Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığında ağrı, doku ve sinirde zedelenmenin göstergesidir. Dolayısıyla ağrının devam etmesi zedelenmenin de devam ettiğini gösterir. Yeterli istirahat, ilaç tedavisi ve gerekirse fizyoterapiye rağmen ağrı rahatlamıyorsa girişimsel tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

3 hafta- 3 ay üzerinde yaşanan bel ağrısı ve özellikle siyatalji (siyatik siniri ağrısı) ağrının beyin tarafından beyin hafızasına kaydedilmesine neden olur. Bu durumda ağrının tedavisi çok daha zordur ve zedelenmeler ortaya çıkar.

Beyinin ağrı ile sürekli uyarılıyor olması beyini hassaslaştırır ve ağrı yaratmayacak uyarılar bile şiddetli ağrı olarak algılanmaya başlar. Nöropatik ağrı denen bir süreç başlayabilir ki bunu uyku bozuklukları, depresyon ve sistemik bozukluklar takip eder.

Bu hastalar ilerleyen dönemde bazen hekimler tarafından psikolojik bozukluk olarak değerlendirilebilir. MR a bakarak bu fıtık bu kadar ağrı yapmaz cevabını alıyorsanız kendinizden şüphe etmeden önce tanının ve durumun doğru değerlendirilip değerlendirilmediğinden emin olun.

Bel fıtığı nedir?

Bel omurları arasında bulunan disklerin yapısının bozulması, diskleri çevreleyen zarın yırtılması ile diskin bombeleşmesi ve çevresindeki sinirlere bası yapmasına fıtık denir. Fıtığın sinir üzerine basısı ne kadar fazla ise şikayetler o kadar şiddetli olur.

MR da bazı disklerin fıtıklaşmış olmasının hasta için bir zararı yoktur. Fıtıklaşan diskin bası yaptığı durumlarda bel fıtığı hastalığından bahsedilir.

Bel fıtığında risk faktörleri nelerdir?

Vücut ağırlığımızı taşıyan omur ve disklerin üzerine ani ve şiddetli yük binmesi bel fıtığına neden olur. Yükün bel ve karın kasları tarafından omurgada eşit olarak dağıtılması gerekir. Bu nedenle bel ve karın kasları zayıf olan hastalarda bel fıtığı oluşma riski artar.

Bazen doğuştan gelen ve ailesel yatkınlık söz konusudur. Diskin fıtıklaşmasını engelleyen zar bazı kişilerde daha zayıftır,

bu durumda da risk artar. Yine sigara içiciliği ile bu zarın direncinin azaldığı daha kolay yırtıldığı da bilinmektedir.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır?

7-8 günü geçen bel ağrısı bel fıtığının ilk belirtilerindendir. Bel ağrısı ile birlikte bacak ve ayağa yayılan ağrı başlar. Bazen bel ağrısı tamamen kaybolur, kalça ve bacağa yayılan ağrı artar. Bazen ani uyuşukluk ve güçsüzlük olabilir.

Bu belirtiler görüldüğünde ilk yapılması gereken detaylı muayenedir. Muayene sonrası gerekiyorsa çekilecek MR ile fıtık teşhisi net olarak konulabilir.

Bel fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemleri iki amaçla kullanılır ?

 1. Tanı amaçlı: Şüphe edilen tanının ve ağrı yaratan bölgenin doğru olup olmadığını anlamak için yapılır. O bölgenin geçici ağrısızlaştırılmasına yeterli yanıt varsa tanı kesinleştirilir ve ileri tedavi yöntemlerine geçilir. Bir hastada aynı anda hem bel fıtığı hem kalça kireçlenmesi bacak ağrısına neden olabilir. Böyle bir durumda kalça ve/veya belin ilgili bölgesine test blokları yapılır, alınan yanıt ağrılı ve tedavi edilmesi gereken yeri belirlememizi sağlar.
 2. Tedavi amaçlı: Test blokları veya tetkiklerle tanısı net olan bel fıtığında fıtığı küçültmek, fıtığın zarar verici etkisini ortadan kaldırmak, ödemi ortadan kaldırmak, zarar görmüş siniri iyileştirmek amacı ile yapılan birçok girişimsel tedavi (ameliyatsız tedavi) yöntemi vardır.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri

 • Selektif kök bloğu
 • Radiofrekans termokoagülasyon
 • Nükleoplasti
 • Anüloplasti
 • Hidrodiskektomi

Bel fıtığının tedavisinde hangi tedavi yöntemi seçilmelidir?

Hangi tedavinin ne zaman yapılması gerektiğine hastanın şikayetlerinin şiddeti, zamanı, muayene bulguları ve tetkiklerine göre karar verilir. En ileri teknoloji veya en pahalı tedavi yönteminin yapılıyor olması en doğru tedavi yöntemi olduğunu göstermez.

Bazen hiçbir şey yapılmadan bile fıtık iyileşebilir. Önemli olan fıtığın sinire zarar verici etkisini yakından takip etmek ve gerekli tedaviyi gerektiği zaman uygulamaktır. Ameliyatın bir ağrı tedavi yöntemi olmadığını ve idrar kaçırma, düşük ayak gibi sınırlı durumlarda gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Buradaki amaç en az risk ve müdahaleyle doğru zamanda ve doğru yöntemle zedelenmeyi durdurmak ve ağrıyı kontrol altına almaktır.

Bel fıtığı tedavisinde kullanılan ameliyatsız girişimsel yöntemler

 • Epidural enjeksiyon (selektif kök bloğu):

Transforaminal enjeksiyon, nokta atış tekniği gibi birçok isim verilen bu tedavi yöntemi en yaygın kullanılan bel fıtığı tedavi yöntemlerindendir.

Ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında, hafif bir sakinleştirici verilerek yapılır. Fıtığın sinir üzerine bastığı noktaya girilerek özel ilaçlar verilir.

Bu uygulamada ilacın tam hasarlı noktaya verilmesi önemlidir. Bu nedenle mutlaka görüntüleme eşliğinde (genellikle skopi ile görerek) yapılır. İşlemin muayenehane şartlarında yapılması hata payını çok arttıracağı için tercih

edilmemelidir. Skopi eşliğinde yapıldığında bile doğru noktaya yapmak tecrübe ile doğru orantılıdır. Verilen ilaç küçük miktarda olduğu için doğru noktaya verilmezse etkili olmaz.

Verilen ilaçlar kuvvetli ödem tedavi edici ilaçlardır. Bel fıtığında birçok hasta da asıl sorun fıtığın büyüklüğü değil oluşturduğu ödem olduğu için etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

 • Radyofrekans Thermokogülasyon yöntemi :

Radyo enerjisini ısıya çeviren bir cihaz ve bu enerjinin elektrodlarla hastaya ulaştırılması ile uygulanır. Verilecek ısının süresi ve şiddeti tedavi yerine göre değişir. 42 derece ısıya kadar sinirlerde harabiyet yaratmadan ağrıyı iyileştirici özelliği vardır.

Disk hernisi (bel ve boyun fıtığı), kanser ağrısı, omuz- kol ağrısı, kalça ağrısı, diz ağrısı gibi birçok hastalık ve ağrısının tedavisinde kullanılır.

Tedavi edici etkisi kortizon uygulamasına göre daha fazladır. İstenmeyen etkisinin az olması, etkinliğinin yüksek olması nedeniyle günümüzde bel ve boyun ağrılarının tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

 • Disk Küçültme Yöntemleri :

Nükleoplasti, hidrodiskektomi, laser diskektomi, disk içi ozon tedavisi gibi birçok yöntem bel fıtığının cerrahi kesi olmadan yapılan tedavi yöntemleridir. Her birinde amaç sinir üzerine baskı yapan sinirin küçültülmesidir.

Hangi ameliyatsız tedavi yöntemi daha iyi?

Başarı oranları ve uygulama teknikleri birbirlerinden farklı olan bu tedavi yöntemlerinde fıtığın büyüklüğüne, yerleşim yerine ve hastanın muayenesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi en iyisidir demek mümkün değildir.

Tüm tedavi yöntemlerini uygulayabiliyor olmak ve hasta için en uygun tedaviyi uygulamak gerekir.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır ?

Steril şartlarda ameliyathane koşullarında yapılır. Skopi denilen sürekli röntgen görüntüsü veren cihazla yeri tespit edilir. İşlem sırasında ağrı ve stres duymaması için hastaya sakinleştirici verilir.

İğne problar ilgili yerlere yerleştirildikten sonra verilen uyarılarla doğru yerde olunduğu tekrar teyit edilir ve ardından RF enerjisi ile tedavi başlatılır.

İşlemler ortalama 45 dk sürer. Hasta 2-3 saat yatağında gözlendikten sonra evine gidebilir. Aynı gün gündelik hayatına dönebilir. İstirahate gerek yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular :

Yürüyüş bel fıtığına iyi gelir mi?

Yürüyüş ve koşma sağlığımız için iyidir ancak tüm sporların aşırı yapılması vücuda zarar getirme ihtimalini arttırır. Bel fıtığında omurlar ve diskin üzerine yük binmesi fıtığı arttıracağı için yürüyüş ve koşma ne yazık ki uygun egzersizler değildir.

Yürümekle artan ağrı varsa mutlaka yürüyüşe ara vermek ve süresini kısaltmak gerekir.

