Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığında ağrı, doku ve sinirde zedelenmenin göstergesidir. Dolayısıyla ağrının devam etmesi zedelenmenin de devam ettiğini gösterir. Yeterli istirahat, ilaç tedavisi ve gerekirse fizyoterapiye rağmen ağrı rahatlamıyorsa girişimsel tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir.

3 hafta- 3 ay üzerinde yaşanan bel ağrısı ve özellikle siyatalji (siyatik siniri ağrısı) ağrının beyin tarafından beyin hafızasına kaydedilmesine neden olur. Bu durumda ağrının tedavisi çok daha zordur ve zedelenmeler ortaya çıkar.

Beyinin ağrı ile sürekli uyarılıyor olması beyini hassaslaştırır ve ağrı yaratmayacak uyarılar bile şiddetli ağrı olarak algılanmaya başlar. Nöropatik ağrı denen bir süreç başlayabilir ki bunu uyku bozuklukları, depresyon ve sistemik bozukluklar takip eder.

Bu hastalar ilerleyen dönemde bazen hekimler tarafından psikolojik bozukluk olarak değerlendirilebilir. MR a bakarak bu fıtık bu kadar ağrı yapmaz cevabını alıyorsanız kendinizden şüphe etmeden önce tanının ve durumun doğru değerlendirilip değerlendirilmediğinden emin olun.

Bel fıtığının ameliyatsız tedavi yöntemleri iki amaçla kullanılır ?

 1. Test amaçlı: Şüphe edilen tanının ve ağrı yaratan bölgenin doğru olup olmadığını anlamak için yapılır. O bölgenin geçici ağrısızlaştırılmasına yeterli yanıt varsa tanı kesinleştirilir ve ileri tedavi yöntemlerine geçilir. Bir hastada aynı anda hem bel fıtığı hem kalça kireçlenmesi bacak ağrısına neden olabilir. Böyle bir durumda kalça ve/veya belin ilgili bölgesine test blokları yapılır, alınan yanıt ağrılı ve tedavi edilmesi gereken yeri belirlememizi sağlar.
 2. Tedavi amaçlı: Test blokları veya tetkiklerle tanısı net olan bel fıtığında fıtığı küçültmek, fıtığın zarar verici etkisini ortadan kaldırmak, ödemi ortadan kaldırmak, zarar görmüş siniri iyileştirmek amacı ile yapılan birçok girişimsel tedavi (ameliyatsız tedavi) yöntemi vardır.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri

 • Selektif kök bloğu (epidural steroid enjeksiyonu)
 • Radiofrekans termokoagülasyon
 • Nükleoplasti
 • Anüloplasti
 • Hidrodiskektomi

Bel fıtığının tedavisinde hangi tedavi yöntemi seçilmelidir?

Hangi tedavinin ne zaman yapılması gerektiğine hastanın şikayetlerinin şiddeti, zamanı, muayene bulguları ve tetkiklerine göre karar verilir. En ileri teknoloji veya en pahalı tedavi yönteminin yapılıyor olması en doğru tedavi yöntemi olduğunu göstermez.

Bazen hiçbir şey yapılmadan bile fıtık iyileşebilir. Önemli olan fıtığın sinire zarar verici etkisini yakından takip etmek ve gerekli tedaviyi gerektiği zaman uygulamaktır. Ameliyatın bir ağrı tedavi yöntemi olmadığını ve idrar kaçırma, düşük ayak gibi sınırlı durumlarda gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Buradaki amaç en az risk ve müdahaleyle doğru zamanda ve doğru yöntemle zedelenmeyi durdurmak ve ağrıyı kontrol altına almaktır.

Bel fıtığı tedavisinde kullanılan girişimsel yöntemler

 • Epidural steroid enjeksiyonu (selektif kök bloğu):

Transforaminal enjeksiyon, kortizon enjeksiyonu, nokta atış tekniği gibi birçok isim verilen bu tedavi yöntemi en yaygın kullanılan bel fıtığı tedavi yöntemlerindendir.

Ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında, hafif bir sakinleştirici verilerek yapılır. Fıtığın sinir üzerine bastığı noktaya girilerek kortizon (steroid) ve lokal anestezik verilir.

Bu uygulamada kortizonun tam hasarlı noktaya verilmesi önemlidir. Bu nedenle mutlaka görüntüleme eşliğinde (genellikle skopi ile görerek) yapılır. İşlemin muayenehane şartlarında yapılması hata payını çok arttıracağı için tercih

edilmemelidir. Skopi eşliğinde yapıldığında bile doğru noktaya yapmak tecrübe ile doğru orantılıdır. Verilen ilaç küçük miktarda olduğu için doğru noktaya verilmezse etkili olmaz.

Kortizon (steroid) bilinen en kuvvetli ödem tedavi edici ilaçlardandır. Bel fıtığında birçok hasta da asıl sorun fıtığın büyüklüğü değil oluşturduğu ödem olduğu için kortizon etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

Enjekte edilen kortizon vücuduma her hangi bir zarar verir mi ?

