İçin ideal kiloyu korumak, dizi yoran merdiven, yokuş inip çıkmalarından uzak durmak gerekir. Radyofreksns uygulaması protez için erken veya geç kalınmış vakalarda uygulanabilir. Geçmiş olsun.

  • Birçok diz rahatsızlığı bu bulguyu verir. Öncelikle ortopedi bölümü tarafından tetkiklerinizin yapılması gerekir. Geçmiş olsun

 37. Hocam iyi günler babam 71 yașında diz eklemlerinde kireçlenme var kıkırdak tamamen bitmiș yürürken dizilerinden artık sesler geliyor resmen eklemler birbirine sürtüyor( șeker, tansiyon, parkinson) hastalığı var ne yapabiliriz.

  • Öncelikle çok geçmiş olsun. Tam tetkikler yapılarak cevap verebileceğimiz bir soru. Tetkikler ile birlikte değerlendirilmesinde fayda var. Bizilme iletişime geçmek için 05462856646 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 38. Benim annem 61 yaşında daha önce dr götüğümüzde mr si çekildi her iki dizde kreçlenme var denildi ameliyat dediler ama yanaşmadık annemin kalp ve tansiyon hastasıdır bu durum sizin tedavinizi etkilermi sorun oluşturuyormu

  • Ameliyata göre daha güvenli ancak uygulamanın annemizde etkili olup olmayacağı muayene ve tetkik sonuçlarına göre belirlenebilir. Geçmiş olsun

 39. Hocam 44 yaşındayım aşırı kireçlenmeden dolayı bir operasyon geçirdim ..doktorlar protez diyor ama 55 yaşına kadar atalım diyor. Şu an aşırı bir yanma var sağ dizimde bu teknik bende bir fayda sağlarmı..teşekkür ederim

 40. Merhaba hocam. Benim babam 78 yaşında ve dizlerinde ileri derecede kireçlenme var çok ağrısı var zor yürüyor. Doktorlar protez ameliyatı onermiyor seker hastası aynı zamanda stentleri var. Radyofrekans tedavisi yapılabilirdi acaba lütfen beni bilgilendirirmisiniz

  • Yapılabilir, bu durumdaki hastalar İçin uygun seçenek. ancak babanızı ve filmlerini değerlendirdiğimizde net cevabı vermemizcdoğru olur.

 41. Hocam merhaba annem 70 yaşında kahramanmaras ta yaşıyor diz kapağı ameliyatı önerildi kıkırdak yapısı bozulmuş yürümekte güçlük çekiyor ameliyat yaptirmadik size tedaviye getirmek istiyoruz faydası olurmu acaba teşekkürle hocam

 42. Ben 2020-2021 yıllarında dizden fizik tedavi gördüm akabinde sağ diz 3 sol diz 2 tane prb yapıldı 5-6 ay iyitdi ondan sonra sağ dizimde ağrı ve şişlij oldu kireçleme var dediler ilaç verdiler nolur bu derdime bi çare olun

 43. Bazen sag bazen dol bir an var bir an yok hareketsiz durduğum anda otururken diz kapağının içi karıncalanıp ağrılar yapmakta uzun zamandır var ama bir yıla yakın çok sık oluyor yaş 42

 44. SOL DİZİMDE ŞİDDETLİ AĞRI VARDI DİZ KAPAĞININ SAĞINDAN TEK NOKTA DAN SANKİ KALIN BİR ÇİVİ BATMIŞ GİBİ HASTANEDE COLLEGEN VERDİLER KULLANDIKTAN SONRA AĞRI GİTTİ FAKAT ŞİMDİ AYAĞIMI KATLIYAMAYORUM SAĞ YAĞIM TAMAMEN KATLANIRKEN SOL AYAĞIM DİZDEN 90 DERECE YE KADAR GELİYOR ONDAN SONRA GİTMİYOR. DOTORUM BANA ANİ HARKET VE ZORLAMRDAN KAÇINMAMI SÖYLEDİ CLOOEGEN İLAÇLARIM BİTTİ DEVAM EDECEKMİYİM AYAĞIMIN KASILAMSI DÜZELİRMİ İLERDE

 45. Merhaba hocam Kalça kemiği kireçlenmesi var kas ağrısı sanıp ortopedi doktoruna gittim .bir filim çekerek sağ kalça kemiği daha yoğun bir şekilde iki kalça kemiğimde kireçlenme olduğunu öğrendim doktorum tedavisinin pek mümkün olmadığını,eksezrsiz yapmamı kilo vermemi ve şekilde biraz zaman kazanarak ameliyat yaşımın biraz daha ertelemenin uygun olacağını protez takılacağını bunun da 20 yılık bir ömrünün olduğunu söyledi,ağrılarım çok ayakta kaldığım ve yürüyüş ve koşu yaptığım zaman oluyor, kalça kemiği kireçlenmesi kesin sonuç alabileceğimi bir tedavi yöntemi varmı ameliyat kesin çözüm mü teşekkür ederim

 46. Merhaba Hocam. Annem 72 yaşında. Yürürken bir tarafına doğru sağa sola doğru bir hareket ile yürüdüğü arkadan bakılınca belli oluyor. (Bu neden oluyor?) Ve kalçalardan baldırlara doğru olan ağrıları oluyor. Diyabeti olup olmadığını bilmiyoruz. Romatizması var. Genel olarak bu ağrılar geçici mi veya neler önerirsiniz?

 47. 3 eans prp yaptırdım dizlerim 2 ay sonra tekrar ağrımaya başladı 3 seans daha yaptırmam söylendi sizce diz kireçlenmesine faydası olur mu yaşım 48 ameliyat için erken dediler sizce ne yapmalıyım

 48. Doktor bey mr raporuna göre soldiz menisküs medial arka boynuzun da grade 2 dejenerasyon var diğer bulgular normal bacaklarım da ağrı var yürürken tedavisi nasıldır

 49. Merhabalar,topugumda kırık olduğu için yaklaşık 2 ay diz kapağı yakınına kadar bacağım alcidaydi.Sonrasındaki 1 ay kadar da hiç basılmaması söylendi,şimdi artık rahat yürüyorum, dizimi kendime kadar çekiyorum ama yere tam çömelemiyorum diz kapağın iç bacağa bakan kısmı çok ağrıyor.Doktora görünücem ama ameliyatlik bir durum olmasindan çekiniyorum,bir yorum yapar msnz rica etsem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here