Meditasyon bel fıtığına iyi gelir mi?

Tedavide mutlak yeri olmamasına karşın kas spazmlarını çözücü etkisi nedeniyle meditasyon yapılması faydalı olabilir. Vücudumuz karşılaştığı hastalıkları öncelikle kendi savunma mekanizmaları ile çözmeye çalışır.

Zarar verici etkenler ortadan kaldırılabilirse savunma mekanizmalarımızın tedavi edici etkisi daha başarılı olur. Stresten uzaklaşmak, beyin gücünü iyileşme yönünde kullanmanın zararı olmadığı gibi faydalı etkisi olma ihtimali vardır.

Bel fıtığında bütüncül tıbbın yeri var mı?

Özellikle sağlıklı beslenme ve eksik vitaminlerin takviyesi bel fıtığı tedavisinde de çok önemlidir. Kasların spazm olmadan güçlenmesi bel fıtığından koruyucu olacağı gibi tekrarlamasının engellenmesinde de önemlidir.

Bel fıtığı kimlerde daha fazla görülür?

Bel fıtığı 20-50 yaşlarda daha sık görülür. Bel ve karın kaslarının zayıf kalabildiği ve vücuda dengesiz, ani yük uygulama ihtimali yüksek olan bu yaşlarda bel fıtığı bel ağrısının en sık nedenleri arasındadır. Daha ileri yaşlarda kireçlenme ön plana çıkar, ağır yük kaldırma ihtimali azalır. Kireçlenen omurların hareket kabiliyeti azalır.

Diskler içindeki su miktarı yaşlanma ile azalır. Bu durumda diskin ani yırtılma ihtimali de azalır. 50 yaş üzerinde geçmişte olan fıtıklara kireçlenmenin eklenmesi ile omurilik kanalında daralma (dar kanal hastalığı) bel fıtığına göre daha sık görülür

Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Bel fıtığının evresine ve sinir hasarı derecesine göre tedavi planlanmalıdır. Ancak ağrıyı arttıran her hareket ve pozisyondan kaçınmak gerekir. Bel fıtığında ağrıyı arttıran hareketi sürekli yapmak sinir hasarını arttırır.

Bel fıtığında yatak istirahati iyi mi?

Yatak istirahati geçmişte sık kullanılırdı. Yıllar içinde istirahatin en kısa zamanda sonlandırılmasının daha faydalı olduğu görüldü. Uzun süren yatak istirahati bel ve karın kaslarının zayıflamasına ve fıtığın tekrarlamasına neden olur.

Bazı fıtıklar ayakta, bazıları otururken bazıları da yatarken daha fazla bası ve ağrıya neden olur. Bazı hastalar yatarken değil ayakta rahat eder. Hangi pozisyon ağrısız ise o pozisyonun seçilmesi gerekir.

Bel fıtığında fıtığın büyüklüğü önemli mi?

Fıtığın büyüklüğünden çok sinire bası yapıp yapmaması önemlidir. Bazen fıtık büyük olsa da yeri nedeniyle sinire bası oluşturmaz ve tedavi edilmesine gerek yoktur. Yine kişinin omurilik kanal genişliği çok önemlidir.

Omurilik kanalı geniş kişilerde fıtık önemli bir rahatsızlığa neden olmaz iken dar olan kişilerde küçük bir fıtık bile ciddi bası ve ağrıya neden olabilir. Dolayısıyla fıtığın büyüklüğü yanı sıra anatomik yeri, kanal genişliği ile oranı önemlidir.

Bel fıtığında hangi hareketleri yapmak doğrudur?

Bel fıtığında ağrı yapan hareketlerden ve pozisyonlardan kaçınmak gerekir. Ağrı spazmın veya sinir basısın göstergesidir. Ağrı yapmayan hareketler ve bel egzersizleri tercih edilmelidir.

Bel fıtığında ağrı kesici ilaçlar kullanılır mı?

Ağrıya spazm ve sinir üzerine bası ile oluşan ödem (sıvı toplanması) neden olur ve bir kısır döngü ile ödem gittikçe artar. Kullanılan birçok ağrı kesicinin ödem giderici etkisi vardır bu nedenle kullanılması gerekir. Ancak bu ilaçların uzun süre kullanımı böbrekler üzerinde istenmeyen etkiye neden olurlar.

İlaç tedavisi bel fıtığında mutlaka kullanılır ancak hangi ilaç ve ne kadar süre kullanılması gerektiğine doktorunuzun karar vermesi doğru olur.

Bel ağrısı daima bel fıtığından mı kaynaklanır?

Hayır, bel ağrısının sadece bir kısmından bel fıtığı sorumludur. Kas spazmları ve kireçlenme gibi birçok durumda da bel ağrısı gelişebilir. Ayırım en doğru olarak muayene ile yapılır. MR da fıtık olması ağrı nedeninin fıtık olduğunu göstermez.

Bel fıtığında spor faydalı mı?

Bel ve karın kaslarının kuvvetli olması çok önemlidir. Bel için önerilebilecek en ideal spor yüzmedir. Yüzmenin hangi stille yapıldığı önemli değildir. Önemli olan suyun kaldırma kuvveti ile bel üzerin fazla ağırlık bindirmeden bel ve karın kaslarının çalıştırılmasıdır. İkinci alternatif pilatesdir. Ancak burada eğitmen önemlidir.

Hatalı yapılan her spor belde zararlanma oluşturabilir. Kişinin yüzme ile beline zarar verme ihtimali neredeyse yoktur. Yine önemli bir konu spor ve egzersizlerin ağrılı iken yapılmamasıdır. Ağrılı dönemde egzersiz yapılması ödem ve basıyı dolayısıyla ağrıyı arttırır.

Bel fıtığı tekrar eder mi?

Bel fıtığı arabanın amortisörünün patlaması gibidir. Bugünün tıbbı ile amortisör görevi yapan disk değiştirilemez sadece tamir edilebilir. Yapılacak en büyük cerrahilerde dahi yırtık zarı onarmak söz konusu değildir. Tamir edilmiş amortisör ile tekrar çukura girilirse patlar.

Yani karın ve bel kasları kuvvetli olmadığı sürece bel fıtığı her zaman tekrarlayabilir. Hiçbir yöntem fıtık tedavisinde ömür boyu kalıcılık sağlamaz.

Ankara’da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak ameliyatsız bel fıtığı tedavi seçenekleri hakkında bilgi alarak randevu alabilirsiniz.

221 YORUMLAR

 1. Slm boyun fitigim var oda ellerime parmaklarima agri olarak yansiyior aksamlari agri yapip uykuma engel oluyor nasil bir tedavi uygulanirsa iyilesir ameliyat olmadan tesekkurler

  • Mrb uzm hekim büyük bir bel fıtığımin patlladigini söyledi Ogün için eğitim ve araştırma hastanesi ne gitim pr Dr. söylediği bana söyle filmin kötü ama seni iyi gördüm ayak parmak uçlarına basabilmen senin bünyenin iyi olduğunu gösteriyor sana ilaç tedavisi öneriyoruz dedi 10 gün oldu ağrı hala geçmiyor

   • Güç kaybınız yok ve gelişmiyorsa açık cerrahi düşünmemek endoğrusu. Meslektaşıma katılıyorum. Radyofrekans veya diğer girişimsel tedavi yöntemlerimiz sizde etkin olabilir. Dilerseniz sizi görelim. Geçmiş olsun

   • Şubat ayında iki emar çektirdim belimde iki tane fıtık varmış, bel kayması varmış, ayrıca belde kist olduğunu söyledi doktor son bir aydır da sağ kasığimda yürürken bana acı veren bir batma sızı var (otururken beni rahatsız etmiyor ) acaba uygulayacağınız tedavi bu rahatsızlıklarıma şifa olur mu tedavi 5 günde tamamlanır mı şehir dışından geleceğim çünkü. tedavinin adı nedir?Bana yardımcı olursanız sevinirim.

   • Teşekkürler çok güzel yazmışsınız gerçi benim korkum yok ama korkan hastalar için gerçekten korkulacak bir şey yok ameliyat değil hocamızda en ince detayına kadar çok güzel anlatmış saygılarımla

  • Slm hocam yaklaşık 7-8 senedir bal ağrısı yaşıyorum hastahaneye gittim bir kaç kez mr çektim ilaç kullandım ama sadece gecici olarak ağrılarım geçiyor en son geçen dengesiz bir şekilde 4-5kg ağırlığında bir taş vardı kaldırdım belimden bir ses çıktı şimdi beni çok daha rahatsız etmeye başladı sabahları yataktan kötürüm gibi cikiyorum Biraz egzersiz yaptıktan sonra rahatlıyor belim bunun için ne yapmamı önerirsiniz

 2. merhabalar bel fıtığı var nasıl tedavi olabilirim adresinizi yazarmsnz veya telefon numaranızı alabilirmym cp numaram 05394374103 teşekkür ettim hoşcakalaın.

  • Bel fıtığı tedavisinin muayene ve tetkik sonuçlarına göre karar verilen ilaç, laser tedavisi, kapalı bel fıtığı ameliyatı, açık bel ameliyatı gibi geniş bir yelpazesi var. Sizi ve sonuçlarınızı değerlendirdikten sonra sizin için en iyi tedavi yöntemini önerelim. Telefon numaramız 05462856646.