Kortizon yüksek dozlarda ve sürekli kullanımı durumunda birçok yan etkisi olabilen bir ilaçtır. Eskiden bel fıtığında ağızdan veya kalçadan birkaç gün kortizon tedavisi verilirdi. Bu tedavi de etkin olmasına karşın hastalarda istenmeyen etki oluşturabileceği için artık tercih edilmiyor.

Epidural kortizon ise 3 hafta içinde bir kez ve çok düşük dozda sadece gerekli bölgeye verildiği için istenmeyen etkilere çok az neden olur. Şeker ve yüksek tansiyon problemi olan hastalarda doz daha da azaltılarak önlem alınır. Epidural kortizon uygulaması ağızdan sürekli kortizon alınması ile karşılaştırıldığında kilo alma proplemi ile neredeyse hiç karşılaşılmaz.

 • Radyofrekans Thermokogülasyon yöntemi :

Radyo enerjisini ısıya çeviren bir cihaz ve bu enerjinin elektrodlarla hastaya ulaştırılması ile uygulanır. Verilecek ısının süresi ve şiddeti tedavi yerine göre değişir. 42 derece ısıya kadar sinirlerde harabiyet yaratmadan ağrıyı iyileştirici özelliği vardır.

Disk hernisi (bel ve boyun fıtığı), kanser ağrısı, omuz- kol ağrısı, kalça ağrısı, diz ağrısı gibi birçok hastalık ve ağrısının tedavisinde kullanılır.

Tedavi edici etkisi kortizon uygulamasına göre daha fazladır. İstenmeyen etkisinin az olması, etkinliğinin yüksek olması nedeniyle günümüzde bel ve boyun ağrılarının tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

 • Disk Küçültme Yöntemleri :

Nükleoplasti, hidrodiskektomi, laser diskektomi, disk içi ozon tedavisi gibi birçok yöntem bel fıtığının cerrahi kesi olmadan yapılan tedavi yöntemleridir. Her birinde amaç sinir üzerine baskı yapan sinirin küçültülmesidir.

Hangi Tedavi Yöntemi Daha İyi?

Başarı oranları ve uygulama teknikleri birbirlerinden farklı olan bu tedavi yöntemlerinde fıtığın büyüklüğüne, yerleşim yerine ve hastanın muayenesine göre tedavi yöntemi belirlenir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi en iyisidir demek mümkün değildir.

Tüm tedavi yöntemlerini uygulayabiliyor olmak ve hasta için en uygun tedaviyi uygulamak gerekir.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi nası yapılır ?

Steril şartlarda ameliyathane koşullarında yapılır. Skopi denilen sürekli röntgen görüntüsü veren cihazla yeri tespit edilir. İşlem sırasında ağrı ve stres duymaması için hastaya sakinleştirici verilir.

İğne problar ilgili yerlere yerleştirildikten sonra verilen uyarılarla doğru yerde olunduğu tekrar teyit edilir ve ardından RF enerjisi ile tedavi başlatılır.

İşlemler ortalama 45 dk sürer. Hasta 2-3 saat yatağında gözlendikten sonra evine gidebilir. Aynı gün gündelik hayatına dönebilir. İstirahate gerek yoktur.

Ankara’da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak ameliyatsız bel fıtığı tedavi seçenekleri hakkında bilgi alarak randevu alabilirsiniz.

116 YORUMLAR

 1. Slm boyun fitigim var oda ellerime parmaklarima agri olarak yansiyior aksamlari agri yapip uykuma engel oluyor nasil bir tedavi uygulanirsa iyilesir ameliyat olmadan tesekkurler

  • Mrb uzm hekim büyük bir bel fıtığımin patlladigini söyledi Ogün için eğitim ve araştırma hastanesi ne gitim pr Dr. söylediği bana söyle filmin kötü ama seni iyi gördüm ayak parmak uçlarına basabilmen senin bünyenin iyi olduğunu gösteriyor sana ilaç tedavisi öneriyoruz dedi 10 gün oldu ağrı hala geçmiyor

   • Güç kaybınız yok ve gelişmiyorsa açık cerrahi düşünmemek endoğrusu. Meslektaşıma katılıyorum. Radyofrekans veya diğer girişimsel tedavi yöntemlerimiz sizde etkin olabilir. Dilerseniz sizi görelim. Geçmiş olsun

 2. merhabalar bel fıtığı var nasıl tedavi olabilirim adresinizi yazarmsnz veya telefon numaranızı alabilirmym cp numaram 05394374103 teşekkür ettim hoşcakalaın.

  • Bel fıtığı tedavisinin muayene ve tetkik sonuçlarına göre karar verilen ilaç, laser tedavisi, kapalı bel fıtığı ameliyatı, açık bel ameliyatı gibi geniş bir yelpazesi var. Sizi ve sonuçlarınızı değerlendirdikten sonra sizin için en iyi tedavi yöntemini önerelim. Telefon numaramız 05462856646.

 3. Lomber Lodoz düşleşmiştir. end platelerde sivrileşmeler osteofit formasyonları ve dejeneratif intensite değişiklikleri gözlenmiştir. L5-S1 seviyesinde diffüz bulging, santral sağ parasantral protüzyon mevcuttur tekal sak baskılıdır. sağ lateral reses ve nöral foramen obliteredir. sinir kökü baskılanmıştır. nöral foramenler disk patolojilerinin olduğu düzeylerde inferiordan daralmıştır. MR sonucuma göre ameliyat olmam gerekirmi. yoksa fizik veya ilaç tedevisi mi almalıyım.mteşekkürler.