 3. Lomber Lodoz düşleşmiştir. end platelerde sivrileşmeler osteofit formasyonları ve dejeneratif intensite değişiklikleri gözlenmiştir. L5-S1 seviyesinde diffüz bulging, santral sağ parasantral protüzyon mevcuttur tekal sak baskılıdır. sağ lateral reses ve nöral foramen obliteredir. sinir kökü baskılanmıştır. nöral foramenler disk patolojilerinin olduğu düzeylerde inferiordan daralmıştır. MR sonucuma göre ameliyat olmam gerekirmi. yoksa fizik veya ilaç tedevisi mi almalıyım.mteşekkürler.

  • Bu kararı mr sonucuna göre vermek doğru olmaz. Muayene bulgularınız çok önemli.Dilerseniz sizi değerlendirelim geçmiş olsun

   • L4, L5, SI FITIKLAR. AYAKTA VE SİYATİK SİNİRİ BOYUNCA KARINCALANMA VE ŞİDDETLİ AĞRI. GÖRÜNDÜĞÜM 1 OROF FTR DOKTORU VE ÖZEL HASTANE FTR DOKTORU BU ŞİKAYETLERİNİZ İ BU FITIKLAR YAPMAZ DEDİLER.
    BİR BEYİN CERRAHI UZMANI AMELİYATA GEREK YOK, ALGOLOJİ YE GİT DEDİ (ANKARA ŞEHİR HASTANESİ).
    AĞRI KESİCİLERDEN MİDE KANAMASI GEÇİRDİM HASTANEDE MÜŞAHEDE ALINA ALINDIM.
    ŞİMDİ DE AĞRI KESİCİ İĞNELERDEN KALÇALARIMDA TÜMÖRLER VE LEZYONLAR OLUŞTU. VELHASILI İNSANLARIN YÜRÜYEN TAVUK YUMURTASI, ORGANİK DOMATES ARADIĞI GÜNÜMÜZDE DERDİME ÇARE OLABİLECEK BİR İŞİN EHLİ DOKTOR ARIYORUM. SAYGILARIMLA.

 4. Slm bende en alt seviyede bel i var fizik goruyorum ayakta fazladurdugumda fazla yurudugumde kalcama ve baldirima agrilar geliyor buda beni zorluyor ama oturdugum zaman rahatliyorum.

  • Baldıra vuruyorsa sinir basısı olduğunu düşündürür, otururken ağrı yapmayabilir. FTR yeterli olmazsa girişimsel yöntemlerle tedavi öneririm.05462856646 numaralı telefondan iletişime geçerek Mr’ı gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Tedavinin nasıl yapılacağını belirleyen fıtığın patlamış olması değil hastanın muayenesi sonucunda karar verilen sinir basısı derecesidir. Patlamış olması durumun bir miktar daha ciddi olduğunu gösterir. Sinir hasarı geliştirmiyorsa öncelikli tedavi fıtık patlamış olsa da bu tedavi yöntemlerdir. 05462856646 numaralı telefondan iletişime geçerek Mr’ı gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun. Geçmiş olsun.

 5. hayirli gunler benimde bel agrisi baldirima ve bacagima vuruyor fazla ayakta duramiyorum kirap girmis gibi oluyor bazende bacagima bicak la kesmis gibi agri yapiyor !!! bunun tedavi suresi ve de fiyati hakkinda bilgi alabilirmiyim; saygilar

 6. Merhaba kayınvalidem de daha önce bir hastanede bel fıtığı olduğu. Söylenmiş ti. Fakat herhangi bir tedavi yapılmadı .kendisi istemedi. Aradan 1yil geçti. Şimdi ise 1aydir yürümek te kalkmakta zorlanıyor. Kalktığı zaman iki büklüm yürüyor tutmakta zorlanıyor idrarı ni tutamadığı oluyor ellerde ayaklarda hissizlik var belde bı ağrı acı var diyor. acaba bel fitigimi yapiyor ne yapmalıyız .

  • Tabiki bel ve ayaklardaki şikayetinin nedeni bel fıtığı olma ihtimali yüksek. Hatta bu şikayetler atmış bası bulguları olabilir. Geçmiş olsun.

   • Selamlar benimde ellerimde sinir sıkışması tanısı koyuldu ardından boynumda düzleşme ve belfıtığı denildi ve yine ardından girdigim Mr sonucunda sağ boyun dahil olmak üzere damarlarımın %65 tıkalı oldugu söylenildi ve sağ tarafımda en ufak bir ağrım olmazken sol tarafım sürekli ağrı icinde ayrıca yüksek ve hiper tansiyon hastasıyım kansulandırıcı kullanıyorum bana herhengi bir ilaç verilmedi sadece jel ve ağrı kesici verdiler.Belim ve bacağımın ağrısı benim dısarıya çıkmamı kısıtladı 5dk yürüsem bacağımın ağrısı belimin ağrısı ve aynı zamanda sol kasıgımın agrisida devam etmekte evde temizlik vs is yaparkende sol ayak parmaklarimda uyuşmalar oluyor bacagimin agrisi belimin agrisi yüzünden mola 5dk da bir dinlenip devam.edebiliyorum islerime ve disarda yürümeyi özledim fizyoterapi önerdiler henüz baslamadim ayrica ben ameliyattan yana degilim cevremden aldigim duyumlara göre pek memnun olan kimseyi görmedim banada ameliyat dediler 3ay sonra tkr kontrol.edildikten sonra kesin belli olacak ellerimin uyusmasindan boynumun agrisindan gectim artik bacagimin ve belimin bu hali dayanilmaz oldu ltf bana bu konuda yardimci olurmusunuz.Tsk ederim Saygilar

    • Çok sıkıntılı olduğunuz kesin. Lütfen tüm tahlilleriniz ile sizi değerlendirelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detayları konuşalım. Geçmiş olsun

 7. Merhaba kayınvalidem de bel fıtığı teşhisi konulmuş tü 1yil önce ameliyat demişler di fakat olmadı simdi ise 1aydir yürümek te kalkmakta zorlanıyor iki büklüm sağa sola çarparak tutunarak zor yürüyor hissizlik de var el ve ayaklar da idrar kacirma problemi var . Bunlsr bel fıtığındanmidir

  • Evet muayenehanemizde randevulu olarak hasta kabulüne devam ediyoruz. Normal şartlar altında hastanızın tetkiklerini gönderdiğinizde biz inceleyerek size geri dönebilir, telefon ile alınan şikayetlere göre bilgilendirme yapabilirdik. Ancak sizin hastanızın durumu biraz acil. Bu durumda da muayene izini alınabiliyor ve bize gelebiliyorsunuz. 05462856646 numaralı telefonumuzdan ulaşırsanız detay hakkında Bilgi verelim. Geçmiş olsun.

 8. Hocam son çekilen emarım da fıtık patlamış tanısı konuldu öncesinde ise ilginç olan 1 ay fizik tedavi görmüş olmam ..fizik tedavinin ters teptiğini iddia eden doktorlar var …ilaç tedavisi de gördüm fakat ağrılarım çok şiddetli olmasada devam ediyor …hayatımı kısıtlıyor ister istemez l1 ve l2 arasında fıtığım ve 3 tane kortizon iğnesi yazdı doktor fakat dayanılmayacak derecede ağrım olmadığı için kortizonu vurulmadım yan etkilerinden çok korktum …evde egzersiz de yaptım bu arada ama ..nedense bir türlü geçmeyen bir ağrı …ne yapabilirm sizi internetten buldum . .

  • Kortizon iğnesini yaptırmayın öncelikle. L1-2 arası fıtığın çok gerekli olmadıkça ameliyat edilmesini çok tercih etmeyiz. Son MR ınız ile sizi değerlendirelim çözüm olmaya çalışalım. Geçmiş olsun. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylı Bilgi alabilirsiniz.

   • Merhabalar hocam belfıtığı teşhisi kondu belim ağrımıyor ama sağ bacağım dan kalçamdan aşağıya doğru ağrım vardı ayağıma kadar ilkdefa bu kadar acı çektim değişik bir ağrı emar çektiler doktor ameliyat dedi ben istemedim başka doktora gittim oda bana kasgevşetici iğne ilaç verdi ilaç verdi bunlar bitti sonra gene canım yandı tekrar hasteneye başka doktora gittim oda ameliyat dedi 3 adet 3 gün ara ile kortizon iğne verdi yarın birini de vurunucam biraz iyiyim fakat az yürüyünce yoruluyorum tutunarak gidiyordum zaten koltuk deyneği ile benim ameliyattan başka çarem yokmudur bana yardım edin lütfen çocuklarım var

    • Tüm tetkikleriniz ile sizi göreyim. Ancak kortizon iğnesi sizi değerlendirmeden yaptırmayın. Tedavi yöntemini belirleyelim. 05462856646 numaralı telefonumdan detayları konuşalım. Geçmiş olsun.

   • Hocam benim 1 aydır bacağımda ağri var emar da ameliyat dediler ben ameliyat olmak istemiyorum ne yapmamız lazım lütfen Bi akıl verirmisin

    • Tüm tetkiklerin ile sizi değerlendirelim. Cerrahi dışı ihtimalleri belirleyelim. Geçmiş olsun. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylerı konuşalım.

 9. Iyi günler hocam benim belimde 2tane fıdık var 1tanesi batağı büyümüş ve beldeki sinire baskı yapıyor senede 2defa tutuyor ve her defasında 20gün ayapa kalkamıyorum belimi doğrultamıyorum ve 1 dakikadan fazla ayakta duramıyorum yere uzandığımda sol ayağımı kaldırınca kütür kütür ses geliyor sizce nasıl bi yol izlemeliyim

 10. Hocam iyi gunler.sol bacagimdan 2 kez belfitigi ameliyati gecirdim.simdide sag bacagim tutmuyo.otururken yatarken sikinti yok yurumeye baslayinca agriyo sag bacagim aşiri sekilde.cocugum var bakacak kimsem yok.tekrar ameliyat olmak istemiyorum hocam cunki cok zor ameliyat.bana yardimci olursaniz sevinirim ne yapmam lazim:(

  • Tüm tetkikleriniz ile sizi değerlendirelim. Ümidimiz ameliyatsız tedavi olmanız zaten. 2. Ve 3. Operasyonlar herzaman daha zordur zira. 05462856646 no lu telefonumuzdan detaylı bilgilendirmeyi yapalım. Geçmiş olsun.

 11. hocam iyi gunler benim sağbacağimda bacagimda da agti vardi sagayak basparmak ve ikici parmakda uyusma var doltor amalirat dedi ben amaliyat olmak istemiyom pandeminden dolayi amalitat yapamiyiruz dedi hapverdi ikitane bacagimda agrigectiiki parmagimda uyusma devam ediyor nasil yapabilirim

  • Uyuşukluk fıtığın sinire bası yaptığının göstergesi, hasarlanma yapmış görünüyor. Sinirinizde ki hasarın boyutunu, devam edip etmeyeceğini ve geri döndürülebilir olup olmayacağını sizi ve tetkiklerinizi değerlendirdikten sonra karar verelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan randevunuzu oluşrurabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle

 12. Iyi günler hocam bnde bel fıtığı var doktura gittim patlamış dediler acilen ameliyat olman lzm dedi sizce ameliyatsız iyi olma şansım var mi yada olursam iyi aydinlatirsaniz sevinirim tsrkler

  • Bel fıtığında ameliyat olma gerekliliği sadece fıtığın patlamış olması ile belirlenemez. Omurilik kanalının genişliği, siyatik sinire bası miktarı, güç kaybı gibi sinir hasarı belirtilerinin varlığı gibi birçok faktöre bağlıdır. İyi olma şansı elbetteki herzaman var. Herhangi bir tedavi yöntemi mutlak en iyidir denemez, en uygun tedavi yöntemini belirlemek gerekir. Geçmiş olsun.

 13. Merhabalar sayın hocam öncelikle bende bel fıtığı vardı 1.5 yıl oldu ameliyat oldum fakat ağrılarım nerdeyse hiç dinmedi defalarca fizik tedavi, ilaç tedavisi, kortizon tedavisi olmama rağmen çok kötü durumdayım tekrar ameliyat denildi ama dahada kötü olmaktan korkuyorum bakmakla yükümlü olduğum SP li 17 yaşında kızım var o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum bir haftadır nerdeyse ayakta bile zor duruyorum lütfen bi çözüm varsa bilgilendirirmisiniz çok acil ihtiyacım var yardımınıza

  • Tetkikleriniz ile birlikte sizi değerlendirdikten sonra ne yapılması gerekli, sizin için en uygun tedavi hangisi karar verelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan randevunuzu planlayabiliriz. Şimdiden geçmiş olsun

 14. Merhabalar hocam annem doktora gittiğinde sırtında 5 adet fıttık olduğunu söyledi ve ayağa kalkmakta çok zorlanıyor şimdi ise kalçasına vuruyor doktor bize ameliyat önerdi ancak oda riskliymiş.Biz mardinde yaşıyoruz acaba buralarda yada mersinde şubeniz yada tedavi edebileceğiniz bir yer var mı?

 15. sol baldırımda aşırı derecede yanma ve ağrı var çekilen filimde dış fıtık var denildi ameliyat önerdi olmamak istemiyorum önerileriniz

 16. Annemde bel fıtığı var dediler iğne yaptılar fıtığı küçülttüm dedi doktor fakat ayaklarında şişme meydana geldi bi süre sonra neden ? Ne yapmaliyiz

 17. Hocam 10 yıldır bel fıtığı hastasıyım son iki aydır yürüyemez ve hareket edemez hale geldim ama bu sürekli olmuyor birden bire omiriligimde elektrik çarpmış gibi bir sarsıntı oluyor ve olduğum yere yığılıp kalıyorum hareket dahi edemiyorum

   • Hocam merhaba benim bel fıtığım patlamış ama his kaybın yok ameliyatsız çözümler uygulanabilir ozon tedavisi kesin çözüm oluyor mu ameliyat sonrası tekrarlayan ağından çok korkuyorum

    • Ozon yardımcı bir tedavi yöntemi, ameliyatız olarak diğer birçok etkin yöntem var, güç kaybınız yoksa mutlaka öncelikle RF gibi bel fıtığı tedavisinde etkin bir tedavi yönteminin uygulanmasını öneririm. Geçmiş olsun

 18. Hocam 10 ay önce bel fıtığından ameliyat oldum sol ayağım düşük ayak oldu ameliyattan öncede düşük ayak oldum hala düşük ayak devam ediyor tedavisi varmı 48 yaşındayım. Teşekkür ederim

 19. bel ağrısı kalçama ve bacagıma sonra ayak tabanıma vuruyor bir dakikadan fazla dikilemiyorum ve otururken cok agrım oluyor bazende kılıtlenıp kalıyorum iki uç gun asiri agrim oluyor hiç hareket edemiyorum hafif kıpırdasam cok asırı bagrıyorum cunki cok kötu duruda oluyorum bana bilgi verırseniz fiat ve de tedavisi hakkında nası tedavi olunur ne kadar yatmam gerekir rica ederim bilgi verin

  • Öncelikle MR ımızı inceleyip muayenenizi yapmamız gerekiyor. Bizim uygulamalarımıza uygunsanız işlem sonrası yatmanıza gerek yok. Dilerseniz 05462856646 numaralı telefonumuzdan irtibatlaşalım ve sizi değerlendirelim. Geçmiş olsun

 20. Hocam merhaba benim ben fitigim var ameliyatlik değil diyorlar ama ayaklarimda agri var uzun süre ayakta durunca ağrıyor ve şu anda diz kapaklarimdada başladı agri buna bel fıtığı neden olurmu teşekkürler

  • Diz kapaklarında ağrı nadiren bel fıtığına bağlı ortaya çıkar. L3-4 fıtıklarında diz ağrısı olabilir ancak bu durumda da kalçadan dize yayılan ağrı olabilir, sadece dizde olmaz. Sadece dizde olan ağrı diz eklem sorunlarında görülür. Geçmiş olsun

   • slm hocam 3 aydır belimde ağrı var kalçadan doğru ayağıma vuruyor zor yürüyorum yatamıyorum oturamiyorum emar çektirdim ameliyat dediler ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim hocam birde ücret ne oluyor

    • Bel fıtığında cerrahi veya girişimsel tedavilerin yapılabilirliğinde hastanın muayenesi önemlidir, dolayısıyla muayeneniz yapılmadan cerrahi olun veya olmayın şeklinde yorum yapmak mümkün değildir. Diğer sorularınız için 05462856646 numaralı telefonumuzdan ulaşırsanız detaylı bilgi verelim. Geçmiş olsun.ö

     • Merabalar iyi günler hocam benimde bel fitigim var 1 bucuk yil once kücük bir fitik diye tani konmustu o zaman kas gevsetici ve agri kesiciyle agrim yok oldu bundan 5 ay öncesinde agrim basladi ara ara gelip gidiyodu simdi 3 aylik gebeyim tedavi yontemleriniz gebelerddde uygulanabiliyo mu acaba agrilarim cok fazla yemegimi bile yapamiyorum ayagima inen feci bi agri oluyo ne yapacagimi hic bilmiyoruz gitmedimiz doktor kalmadi

     • Sadece çok gerekirse müdahele edilebilir. Doğum beklememiyorsa kadın doğumdunuz ile birlikte kara vermek doğru olur. Geçmiş olsun

 21. Annemin 4 tane bel fıtığı var dedi doktor patlamış ameliyat dedi fakat annem yaşında bizde ameliyat istemiyoruz yardımcı olur musunuz hocam

 22. Merhaba İsmail bey. Bel fıtığım var ,fıtığım sinir kökünün üzerindeymiş ayağımın üzerine basamaz hale geldim ve Temmuz 2020 de epidural oldum çok faydasını gördüm.Yine nüksetti geçen hafta tekrar bir epidural enjeksiyon oldum 1 hafta oldu ama hiç faydasını görmedim.Hala ayagımın üzerine basınca çok ağrı çekiyorum.

  • Epidural enjeksiyon yetersiz olabilir, daha ilerlemiş durumlarda radyofrekans uygulaması daha iyi bir seçenek olacaktır. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi verelim. Geçmiş olsun.