  • Bu kararı mr sonucuna göre vermek doğru olmaz. Muayene bulgularınız çok önemli.Dilerseniz sizi değerlendirelim geçmiş olsun

 4. Slm bende en alt seviyede bel i var fizik goruyorum ayakta fazladurdugumda fazla yurudugumde kalcama ve baldirima agrilar geliyor buda beni zorluyor ama oturdugum zaman rahatliyorum.

  • Baldıra vuruyorsa sinir basısı olduğunu düşündürür, otururken ağrı yapmayabilir. FTR yeterli olmazsa girişimsel yöntemlerle tedavi öneririm.05462856646 numaralı telefondan iletişime geçerek Mr’ı gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Tedavinin nasıl yapılacağını belirleyen fıtığın patlamış olması değil hastanın muayenesi sonucunda karar verilen sinir basısı derecesidir. Patlamış olması durumun bir miktar daha ciddi olduğunu gösterir. Sinir hasarı geliştirmiyorsa öncelikli tedavi fıtık patlamış olsa da bu tedavi yöntemlerdir. 05462856646 numaralı telefondan iletişime geçerek Mr’ı gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun. Geçmiş olsun.

 5. hayirli gunler benimde bel agrisi baldirima ve bacagima vuruyor fazla ayakta duramiyorum kirap girmis gibi oluyor bazende bacagima bicak la kesmis gibi agri yapiyor !!! bunun tedavi suresi ve de fiyati hakkinda bilgi alabilirmiyim; saygilar

 6. Merhaba kayınvalidem de daha önce bir hastanede bel fıtığı olduğu. Söylenmiş ti. Fakat herhangi bir tedavi yapılmadı .kendisi istemedi. Aradan 1yil geçti. Şimdi ise 1aydir yürümek te kalkmakta zorlanıyor. Kalktığı zaman iki büklüm yürüyor tutmakta zorlanıyor idrarı ni tutamadığı oluyor ellerde ayaklarda hissizlik var belde bı ağrı acı var diyor. acaba bel fitigimi yapiyor ne yapmalıyız .

  • Tabiki bel ve ayaklardaki şikayetinin nedeni bel fıtığı olma ihtimali yüksek. Hatta bu şikayetler atmış bası bulguları olabilir. Geçmiş olsun.

   • Selamlar benimde ellerimde sinir sıkışması tanısı koyuldu ardından boynumda düzleşme ve belfıtığı denildi ve yine ardından girdigim Mr sonucunda sağ boyun dahil olmak üzere damarlarımın %65 tıkalı oldugu söylenildi ve sağ tarafımda en ufak bir ağrım olmazken sol tarafım sürekli ağrı icinde ayrıca yüksek ve hiper tansiyon hastasıyım kansulandırıcı kullanıyorum bana herhengi bir ilaç verilmedi sadece jel ve ağrı kesici verdiler.Belim ve bacağımın ağrısı benim dısarıya çıkmamı kısıtladı 5dk yürüsem bacağımın ağrısı belimin ağrısı ve aynı zamanda sol kasıgımın agrisida devam etmekte evde temizlik vs is yaparkende sol ayak parmaklarimda uyuşmalar oluyor bacagimin agrisi belimin agrisi yüzünden mola 5dk da bir dinlenip devam.edebiliyorum islerime ve disarda yürümeyi özledim fizyoterapi önerdiler henüz baslamadim ayrica ben ameliyattan yana degilim cevremden aldigim duyumlara göre pek memnun olan kimseyi görmedim banada ameliyat dediler 3ay sonra tkr kontrol.edildikten sonra kesin belli olacak ellerimin uyusmasindan boynumun agrisindan gectim artik bacagimin ve belimin bu hali dayanilmaz oldu ltf bana bu konuda yardimci olurmusunuz.Tsk ederim Saygilar

    • Çok sıkıntılı olduğunuz kesin. Lütfen tüm tahlilleriniz ile sizi değerlendirelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detayları konuşalım. Geçmiş olsun

 7. Merhaba kayınvalidem de bel fıtığı teşhisi konulmuş tü 1yil önce ameliyat demişler di fakat olmadı simdi ise 1aydir yürümek te kalkmakta zorlanıyor iki büklüm sağa sola çarparak tutunarak zor yürüyor hissizlik de var el ve ayaklar da idrar kacirma problemi var . Bunlsr bel fıtığındanmidir

  • Tabiki bel ve ayaklardaki şikayetinin nedeni bel fıtığı olma ihtimali yüksek. Hatta bu şikayetler atmış bası bulguları olabilir. Geçmiş olsun.

  • Evet muayenehanemizde randevulu olarak hasta kabulüne devam ediyoruz. Normal şartlar altında hastanızın tetkiklerini gönderdiğinizde biz inceleyerek size geri dönebilir, telefon ile alınan şikayetlere göre bilgilendirme yapabilirdik. Ancak sizin hastanızın durumu biraz acil. Bu durumda da muayene izini alınabiliyor ve bize gelebiliyorsunuz. 05462856646 numaralı telefonumuzdan ulaşırsanız detay hakkında Bilgi verelim. Geçmiş olsun.