 23. Merhabalar. Bana 2 yıl önce bel fıtığı teşhisi konuldu. 1 yıldır yürüdükçe ve ayakta durdukça sağ bacağımda uyuşma, iğnelenme ve kramp oluşuyor. Üstüne basamıyorum. Olduğum yerde oturmak zorunda kalıyorum. Oturduğum yerde bile iğnelenme ve uyuşma oluyor. 5 gün önce Lomber transforaminal steroid enjeksiyonu yaptırdım. Ama bir faydası olmadı. Ağrılarım hala devam ediyorum bir değişiklik olmadı. Çok acı çekiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Zor durumdayım.

 24. hocam merhaba
  babam 78 yaşında yaklaşık 5 yıl önce bel fıtığından yak düşmesi oldu. ameliyat olmadı. yolda zor yürüyor. bazen bel ağrısı da oluyor. ayak düşmesi için bir şey yapılabilir mi?

  • Geçmişte olan ayak düşmesi ameliyat dahil hiçbir yöntemle tedavi olamaz ne yazık kı. Ağrı varsa tedavi edilebilir. Geçmiş olsun.

 25. Hocam merhaba ben 40 yasındayım yaklaşık 1 aydır bel rahatsızlığım var son olarak 2 haftadır ağrı sağ bacağıma vuruyor hangi Dr uzman prof gittiyse hepsi bu ağrılarıma care olmadı benim L3 ile L4 arasında fıtık var dar kanaldan dolayı sinire baskı yaptığını söylediler fakat bu ağrılar çok şiddetli olmaya başladı yürümekte zorluk çekiyorum kalça kemiklerimde baya bir baskı var lütfen bir çare

 26. Hocam merhaba. Benim bundan 4 sene önce fıtık başlangıcım vardı. 2021 ocak ayında hafif hafif bacağıma vuran ağrı Şubat sonlarına doğru arttı ve doktora gittim. MR da Tüm düzeylerde disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır.
  L3-4 düzeyinde disk protrüzyonu dural keseyi sağ paramedian kesimde indente etmiştir, sağ lateral resses daralmıştır.
  L4-5 düzeyinde disk ekstrüzyonu dural keseye bası oluşturmaktadır. Lateral ressesler daralmıştır.
  L5-S1 düzeyinde taşan disk epidural S1 köküne temas etmektedir” yazıyor. MR sonucu olarak da “ Multiseviye diskal patolojiler “ diyor. Doktor ameliyatlık bu fıtık dedi. Ağrı kesici hap ve krem verdi. Gün aşırı 3 tane kortizon verdi. 20 gün sonra kontrole gel dedi. Bu hafta gideceğim fakat başka doktorlara da görünmemi tavsiye ettiler. Yardımcı olabilir misiniz acaba ? Neler söyleyebilirsiniz ?

  • Elbette. 05462856646 numaralı teşefonumuzdan detaylı bileğiyim verelim, sizi MR görüntüleriniz ile değerlendirelim. Geçmiş olsun

 27. hocam mr sonucu ve devlet hastanesi beyin doktoru muayene sonrasi raporu su sekildedir.

  mr sonucu
  Rapor Detay Bilgisi
  LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ

  Teknik : T1-T2 SE sagittal

  T2 FFE aksiyel

  Karşılaştırma :

  Bulgular :

  Lomber lordoz korunmuştur.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri doğaldır. Kemik iliği sinyali homojen izlenmektedir.

  Disk yükseklikleri normaldir. L2-3 diski diffüz bulging göstermiştir.

  L3-4 diski sol foraminal kesimden protrüdedir. Sol sinir kökü basılıdır.

  L4-5 diski diffüz bulging göstermiştir.

  L5-S1 diski posterior santral ve sol foraminal kesimden protrüde olmuş, sol sinir kökünü basılandırmıştır.

  İnceleme alanına giren spinal kord ve konus medullaris intensitesi homojendir.

  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır.

  Paraspinal yumuşak dokular doğaldır.

  * Değerlendirme mevcut teknik olanaklar ve güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. İncelemenin hastanın klinik, muayene, laboratuar ve varsa patoloji bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Hastanın inceleme alanına giren kesitlerin değerlendirilmesinde yukarıda tanımlı bulgular.

  Değerlendirme : 44

  İmza :Radyoloji Uzmanı

  Dr. Hamdi Vefa ALOĞLU

  beyin doktor raporu

  HASTA ACIL SERVISTE DEGERLENDIRILDI.

  MUAYENESINDE ;
  genel durum iyi kooperasyon oryantasyon tam GKS:15 PUPILLER IZOKORIK IR+/+ FASILA SIMETRIK
  ALT KRANIALLER KABACA INTAKT
  SOL ALT EKSTREMITEDE SLR 45 DERECEDE POZITIF ADF APF 4/5 EHL 2/5
  SAG ALT EKSTREMITEDE DEFISIT YOK SLR ACIK

  GORUNTULEMELER DEGERLENDIRILDI.
  SOL L3-4 ve SOL L4-5 FARLATRERAL DH IZLENDI ACIL NRS GIRISIM GEREKTIRECEK PATOLOJI DUSUNULMEDI.

  ONERILER ;
  1-) MEVCUT HALI ILE ACIL NRS GIRISIMI DUSUNULMEDI
  2-) DEFSITI TAKIBI
  3-) HASTANIN LDH ELEKTIF OPERASYONU ICIN NRS POLIKLIGINE BASVURUSU ONERILDI.
  4-) UYGUN ANALJEZIK TEDAVI RECETE EDILMESI.

  ACILLER ANLATILDI. ACIL DURUM OLDUGUNDA HASTANIN ACIL SERVISE BASVURMASI GEREKTIGI ANLATILDI.
  PAZARTESİ NRS POLJ. ELEKTIF HAZIRLANMASI AMACIYLA CAGIRILDI. *SALI GUNU LISTEYE YAZILMASI PLANLANDI.

  HOCAM NEDIR NE DEGILDIR BÜTÜN YAZILAR TIP DILINDEN YAZILMIS BIRSEY ANLAMADIM SADECE PAZARTESI YATIRCAM SALI AMELIYAT YAPCAM DEDI AMA BEN ARASTIRDIM IYI BIR YERDE OLMAK ISTIYORUM ANKARADA IKAMET EDIYOR VE SIZEDE DEGERLENDIRMENIZ ICIN BUTUN SONUCLARI GONDERDIM DEGERLENDIRIP CEVAP VERIRSENIZ SEVINIRIM.

 28. Hocam iyi günler bendeki ağrı oturduğum zaman sol bacağımım arka tarafından aşşa iniyor ayağa kalkınca bi 15 saniye ağrıyor düzeliyor ayakta yürürken sıkıntı yok ama koltuğa ve yere oturunca çok ağrıyor

 29. HOCAM MERHABA
  BABAM 78 YAŞINDA . 12 YILDAN BU TARAFA SOL AYAKDA BAŞPARMAK DAHİL ÜÇ PARMAĞI DÜŞTÜ. YOLDA YÜRÜRKEN TAKILIYOR VE DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR. BİR ÇOK DOKTORA GİTTİK İLK YİRMİDÖRT SAATTE GELSEYDİNİZ TEDAVİ OLABİLİDİ AMA ŞİMDİ YAPACAK BİR ŞEY YOK DİYORLAR. BU ARADA DAHA ÖNCE BELİNDE AĞRI YOKTU ŞİMDİ BİR YILDAN BERİ ÖZELLİKLE KALÇALARINDA MÜTHİŞ BİR AĞRI OLMAYA BAŞLADI. BACAKTA ŞU AN ÇOK AĞRI YOK. BİZE NE TAVSİYE EDERSİNİZ. 27/01/2017 YILINDA ÇEKİLEN BİR EMAR RAPORUMUZ VAR.

  • Ayaktaki düşüklük ve güçmkaybı artık geri dönmesi çok zor be yazık ki. Ağrısı için tabi ki yardımcı olabiliriz. Arayın bizi. Geçmiş olsun

 30. Hocam sabah uyandığımda belime feci bir ağrı tutulma gibi bişey oluyor ama aradan 30 dakika sonra geçiyor gün boyu bişey olmuyor ve kalça bazen sav bazen sol tarafa feci bir ağrı giriyor bacağımı hareket ettiremiyorum ne önerirsiniz yaşım 22

  • Diskojenik veya faset ağrısı olarak tarif ediyorsunuz. Net tanıyı koymak için dilerseniz sizi ve tetkiklerinizi değerlendirelim. Sayfanızdaki faset hastalığını da okuyun lütfen. Geçmiş olsun

 31. Selam hocam belimde bı yuvarlak hissi verecek şekilde ağrı var bı hafta on gündür var bu ağrı son iki gündür zar zor yürüyorum otursam kalkamıyorum ayakta olsam zar zor oturuyorum bunun nedeni ne olabilir

  • Hareketinizi bu kadar kısıtlıyor ve gityilçe artıyorsa diskojenik veya bel eklemlerine ait bir patoloji düşünülür. Net tanı tetkiklerini ile sizi birlikte değerlendirme sonucunda verilebilir. Geçmiş olsun

 32. Bel fıtığı başlangıcı var hocam tabı kiloda var şuan hocam diyetisyene gıdıcem ama kilo verince bel fıtığı başlangıç sona erer mı olur teşekkürler

 33. Hocam 3 aydır bel fıtığı kanal daralmasi kireçlenme şikayetim var kalça ve kaval kemiğim ağrıyor his ve güç kaybı yok doktorlar ameliyat olma ilaç ve istirahat et geçer diyor ama geçmiyor ne yapmam gerekiyor

  • İlaç tedavisi ve istirahat ömür boyu olamayacağı İçin akılcı bir tedavi şart. Tetkikleriniz ile dizi değerlendirelim ameliyatsız etkin tedavi imkanlarını konuşalım. Geçmiş olsun

 34. Hocam 24 yaşındayım. yakın zamanda mr sonucum var, L4-L5 diski sinire bası yapıyor tek sorunum bu, iki yıldır spor yapıyorum bel kaslarım kuvvetli, fizik tedavi oldum 30 gün yeni, manual terapi yaptık bu sene farklı zamanlarda sağ l4-l5 tamamen düzelmiyor. Artık tek seans tedavi istiyorum ne önerirsiniz ?

  • Haklısınız. MR ınız ve sizi görelim çözüm bulacağımıza inanıyorum. Bir çok kişide tek seans ile yeten tedavi mümkün oluyor. Geçmiş olsun.

 35. Merhaba. 10 yıldan fazla süredir hafif bel fıtığım var. Bu zamana çok sorun olmadı. Fakat 7-8 hafta önce 7-8 saatlik bir araba kullanımım sonrası sağ tarafta bacağımda ağrılar başladı. Ve bu zamana kadar da tam olarak geçmedi. Bu süreçte MR çektirdim. İlaç olarak da 10 adet ağrı kesici ve kas gevşetici iğne oldum. Fizik tedavi için gittiğimde doktora, ağrılarım devam ettiği için tekrar beyin sinirden bir doktora gitmem söylendi. Bugün gittim ve MR ve tedavi sonrası, sürecin ameliyata doğru gidebileceğini, bu nedenle çok yaşlı olmadığım için (44 yaşındayım) epidural iğne tedavisi uygulanması uygun olur dedi. Şu an kararsız kaldım. Hangi tedavinin uygulanması gerekir. Ne yapmalıyım?

 36. Soruyu eksik sordum sanırım. Benim hatam. Epidural iğneden farklı olarak sizin muayenehanenizde uygulanabilecek ameliyatsız tedavi imkanları olabilir mi. Bu iğneden bu aşamada çekiniyorum açıkçası. Belki farklı tedavi yöntemleri varsa onları da değerlendirmek istiyorum. Bu açıdan MR görüntüsü üzerinden bir değerlendirme yapabilir misiniz? Ona göre ameliyatlık aşamada değilse sorunum sizin yapabileceğiniz tedavi varsa ne yapabiliriz?

 37. Hocam iyi günler. Yaklaşık 10 yıldır bel fıtığı ile uğraşıyorum. 2018 yılında belden iğne vurulmuştu. 1 yıldır sağ kalçadan ayağa kadar vuran şiddetli ağrım var. Bu 1 yıllık süreçte manuel terapi, ftr, hacamat en son difüzyonel yama tedavisi yaptırdım. Ancak ağrım geçmedi. 2 beyin sinir cerrahına gittim ameliyat dediler. Ameliyatsız tedavi olma şansım varmı. Ayakta güçsüzlük yok. Sadece ağrım şiddetli.

  • Ayakta güçsüzlük olmaması tedavi edilebilirliği için iyi bir durum. Sizi ve filmlerinizi (mümkünse yeni tarihli mr) değerlendirelim dilerseniz. Ameliyatsız tedavi şansınızı belirleyelim. Uygulamalar sizin anlattığınız tabloda %80 başarılıdır ama değerlendirme sonucunda net bilgi vermek doğru olur. Geçmiş olsun

 38. Bel fıtığı var sağ sol olarak ama sol aşırı ağrı mevcut bacak kısmına indi yürütmüyor beni sol kasık tarafında ağrı mevcut doktora gittim hareket verdi bi sonuc alamadım malesef ağrı şiddetini hergecen gün artıyor ne yapmalıyım en yakın siz buldum hocam

 39. Merhaba hocam
  Annem 77 yaşında 1 yıldır bel ağrısı çekiyor. Belde ufak fıtıklar ve L4-L5 de kanal daralması olduğu ayrıca omurilikte skolyoz olduğu söylendi.Bu süre zarfında tek seanslık proleterapi, .. yapıldı. Bunun dışında her çeşit kas gevşetici ağrı kesici iğne ilaç krem ne varsa kullandı. Şu an ağrı kalmadı fakat sol baldır altında çekme olduğu için kısa süre yürüyüp oturmak zorunda kalıyor. Beyin sinir doktorlarının bazısı kapalı bazısı açık ameliyat diyor. Bu durumla ilgili sizin yapabileceğiniz bir şeyler olur mu acaba?Teşekkürler

  • Bahsettiğiniz şikayetler kanal darlığına bağlı. Yaş nedeniyle açık amaliyattan önce kapalı yöntemler için değerlendirmek doğru olur. MR CD di ile hastanızı değerlendirelim. Rf tedavileri kanal darlığında etkin tedavilerdir. Hastamız İçin uygunluğunu değerlendirelim. Geçmiş olsun

 40. Selamünaleyküm hocam bel fitigi sol bacak sinirlerini tamamen kapatmış dedi doktorum ameliyat gerek dedi ama ilk önceliğimiz fizik tedavi tedavi sonuç vermezse ameliyat dedi dediğine göre ameliyat biraz riskli dedi ayağının üstüne basamazsan yada her hangi bir çekilme olursa ayağında hemen gel ameliyat dedi bunun başka bi çözümü yokmu hocam ameliyat dışında bazen sol bacagimi hiç hissetmiyorum

 41. Merhaba hocam geçen yıl bel fıtığımın sinire çok baskı yapması sonucunda aşırı dinmeyen ağrıdan dolayı kapalı amaliyat oldum. Fakat 20 25 gündür kalcamda yine ağrılar başladı özellikle sabah yataktan kalkar iken mr çekindim doktorum kanalların açık olduğunu fakat yapışma olduğunu söyledi b12 ve kas gevşetici verdi ağrım devam ediyor ayağımın sağ 2 parmağımda uyusmalar ve gerilme oluyor ne gibi bir tedavi önerirsiniz.

 42. Merhaba hocam.Annemde kanal daralmasi teşhisi kondu.epidural igne tedavisi oldu.şikayetleri geçmedi. Yuzde yirmi rahatlatti.Simdide rodyo frekans tedavisi önerdiler. Sizce iyi olurmu.bir problem olurmu. Sinirlere zarar verirmi.Bize bir fikir verirmisiniz Teşekkür ederim

 43. Merhaba. Annemin uzun senelerdir bel fıtığı var. Ama biranda 1 aydır Bacağına vuran şiddetli bir ağrısı başladı. Beyin cerrahi fizik doktoru ortopedi doktor doktor gezdik. Kimi ameliyata gerek yok dedi kimi ameliyat olmalısınız dedi. Kas gevşeticiler ağrı kesiciler kortizon iğneleri kullandı. Ama sonuç alamadık. Otururken yatarken ağrısı oluyor. Yürürken bir şeyi yok. Ama 2 gündür ağrısı arttı yürüyemiyor da. Ne yapacağımızı şaşırdık. Sanırım doğru tedavi yöntemi bulunamadı. Sizinde görüşünüzü almak istedim. Annemi az da olsa rahatlatacak bir ilaç bir egzersiz herhangi birşey varsa lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Mr sonucunu da gönderebilirim size

 44. Merhaba Hocam.
  2 yıl önce de bel fıtığı olmuştum. Fizik tedavi ve ağrı kesicilerle geçmişti. MR çektirdim.
  Vertebra korpus köşelerinde dejeneratif değişiklikler farklı seviyelerde vertebra korpusların endplatelerinde modik tip 2 dejenerasyonlar izlenmektedir.
  L4-5 diskinde dejenerasyon sol santral posterior protüzyon izlenmektedir.
  Tekal sak ve sol L4 sinir köküne bası izlenmektedir. S2 vertebra düzeyinde spinal kanalda yaklaşık 8 mm tarlov kisti izlenmektedir.
  Hocam bel den enjeksiyon yapalım dediler istemedim.
  Sizin tavsiyeniz ne olur.
  Teşekkür ederim.

 45. Bel fıtığım var ve ayakta uyuşukluk dusuk ayak şiddetli ağrı yanma var
  Daha önce 1 ameliyat oldum
  Doktorlar bu sefer pilatin olursun diyor ben ameliyat olmak istemiyorum ne yapmam gerek şu an iğne ve hap tedavisi gormekteyim

  • Düşük ayak şikayetiniz yeni başladıysa ameliyat olmanız doğru olur. Çok önceden var ise sizi ve tetkiklerinizi görelim. Düşük ayak şikayetiniz yeni değilse ağrı İçin çözüm bulunabilir ama düşük ayak uzun süredir varsa maalesef iyileşmesi zordur

 46. HOCAM BENDE BELKAYMASI VE BELFITIGI VAR DÖRT MARTDA MR ÇEKİLDİM DOKUZMARTDA MUAYENE OLDUM ROTGENDE ÇEKİLDİM DOKTORUM AMELİTDA OLSAN AGRILARIN GEÇMEZ DİYOR KALCAMDA UYUŞUKLUK AYAKBİLEYİMİN ÜSTKISMI KABA ETTE NE ÖNERİRSİNİZ

 47. Bize ulaşabilirsiniz diye belirtmişsiniz. MR sonucumu whatsaptan gönderdim. Fikrinizi merak ettim çok kötü durumdayım , ağrıdan duramıyorum. Yazalı 10 saat oldu ama bana dönüş olmadı. Yoğunluk vardır diye aramadım mesaj yazdım. Yoğunluk desek 10 saat içinde 1 dk ayıramaz mısınız ? Madem yardımcı olmayacaksınız neden bize yazın diye numara veriyorsunuz?