 8. Hocam son çekilen emarım da fıtık patlamış tanısı konuldu öncesinde ise ilginç olan 1 ay fizik tedavi görmüş olmam ..fizik tedavinin ters teptiğini iddia eden doktorlar var …ilaç tedavisi de gördüm fakat ağrılarım çok şiddetli olmasada devam ediyor …hayatımı kısıtlıyor ister istemez l1 ve l2 arasında fıtığım ve 3 tane kortizon iğnesi yazdı doktor fakat dayanılmayacak derecede ağrım olmadığı için kortizonu vurulmadım yan etkilerinden çok korktum …evde egzersiz de yaptım bu arada ama ..nedense bir türlü geçmeyen bir ağrı …ne yapabilirm sizi internetten buldum . .

  • Kortizon iğnesini yaptırmayın öncelikle. L1-2 arası fıtığın çok gerekli olmadıkça ameliyat edilmesini çok tercih etmeyiz. Son MR ınız ile sizi değerlendirelim çözüm olmaya çalışalım. Geçmiş olsun. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylı Bilgi alabilirsiniz.

   • Merhabalar hocam belfıtığı teşhisi kondu belim ağrımıyor ama sağ bacağım dan kalçamdan aşağıya doğru ağrım vardı ayağıma kadar ilkdefa bu kadar acı çektim değişik bir ağrı emar çektiler doktor ameliyat dedi ben istemedim başka doktora gittim oda bana kasgevşetici iğne ilaç verdi ilaç verdi bunlar bitti sonra gene canım yandı tekrar hasteneye başka doktora gittim oda ameliyat dedi 3 adet 3 gün ara ile kortizon iğne verdi yarın birini de vurunucam biraz iyiyim fakat az yürüyünce yoruluyorum tutunarak gidiyordum zaten koltuk deyneği ile benim ameliyattan başka çarem yokmudur bana yardım edin lütfen çocuklarım var

    • Tüm tetkikleriniz ile sizi göreyim. Ancak kortizon iğnesi sizi değerlendirmeden yaptırmayın. Tedavi yöntemini belirleyelim. 05462856646 numaralı telefonumdan detayları konuşalım. Geçmiş olsun.

   • Hocam benim 1 aydır bacağımda ağri var emar da ameliyat dediler ben ameliyat olmak istemiyorum ne yapmamız lazım lütfen Bi akıl verirmisin

    • Tüm tetkiklerin ile sizi değerlendirelim. Cerrahi dışı ihtimalleri belirleyelim. Geçmiş olsun. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylerı konuşalım.

 9. Iyi günler hocam benim belimde 2tane fıdık var 1tanesi batağı büyümüş ve beldeki sinire baskı yapıyor senede 2defa tutuyor ve her defasında 20gün ayapa kalkamıyorum belimi doğrultamıyorum ve 1 dakikadan fazla ayakta duramıyorum yere uzandığımda sol ayağımı kaldırınca kütür kütür ses geliyor sizce nasıl bi yol izlemeliyim

  • Muayeneniz sırasında elinizdeki tüm tetkikleri değerlendirelim. Cerrahi dışı tedavi yöntemi imkanınız var mı karar verelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylı Bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 10. Hocam iyi gunler.sol bacagimdan 2 kez belfitigi ameliyati gecirdim.simdide sag bacagim tutmuyo.otururken yatarken sikinti yok yurumeye baslayinca agriyo sag bacagim aşiri sekilde.cocugum var bakacak kimsem yok.tekrar ameliyat olmak istemiyorum hocam cunki cok zor ameliyat.bana yardimci olursaniz sevinirim ne yapmam lazim:(

  • Tüm tetkikleriniz ile sizi değerlendirelim. Ümidimiz ameliyatsız tedavi olmanız zaten. 2. Ve 3. Operasyonlar herzaman daha zordur zira. 05462856646 no lu telefonumuzdan detaylı bilgilendirmeyi yapalım. Geçmiş olsun.

 11. hocam iyi gunler benim sağbacağimda bacagimda da agti vardi sagayak basparmak ve ikici parmakda uyusma var doltor amalirat dedi ben amaliyat olmak istemiyom pandeminden dolayi amalitat yapamiyiruz dedi hapverdi ikitane bacagimda agrigectiiki parmagimda uyusma devam ediyor nasil yapabilirim

  • Uyuşukluk fıtığın sinire bası yaptığının göstergesi, hasarlanma yapmış görünüyor. Sinirinizde ki hasarın boyutunu, devam edip etmeyeceğini ve geri döndürülebilir olup olmayacağını sizi ve tetkiklerinizi değerlendirdikten sonra karar verelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan randevunuzu oluşrurabilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle

 12. Iyi günler hocam bnde bel fıtığı var doktura gittim patlamış dediler acilen ameliyat olman lzm dedi sizce ameliyatsız iyi olma şansım var mi yada olursam iyi aydinlatirsaniz sevinirim tsrkler

  • Bel fıtığında ameliyat olma gerekliliği sadece fıtığın patlamış olması ile belirlenemez. Omurilik kanalının genişliği, siyatik sinire bası miktarı, güç kaybı gibi sinir hasarı belirtilerinin varlığı gibi birçok faktöre bağlıdır. İyi olma şansı elbetteki herzaman var. Herhangi bir tedavi yöntemi mutlak en iyidir denemez, en uygun tedavi yöntemini belirlemek gerekir. Geçmiş olsun.