 48. Merhaba hocam annemde yaklaşık bir yıldır bel ağrısı var doktorumuz fıtık değil ama beldeki sinir uçlarında baloncuklar oluşmuş dedi.fizik önerdi.ama üç aydirda sol bacagin dış ve üst uylugunda ağrı var ağrı hiç geçmiyor.ayaklarina vuran bir ağrısı yok ama bacağı sürekli ağrıyor.bu fıtığın ilerlediğini mi gosterir

 49. merhaba ben bel fitigindan uzun yıllardır çekiyorum. geçen sene ameliyat bile oldum ama geçmedi bana önerebileceğiniz bir tedavi olabilir mi bu illetten kurtulmak için her türlü tedaviye yaparım psikolojim çok bozuldu lütfen yardımcı olur musunuz

 50. İyi günler hocam aynı şikayetler bende var sabah kalktıgımda bel agri 15 dskika sonra geciyor ayakta durdugumda kalcama inen agrılar yurumem zorlaştı muayene icin gelmek istiyorum yanlız bende kalp pil var mr cektiremiyorum mr şartmi neyapmam lazım bigi verirseniz mrmnun olurum şididen teşekkür ederim saygıllar kilisten yazıyorum

 51. İyi günler hocam Jandarma Astsubaylığın sağlığında ortopedi bölümünden elendim elenme sebebim raporda LOMBER GRAFİ izlenen son kot 12 kabul edilmiştir. Buna göre S1 vertabra Lumbalizedir. LOMBER bölgede açıklığı sağa bakan eğirilik izlenmekte olup L3-L5 arasında cobb açısı 7 derece olarak ölçüldü diye rapor verildi ve elendim tedavisi var mıdır hocam varsa yaptırmak istiyorum hocam

 52. annemin (69 yas)kanal daralmasi sinir sıkışması ve bel fitigi var. geçen sene nisan ayinda ortopedi uzmanı bu tanıları koydu mr sonucunda. daha sonra geçen sene eylül ayından itibaren iki ay süre boyunca haftada 1 kere olmak üzere fizik tedavi uzmanı nezaretinde ozon ve osteopati tedavileri gerçekleşti ancak beklenen faydayı bulamadık. annem ameliyat olmak istemiyor. siz yardımcı olabilir misiniz?

 53. Merhaba hocam ben şuan fizik tedavi görüyorum sağ tarafta patlamış fıtık var ayağıma vuruyor bileğim de şiddetli ağrı 19 gün oldu fizik göreli ama etki yok kilom da biraz var 83 kilodayım 162 boy sizin tedavi etkili olur mu

 54. Selam İsmail bey ben Düzce ilinden Murat ÇETİN 10 yıl önce sağ bel ve bacağıma topuğuma inen ağrı ve uyuşma oldu 10 yıldır uyuşma ağrı sağ ayak baldırı mda düzleşme kas kaybı kalçam ve dikiş hizası denilen yerlerde his kaybı uyuşma var, ayrıca cinsel fonksiyon bozukluğu var sağ kasık tarafım hafif uyuşuk Düzce ve çevre illerde muayene oldum bana fıtık teşhisi koyan da oldu bel kayması koyan da ve platin ameliyatı olmamı söyleyen de fakat ameliyat ederim diyen olmadı

 55. Yaklasik 2 aydır şiddetli bel fıtıkgi agrim var bir kaç tedavi uyguladık geçmedi fıtık biraz büyük sinire baskı yapıyor isim gereği amelyat olmak istemiyorum agri tedavisi yaptilar 5 Sean igne ile haplar kremler fizyoterapi gördüm ama geçmedi yapılacak bisey varmi ameliyatsız

 56. Bende 5.6 snedir bel fıtığı var ayakda yarım saat sabit dursam ağrılarım başlıyor fakat 10 saat araç kullansam hiç ağrım yok her hangi bir güç kaybın da yok ne gibi tedavi Uygun olur ücret ne kadar hangi şehir desiniz saygılar

 57. Selam Hocam, 2013 veya 2014 senesinde bir açık Amaliyat, 2017-2019 senelerinde Kapalı, En son 2021 Yılında belime radyo frekansı verildi kalçamda romatizma olduğunu söylediler, Kapalı ameliyat olduğum zamanlardadan sonra sol diz ile Ayak arasında olan kaval kemiği uyuşma meydana geldi kapalı ameliyat yapan doktora sordugumda uyuşmanın olabileceğini bir müddet sonra geçeceğini söylediler ancak en son 2021 yılında yaptırmış olduğum radyo frekansından sonra bile uyuşmalar geçmedi hocam ben şunu sormak istiyorum son zamanlarda Sol bacağımınkası üstünden baldır diz olmak üzere kaval kemiği üzerinden ayağa doğru inen ayak parmaklarımı bile acıtan keskin bir ağrı var sizce bu neden kaynaklı olabilir bunun için ne yapmam lazım, Kapalı ameliyatta olurken Emaarlarımı gören doktorlar fıtığımın tekrardan meydana geldiğini söylediler ancak bu şekilde tedavi Len geçireceğiz diye söylemişlerdi ama çok keskin bir ağrı var bugünlerde saygılarımı sunuyorum hocam

 58. Hocam benim boyun fıtığı var çok büyük olduğunu ve omurgayı kelepçe gibi sandığını söyledi doktorlar birde bel fıtıgım var son 1 haftadır ağrılarım var sağ bacağımın üst bildirildi yanma şeklinde ağrı oluşturuyor benim için hangi tedaviyi önerirsiniz rekreasyon tedavisi diye bir yöntem duydum sizde böyle bir tedavi şekli varmı

 59. Selamünaleyküm sayın doktor beyefendi adım yaşar soyismim Şimşek 2018’in martında ameliyat oldum belfıtığından altı tane platin kondu ben çok çalıştım şimdi filmlerde radyolarda anladığım kadarıyla bir kanal daralması var çok ama çok şu anda ağrım var morfin içiyorum yani en ağrı kesici ilacı içiyorum ama ağrım geçmiyor yürümekte zorluk çekiyorum

 60. Merhaba. 49 yaşındayım. 23 yaşımdan beri bel fıtığım var. 33 yaşımda kuyruk sokumunda kireçlenme teşhisi kondu. 2 yıl önce ilk defa beyin cerrahı fıtık ameliyatı yapalım dedi. Ancak omurlarda kireçlenme olduğunu da söyledi. Lazer tedavisi bana uygun olur mu?

 61. Mrb hocam biz babam için sol omuz ağrısı ile gittik emarımız çekildi boyunda kanal daralması ve boyun fıtığı çıktı çok ilerlemiş dedi amaliyat gerekli dendi babamın yaşı 65 yaş üzeri olduğu için riskli dendi hocam bize yardımcı olurmusunuz fizikte önerildi ama ne kadar faydalı bilmiyoruz ilerde skntı olurmu bizi neler bekliyor amalyat olsada olmasada ikiside riskli dendi

  • Güç kaybı ve dengesizlik yoksa ameliyatsız tedaviler uygun olur. Güç kaybı varsa açık cerrahi daha uygun olur. Hastanızı ve MR cd sini değerlendirdiğimizde buna karar verebiliriz. Muayenesi uygun ise RF tedavisinin başarı oranı yüksektir. Geçmiş olsun

 62. Hocam merhabalar L4 patlamış fıtık var her zaman değil ama bazen kalça ve bacak dış yana yayılan bir ağrı birde ayakta 10 dakika durduktan sonra baski oluyor duramıyorum 1 yıl 3 ay gibi fıtık patlaması olduğunu düşünüyorum sizdeki tedavi yöntemi uygun olurmu sizin öneriniz ne olur bu konuda iyi akşamlar dilerim.

 63. Muhterem hocam,
  71 yaşındayım.İki aydır bel ağrısı çekiyorum. İki ayrı beyin cerrahın muayene oldum. MR çekildi. Ancak cerrahi müdahaleye gerek yok dediler. Disklerde ve omurgada dejenerasyonlar ve kireçlenme var dediler Nöropatik ağrı teşhisi ile bana Ly***a 75 mg kapsül sabah akşam almamı önerdiler. 2 aydır kullanıyorum. Hissedilir bir yararı da olmadı.Uzun vadede ağrıyı tedavi edeceğini ifade ettiler. Ama hemen ağrıyı kesmez dediler.
  Ayrıca fizik tedavinin belimi rahatlatabileceğini söylediler.
  Şehir hastanesinde 10 seans fizik tedavi gördüm. Belim biraz rahatlamıştı. Verilen 12 ayrı egzersizi yapmaya çalıştım. Ancak zorlandığım egzersizler oldu.Bu egzersizler sonrası daha da kötüleştim. Bunun üzerine girişimsel işlem yapan fizik tedavi uzmanına muayene oldum. Faset eklemlerimde sorun olduğunu söyledi ve girişimsel işlem uyguladı.
  Belimden her iki yandan kortizon iğne yapıldı. Kuyruk sokumundan da bir enjeksiyon yapıldı. 9 gün geçti ama kalçama ve baldırıma vuran ağrı devam ediyor. Ağrı bazen kalçamda bazen de baldırda oluyor.
  Sizin internet sitesinde Radyo Frekans ile ağrı tedavisi yapıldığını gördüm. Benim için de uygulanabilir mi acaba?