 13. Merhabalar sayın hocam öncelikle bende bel fıtığı vardı 1.5 yıl oldu ameliyat oldum fakat ağrılarım nerdeyse hiç dinmedi defalarca fizik tedavi, ilaç tedavisi, kortizon tedavisi olmama rağmen çok kötü durumdayım tekrar ameliyat denildi ama dahada kötü olmaktan korkuyorum bakmakla yükümlü olduğum SP li 17 yaşında kızım var o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum bir haftadır nerdeyse ayakta bile zor duruyorum lütfen bi çözüm varsa bilgilendirirmisiniz çok acil ihtiyacım var yardımınıza

  • Tetkikleriniz ile birlikte sizi değerlendirdikten sonra ne yapılması gerekli, sizin için en uygun tedavi hangisi karar verelim. 05462856646 numaralı telefonumuzdan randevunuzu planlayabiliriz. Şimdiden geçmiş olsun

 14. Merhabalar hocam annem doktora gittiğinde sırtında 5 adet fıttık olduğunu söyledi ve ayağa kalkmakta çok zorlanıyor şimdi ise kalçasına vuruyor doktor bize ameliyat önerdi ancak oda riskliymiş.Biz mardinde yaşıyoruz acaba buralarda yada mersinde şubeniz yada tedavi edebileceğiniz bir yer var mı?

 15. sol baldırımda aşırı derecede yanma ve ağrı var çekilen filimde dış fıtık var denildi ameliyat önerdi olmamak istemiyorum önerileriniz

 16. Annemde bel fıtığı var dediler iğne yaptılar fıtığı küçülttüm dedi doktor fakat ayaklarında şişme meydana geldi bi süre sonra neden ? Ne yapmaliyiz

 17. Hocam 10 yıldır bel fıtığı hastasıyım son iki aydır yürüyemez ve hareket edemez hale geldim ama bu sürekli olmuyor birden bire omiriligimde elektrik çarpmış gibi bir sarsıntı oluyor ve olduğum yere yığılıp kalıyorum hareket dahi edemiyorum

   • Hocam merhaba benim bel fıtığım patlamış ama his kaybın yok ameliyatsız çözümler uygulanabilir ozon tedavisi kesin çözüm oluyor mu ameliyat sonrası tekrarlayan ağından çok korkuyorum

    • Ozon yardımcı bir tedavi yöntemi, ameliyatız olarak diğer birçok etkin yöntem var, güç kaybınız yoksa mutlaka öncelikle RF gibi bel fıtığı tedavisinde etkin bir tedavi yönteminin uygulanmasını öneririm. Geçmiş olsun

 18. Hocam 10 ay önce bel fıtığından ameliyat oldum sol ayağım düşük ayak oldu ameliyattan öncede düşük ayak oldum hala düşük ayak devam ediyor tedavisi varmı 48 yaşındayım. Teşekkür ederim

 19. bel ağrısı kalçama ve bacagıma sonra ayak tabanıma vuruyor bir dakikadan fazla dikilemiyorum ve otururken cok agrım oluyor bazende kılıtlenıp kalıyorum iki uç gun asiri agrim oluyor hiç hareket edemiyorum hafif kıpırdasam cok asırı bagrıyorum cunki cok kötu duruda oluyorum bana bilgi verırseniz fiat ve de tedavisi hakkında nası tedavi olunur ne kadar yatmam gerekir rica ederim bilgi verin

  • Öncelikle MR ımızı inceleyip muayenenizi yapmamız gerekiyor. Bizim uygulamalarımıza uygunsanız işlem sonrası yatmanıza gerek yok. Dilerseniz 05462856646 numaralı telefonumuzdan irtibatlaşalım ve sizi değerlendirelim. Geçmiş olsun

 20. Hocam merhaba benim ben fitigim var ameliyatlik değil diyorlar ama ayaklarimda agri var uzun süre ayakta durunca ağrıyor ve şu anda diz kapaklarimdada başladı agri buna bel fıtığı neden olurmu teşekkürler

  • Diz kapaklarında ağrı nadiren bel fıtığına bağlı ortaya çıkar. L3-4 fıtıklarında diz ağrısı olabilir ancak bu durumda da kalçadan dize yayılan ağrı olabilir, sadece dizde olmaz. Sadece dizde olan ağrı diz eklem sorunlarında görülür. Geçmiş olsun

   • slm hocam 3 aydır belimde ağrı var kalçadan doğru ayağıma vuruyor zor yürüyorum yatamıyorum oturamiyorum emar çektirdim ameliyat dediler ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim hocam birde ücret ne oluyor

    • Bel fıtığında cerrahi veya girişimsel tedavilerin yapılabilirliğinde hastanın muayenesi önemlidir, dolayısıyla muayeneniz yapılmadan cerrahi olun veya olmayın şeklinde yorum yapmak mümkün değildir. Diğer sorularınız için 05462856646 numaralı telefonumuzdan ulaşırsanız detaylı bilgi verelim. Geçmiş olsun.ö

     • Merabalar iyi günler hocam benimde bel fitigim var 1 bucuk yil once kücük bir fitik diye tani konmustu o zaman kas gevsetici ve agri kesiciyle agrim yok oldu bundan 5 ay öncesinde agrim basladi ara ara gelip gidiyodu simdi 3 aylik gebeyim tedavi yontemleriniz gebelerddde uygulanabiliyo mu acaba agrilarim cok fazla yemegimi bile yapamiyorum ayagima inen feci bi agri oluyo ne yapacagimi hic bilmiyoruz gitmedimiz doktor kalmadi

     • Sadece çok gerekirse müdahele edilebilir. Doğum beklememiyorsa kadın doğumdunuz ile birlikte kara vermek doğru olur. Geçmiş olsun

 21. Annemin 4 tane bel fıtığı var dedi doktor patlamış ameliyat dedi fakat annem yaşında bizde ameliyat istemiyoruz yardımcı olur musunuz hocam

 22. Merhaba İsmail bey. Bel fıtığım var ,fıtığım sinir kökünün üzerindeymiş ayağımın üzerine basamaz hale geldim ve Temmuz 2020 de epidural oldum çok faydasını gördüm.Yine nüksetti geçen hafta tekrar bir epidural enjeksiyon oldum 1 hafta oldu ama hiç faydasını görmedim.Hala ayagımın üzerine basınca çok ağrı çekiyorum.

  • Epidural enjeksiyon yetersiz olabilir, daha ilerlemiş durumlarda radyofrekans uygulaması daha iyi bir seçenek olacaktır. 05462856646 numaralı telefonumuzdan detaylı bilgi verelim. Geçmiş olsun.

 23. Merhabalar. Bana 2 yıl önce bel fıtığı teşhisi konuldu. 1 yıldır yürüdükçe ve ayakta durdukça sağ bacağımda uyuşma, iğnelenme ve kramp oluşuyor. Üstüne basamıyorum. Olduğum yerde oturmak zorunda kalıyorum. Oturduğum yerde bile iğnelenme ve uyuşma oluyor. 5 gün önce Lomber transforaminal steroid enjeksiyonu yaptırdım. Ama bir faydası olmadı. Ağrılarım hala devam ediyorum bir değişiklik olmadı. Çok acı çekiyorum. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Zor durumdayım.

 24. hocam merhaba
  babam 78 yaşında yaklaşık 5 yıl önce bel fıtığından yak düşmesi oldu. ameliyat olmadı. yolda zor yürüyor. bazen bel ağrısı da oluyor. ayak düşmesi için bir şey yapılabilir mi?

  • Geçmişte olan ayak düşmesi ameliyat dahil hiçbir yöntemle tedavi olamaz ne yazık kı. Ağrı varsa tedavi edilebilir. Geçmiş olsun.

 25. Hocam merhaba ben 40 yasındayım yaklaşık 1 aydır bel rahatsızlığım var son olarak 2 haftadır ağrı sağ bacağıma vuruyor hangi Dr uzman prof gittiyse hepsi bu ağrılarıma care olmadı benim L3 ile L4 arasında fıtık var dar kanaldan dolayı sinire baskı yaptığını söylediler fakat bu ağrılar çok şiddetli olmaya başladı yürümekte zorluk çekiyorum kalça kemiklerimde baya bir baskı var lütfen bir çare

  • Ağrınız bacağa yayılıyorsa sinir basısı olduğunu gösterir ve tedavi edilmesi gerekir. Tetkikleriniz ile sizi görelim ve uygun tedaviye başlayalım. Geçmiş olsun.

 26. Hocam merhaba. Benim bundan 4 sene önce fıtık başlangıcım vardı. 2021 ocak ayında hafif hafif bacağıma vuran ağrı Şubat sonlarına doğru arttı ve doktora gittim. MR da Tüm düzeylerde disk sinyal intensiteleri dejenerasyona sekonder azalmıştır.
  L3-4 düzeyinde disk protrüzyonu dural keseyi sağ paramedian kesimde indente etmiştir, sağ lateral resses daralmıştır.
  L4-5 düzeyinde disk ekstrüzyonu dural keseye bası oluşturmaktadır. Lateral ressesler daralmıştır.
  L5-S1 düzeyinde taşan disk epidural S1 köküne temas etmektedir” yazıyor. MR sonucu olarak da “ Multiseviye diskal patolojiler “ diyor. Doktor ameliyatlık bu fıtık dedi. Ağrı kesici hap ve krem verdi. Gün aşırı 3 tane kortizon verdi. 20 gün sonra kontrole gel dedi. Bu hafta gideceğim fakat başka doktorlara da görünmemi tavsiye ettiler. Yardımcı olabilir misiniz acaba ? Neler söyleyebilirsiniz ?