  Fizik tedavi uzmanı belimde Daha önce ameliyat olduğum L4-5 ve L-5 S1 dişlerinde orta büyüklükte fıtık olduğunu söyledi. Bundan sonra ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz memnun olurum.

 64. Hocam, en son Şehir Hastanesi Algoloji ye gittim. Belime enjeksiyon yapıldı. 2-3 gün ağrım geçti. Sonra tekrar başladı. Yeniden Algolojiye gittim. 2′-3 gün bel ağrınız geçmiş ise sizin sorunununuz kasla ilgili dedi ve tekrar fizik tedaviye yönlendirdi.
  Siz radyo frekans uygulaması ile ağrı blokajı yapıyorsanız randevu alıp gelmek istiyorum . Selamlar

 65. Mhb hocam yeni doğum yaptım kızım 15 aylık oldu 12 aydır belimden rahatsızım oturamiyorim kalkamıyorum ağır kaldıramıyorum yapamıyorum çok perisanim

 66. Hocam Merhabalar Nisan ayın dan itibaren hergün ağrıyan sağ ayak ağrısı var mr da l5 s1 fıtık var gözüküyor iki yıl önce ameliyat olmuştum l5 s1 den. Emg çekildi emg de l4 l5 kronik radikülopati var yazıyor ve sağ bacakta incelme başladı ağrım sağ baş parmağa kadar iniyor.Ne önerirsiniz ne yapmam gerekiyor.Enjeksiyon ve radyofrekans uygulamaları yapıldı.Sol ile sağ bacak ta ciddi incelme var 4 cm.Teşekkürler.

 67. LOMBER MR İNCELEMESİ KLİNİK BİLGİ: Pars interartikülaris defekti? TEKNİK: Çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. İnceleme 0.3 T Açık MR cihazı ile yapılmıştır. BULGULAR: Tetkik bölgesinde izlenen vertebra korpus yükseklikleri ve kemik yapıların sinyal homojenizasyonu normaldir. Lomber vertebralarda açıklığı sola bakan hafif rotoskolyoz mevcuttur.Lomber aksta düzleşme ve açıklığı öne bakan hafif açılanma izlenmektedir. L1 ve L2 vertebra korpus anterior kısımlarında, L4 ve L5 vertebra posterior kısımlarında minimal yükseklik kaybı izlenmektedir. Vertebra korpus köşelerinde osteofitler mevcuttur. L2-3 vertebra komşu end plate anterior kısımlarında Modic Tip 1 dejenerasyon izlenmektedir. L1-2, L2-3 ve L3-4 intervertebral disklerinde djenerasyon, hafif yükseklik kaybı ve bulging izlenmektedir. Anterior epidural yağ planları obliteredir. Tekal sak anterior ksıımda düzleşmiştir. Bilateral nöral foramenler kaudalden daralmıştır. L4-5 intervertebral diskinde dejenerasyon ve bulging mevcuttur. Anterior epidural ve lateral reses yağ planları obliteredir. Solda daha belirgin olmak üzere bilateral nöral foramenler daralmıştır. Sağ L4 sinir köküne temas mevcuttur. Sol L4 sinir kökü ise basılanmıştır. Tetkik bölgesinde izlenen diğer intervertebral disk aralıkları ve bu aralıklardaki disklerin yapı ve lokalizasyonu normaldir. Spinal kanal kalibrasyonu normaldir. Spinal kordun iç sinyal dağılımı homojen ve normaldir. Paraspinal bölge yumuşak dokuları normaldir. Belirgin pars interartikülaris defekti saptanmamıştır ancak bu objektif olarak ince kesit BT inceleme ile değerlendirilebilir. lazer tedavi düşünüyorum yardımcı olursanız cok sevinirim.

 68. Hocam Merhabalar Nisan ayın dan itibaren hergün ağrıyan sağ ayak ağrısı var mr da l5 s1 fıtık var gözüküyor iki yıl önce ameliyat olmuştum l5 s1 den. Emg çekildi emg de l4 l5 kronik radikülopati var yazıyor ve sağ bacakta incelme başladı ağrım sağ baş parmağa kadar iniyor.Sağ kalça ile siz kapağı arkasında ağri çok oluyor.Ne önerirsiniz ne yapmam gerekiyor.Enjeksiyon ve radyofrekans uygulamaları yapıldı. Sağ bacak ta incelme var 4 cm.Teşekkürler. size tekrar yazıyorum kusura bakmayın.Mr görüntüsünü de atıcam yorumlarsanız sevinirim.

 69. Merhabalar Nisan ayın dan itibaren hergün ağrıyan sağ ayak ağrısı var mr da l5 s1 fıtık var gözüküyor iki yıl önce ameliyat olmuştum l5 s1 den. Emg çekildi emg de l4 l5 kronik radikülopati var yazıyor ve sağ bacakta incelme başladı ağrım sağ baş parmağa kadar iniyor.Sağ kalça ile siz kapağı arkasında ağri çok oluyor.Ne önerirsiniz ne yapmam gerekiyor.Enjeksiyon ve radyofrekans uygulamaları yapıldı. Sağ bacak ta incelme var 4 cm.Teşekkürler. size tekrar yazıyorum kusura bakmayın.Mr görüntüsünü de atıcam yorumlarsanız sevinirim.

 70. Merhaba hocam. Bel fıtığına bağlı kanal daralması var, kronik olduğunu söyledi doktor. Fizik tedavi önerdi. Ayakta durunca bacağın alt arka kısmına vuran bir ağrı ve uyuşma haricinde başka şikayetim yok. Oturma ile geçiyor. Plates ile geçer mi sizce? Fizik tedavi almak istemiyorum. Esnek bir vücudum var. Plates yaparken ağrı hissetmiyorum.

   • Lomber lordoz bir miktar duzlesmistir.vertebra korpusta köşelerinde hafif dejeneratif sivrilesme ayırt edilmiş L2minimal diffüz izlenmiş vertebrada alt platosunda eşlik eden yağlı sinyal degsikikikleri izlenmiş L4veL5te Kompresif etki görülmüştür intervertanral yüksekliklerde dejeneratif sinyal kaybı epidural yağ maskesi silinmiş gibi rapor bilgisi geldi ve amaliyat olmak gerektirir mi acaba burdan fotograf yada yazi olarak atamadigimdan ancak yazabildim kusura bakmayın cevaplarsanz memnun olurum

 71. Dr. Bey merhaba. Kasım ayından beri ayağa kadar uzanan kalça ağrım var. Ayak parmaklarında uyuşukluk da vardı. Hareketlerim çok kısıtlanmıştı. Yatmak, oturup kalkmak, arabaya binmek işkence gibiydi. Önce fıtık kaynaklı olduğu söylendi, sonra priformis sendromu dendi. Elli gün sürdü. Bir aylık bir iyileşme dönemi yaşadım. Tekrar başladı. Bu kez aynı filmlerle romatizma tanısı kondu. Leğen kemiğinde ödem var dendi. İlaç tedavisine başlandı fakat 15 günü geçti henüz ağrıda hiç değişiklik yok. Gece hiç uyutmuyor. Gündüz hareket halindeyken ağrı yok. Hangi teşhis doğru şaşırdım.Geçen yıl bel tutulması yaşamış ve aletli platese yönlendirilmiştim. Plates yaparken zorlanmış olabilirim diye onu da bıraktım, korkudan. Ne yapmalıyım?

  • Bahsettiğiniz 3 rahatsızlığın da muayene tetkikler ile tanısının konulamaması enteresan olmuş. Bu kadar uzun süre ilaç tedavisine yanıt alınamaması da pek makul değil. 05462856646 numaralı telefonumuz ile irtibatlaşın, gelin sizi göreyim. Bu rahatsızlıkları ayırt etmemiz zor olmayacaktır. Geçmiş olsun

 72. Merhaba hocam. Kanal darlığı ve L4’te fıtık mevcut. 10 dakika yürüyünce aşırı baskı ve ağrı var dinlenince geçiyor. Dinlenince hiçbir ağrım yok. Esas sorun eski fıtığın tekrarlamış olması kanalı daraltıyor olması.
  Tedavi yöntemi araştırıyorum. Nokta atışı mı proloterapi mi hangisi daha etkili, önce hangisinin yapılması lazım? İkisi arasında kaldım

 73. merhaba hocam, sırtımda spordan kaynaklı omurga üzerinde bası ile ağrı ve eğilirken ağrı mevcut mr çaktirmedim daha ama eğer fıtık ise sırt bölgesindeki fıtıklar için de aynı tedaviler uygulanıyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here