  • Elbette. 05462856646 numaralı teşefonumuzdan detaylı bileğiyim verelim, sizi MR görüntüleriniz ile değerlendirelim. Geçmiş olsun

 27. hocam mr sonucu ve devlet hastanesi beyin doktoru muayene sonrasi raporu su sekildedir.

  mr sonucu
  Rapor Detay Bilgisi
  LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ

  Teknik : T1-T2 SE sagittal

  T2 FFE aksiyel

  Karşılaştırma :

  Bulgular :

  Lomber lordoz korunmuştur.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri doğaldır. Kemik iliği sinyali homojen izlenmektedir.

  Disk yükseklikleri normaldir. L2-3 diski diffüz bulging göstermiştir.

  L3-4 diski sol foraminal kesimden protrüdedir. Sol sinir kökü basılıdır.

  L4-5 diski diffüz bulging göstermiştir.

  L5-S1 diski posterior santral ve sol foraminal kesimden protrüde olmuş, sol sinir kökünü basılandırmıştır.

  İnceleme alanına giren spinal kord ve konus medullaris intensitesi homojendir.

  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır.

  Paraspinal yumuşak dokular doğaldır.

  * Değerlendirme mevcut teknik olanaklar ve güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. İncelemenin hastanın klinik, muayene, laboratuar ve varsa patoloji bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Hastanın inceleme alanına giren kesitlerin değerlendirilmesinde yukarıda tanımlı bulgular.

  Değerlendirme : 44

  İmza :Radyoloji Uzmanı

  Dr. Hamdi Vefa ALOĞLU

  beyin doktor raporu

  HASTA ACIL SERVISTE DEGERLENDIRILDI.

  MUAYENESINDE ;
  genel durum iyi kooperasyon oryantasyon tam GKS:15 PUPILLER IZOKORIK IR+/+ FASILA SIMETRIK
  ALT KRANIALLER KABACA INTAKT
  SOL ALT EKSTREMITEDE SLR 45 DERECEDE POZITIF ADF APF 4/5 EHL 2/5
  SAG ALT EKSTREMITEDE DEFISIT YOK SLR ACIK

  GORUNTULEMELER DEGERLENDIRILDI.
  SOL L3-4 ve SOL L4-5 FARLATRERAL DH IZLENDI ACIL NRS GIRISIM GEREKTIRECEK PATOLOJI DUSUNULMEDI.

  ONERILER ;
  1-) MEVCUT HALI ILE ACIL NRS GIRISIMI DUSUNULMEDI
  2-) DEFSITI TAKIBI
  3-) HASTANIN LDH ELEKTIF OPERASYONU ICIN NRS POLIKLIGINE BASVURUSU ONERILDI.
  4-) UYGUN ANALJEZIK TEDAVI RECETE EDILMESI.

  ACILLER ANLATILDI. ACIL DURUM OLDUGUNDA HASTANIN ACIL SERVISE BASVURMASI GEREKTIGI ANLATILDI.
  PAZARTESİ NRS POLJ. ELEKTIF HAZIRLANMASI AMACIYLA CAGIRILDI. *SALI GUNU LISTEYE YAZILMASI PLANLANDI.

  HOCAM NEDIR NE DEGILDIR BÜTÜN YAZILAR TIP DILINDEN YAZILMIS BIRSEY ANLAMADIM SADECE PAZARTESI YATIRCAM SALI AMELIYAT YAPCAM DEDI AMA BEN ARASTIRDIM IYI BIR YERDE OLMAK ISTIYORUM ANKARADA IKAMET EDIYOR VE SIZEDE DEGERLENDIRMENIZ ICIN BUTUN SONUCLARI GONDERDIM DEGERLENDIRIP CEVAP VERIRSENIZ SEVINIRIM.

 28. Hocam iyi günler bendeki ağrı oturduğum zaman sol bacağımım arka tarafından aşşa iniyor ayağa kalkınca bi 15 saniye ağrıyor düzeliyor ayakta yürürken sıkıntı yok ama koltuğa ve yere oturunca çok ağrıyor

 29. HOCAM MERHABA
  BABAM 78 YAŞINDA . 12 YILDAN BU TARAFA SOL AYAKDA BAŞPARMAK DAHİL ÜÇ PARMAĞI DÜŞTÜ. YOLDA YÜRÜRKEN TAKILIYOR VE DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR. BİR ÇOK DOKTORA GİTTİK İLK YİRMİDÖRT SAATTE GELSEYDİNİZ TEDAVİ OLABİLİDİ AMA ŞİMDİ YAPACAK BİR ŞEY YOK DİYORLAR. BU ARADA DAHA ÖNCE BELİNDE AĞRI YOKTU ŞİMDİ BİR YILDAN BERİ ÖZELLİKLE KALÇALARINDA MÜTHİŞ BİR AĞRI OLMAYA BAŞLADI. BACAKTA ŞU AN ÇOK AĞRI YOK. BİZE NE TAVSİYE EDERSİNİZ. 27/01/2017 YILINDA ÇEKİLEN BİR EMAR RAPORUMUZ VAR.

  • Ayaktaki düşüklük ve güçmkaybı artık geri dönmesi çok zor be yazık ki. Ağrısı için tabi ki yardımcı olabiliriz. Arayın bizi. Geçmiş olsun

 30. Hocam sabah uyandığımda belime feci bir ağrı tutulma gibi bişey oluyor ama aradan 30 dakika sonra geçiyor gün boyu bişey olmuyor ve kalça bazen sav bazen sol tarafa feci bir ağrı giriyor bacağımı hareket ettiremiyorum ne önerirsiniz yaşım 22

  • Diskojenik veya faset ağrısı olarak tarif ediyorsunuz. Net tanıyı koymak için dilerseniz sizi ve tetkiklerinizi değerlendirelim. Sayfanızdaki faset hastalığını da okuyun lütfen. Geçmiş olsun

 31. Selam hocam belimde bı yuvarlak hissi verecek şekilde ağrı var bı hafta on gündür var bu ağrı son iki gündür zar zor yürüyorum otursam kalkamıyorum ayakta olsam zar zor oturuyorum bunun nedeni ne olabilir

  • Hareketinizi bu kadar kısıtlıyor ve gityilçe artıyorsa diskojenik veya bel eklemlerine ait bir patoloji düşünülür. Net tanı tetkiklerini ile sizi birlikte değerlendirme sonucunda verilebilir. Geçmiş olsun

 32. Bel fıtığı başlangıcı var hocam tabı kiloda var şuan hocam diyetisyene gıdıcem ama kilo verince bel fıtığı başlangıç sona erer mı olur teşekkürler

 33. Hocam 3 aydır bel fıtığı kanal daralmasi kireçlenme şikayetim var kalça ve kaval kemiğim ağrıyor his ve güç kaybı yok doktorlar ameliyat olma ilaç ve istirahat et geçer diyor ama geçmiyor ne yapmam gerekiyor

  • İlaç tedavisi ve istirahat ömür boyu olamayacağı İçin akılcı bir tedavi şart. Tetkikleriniz ile dizi değerlendirelim ameliyatsız etkin tedavi imkanlarını konuşalım. Geçmiş olsun

 34. Hocam 24 yaşındayım. yakın zamanda mr sonucum var, L4-L5 diski sinire bası yapıyor tek sorunum bu, iki yıldır spor yapıyorum bel kaslarım kuvvetli, fizik tedavi oldum 30 gün yeni, manual terapi yaptık bu sene farklı zamanlarda sağ l4-l5 tamamen düzelmiyor. Artık tek seans tedavi istiyorum ne önerirsiniz ?

  • Haklısınız. MR ınız ve sizi görelim çözüm bulacağımıza inanıyorum. Bir çok kişide tek seans ile yeten tedavi mümkün oluyor. Geçmiş olsun.

 35. Merhaba. 10 yıldan fazla süredir hafif bel fıtığım var. Bu zamana çok sorun olmadı. Fakat 7-8 hafta önce 7-8 saatlik bir araba kullanımım sonrası sağ tarafta bacağımda ağrılar başladı. Ve bu zamana kadar da tam olarak geçmedi. Bu süreçte MR çektirdim. İlaç olarak da 10 adet ağrı kesici ve kas gevşetici iğne oldum. Fizik tedavi için gittiğimde doktora, ağrılarım devam ettiği için tekrar beyin sinirden bir doktora gitmem söylendi. Bugün gittim ve MR ve tedavi sonrası, sürecin ameliyata doğru gidebileceğini, bu nedenle çok yaşlı olmadığım için (44 yaşındayım) epidural iğne tedavisi uygulanması uygun olur dedi. Şu an kararsız kaldım. Hangi tedavinin uygulanması gerekir. Ne yapmalıyım?

 36. Soruyu eksik sordum sanırım. Benim hatam. Epidural iğneden farklı olarak sizin muayenehanenizde uygulanabilecek ameliyatsız tedavi imkanları olabilir mi. Bu iğneden bu aşamada çekiniyorum açıkçası. Belki farklı tedavi yöntemleri varsa onları da değerlendirmek istiyorum. Bu açıdan MR görüntüsü üzerinden bir değerlendirme yapabilir misiniz? Ona göre ameliyatlık aşamada değilse sorunum sizin yapabileceğiniz tedavi varsa ne yapabiliriz?

 37. Hocam iyi günler. Yaklaşık 10 yıldır bel fıtığı ile uğraşıyorum. 2018 yılında belden iğne vurulmuştu. 1 yıldır sağ kalçadan ayağa kadar vuran şiddetli ağrım var. Bu 1 yıllık süreçte manuel terapi, ftr, hacamat en son difüzyonel yama tedavisi yaptırdım. Ancak ağrım geçmedi. 2 beyin sinir cerrahına gittim ameliyat dediler. Ameliyatsız tedavi olma şansım varmı. Ayakta güçsüzlük yok. Sadece ağrım şiddetli.

  • Ayakta güçsüzlük olmaması tedavi edilebilirliği için iyi bir durum. Sizi ve filmlerinizi (mümkünse yeni tarihli mr) değerlendirelim dilerseniz. Ameliyatsız tedavi şansınızı belirleyelim. Uygulamalar sizin anlattığınız tabloda %80 başarılıdır ama değerlendirme sonucunda net bilgi vermek doğru olur. Geçmiş olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here