Kuyruk sokumu ağrısı Tedavisi ( Koksigodini )

Kuyruk sokumunda ağrı veya pöçük ağrısı, yaşam kalitesini ciddi bozabilen, çok ağrılı ancak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ağrı kuyruk sokumunda lokalizedir; otururken artar, ayakta azalır. Hasta oturmaktan çekinir olur.

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Koksiks omurganın en alt bölgesi olup, sakrum kemiğine bir disk ile eklem yapar. Bu eklem bağlar ile sağlamlaşmıştır ve son derece sınırlı hareket eder.
Ani bir travma ya da zorlanma ile bu sınırlı eklem hareketi zorlanırsa, eklem bölgesinde inflamasyon (ödem) ve ağrı başlar. Travma ile oluşan koksiks kırığı da benzer tablo ve ağrıya sebep olabilirken her iki durumda da tedavi aynıdır. Nadir de olsa bu bölgedeki tümör ve enfeksiyon da ayırıcı tanıda akılda tutulmalıdır.
Kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık görülür ve genellikle altta yatan bir travma ya da doğum hikayesi vardır.

Koksigodini tanısı nasıl konulur?

Muayenede koksigs üzerinde lokal hassasiyet bakılır ve gereken hastalarda rektal tuşe ile kitle kontrolü yapılır. Koksigs üzerinde lokal hassasiyet olmaması durumunda lumbosakral bölgede disk problemleri yansıyan ağrı kaynağı açısından incelenmelidir.
Görüntüleme yöntemlerinden en sık röntgen ve MRG kullanılır. Röntgen ile kırık veya tümör varlığı araştırılırken, şüphe durumunda MRG ile bölgenin detaylı incelemesi yapılması gerekir.

Koksigodini tedavisi nedir?

Öncelikle ilaç tedavisi denenir. Uzun süreli oturmalardan kaçınılması, otururken bölgeyi basınçtan koruyacak simit (kuyruk sokumu minderi) kullanımı önerilir. Bitkisel tedaviler ilk 10 gün içinde denenebilir. Koksigodini ile başvuran hastaların ancak bir kısmı bu yöntemlerden fayda görür. Hastalığın ileri döneminde ağrının sebebi o bölgenin aşırı hassaslaşması ve beyin hafızası gelişmesidir. Omurgamızın son noktası olan koksigs, beyine uzaklığı ile ters orantılı olarak en hassas bölgedir. Tedavinin amacı artık, oluşan bu aşırı ve gereksiz hassasiyetin ortadan kaldırılmasıdır.

Kuyruk sokumu ağrısında ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağrının hiç geçmediği hastalarda ilk yapılması gereken tedavi girişimsel tedavi yöntemleridir. Dorsal root radyofrekans, impar ganglion blokajı gibi aşırı hassaslaşan bölgedeki sinir ağlarına uygulanan radyo dalgası veya kortizon tatbiki riskleri cerrahiye göre düşük, başarısı yüksek uygulamalardır. Tedavinin geciktirilmemesi önemlidir çünkü tedavi edilmeden geçen süre uzadıkça hastalığın tedaviye yanıtı azalır.

Kuyruk sokumunun cerrahi olarak alınması

Tümör ve enfeksiyona bağlı ağrılarda cerrahi uygun olabilir. Ancak travma sonrası gelişen kuyruk sokumu ağrılarında cerrahi tedavi son seçenek olmalıdır. Ağrının asıl sebebi bölgenin sinirlerinin aşırı hassaslaşması olduğu için kuyruk sokumu çıkarılsa da ağrı devam edebilir.
Sonuç olarak kuyruk sokumu ağrısı (koksigodini, pöçük ağrısı) tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi geciktirildiğinde tedavi başarısı azalacağı için 10-15 günün üzerinde ağrı devam ediyorsa bu konuda uzman bir hekime başvurmanızı öneririz.

7 YORUMLAR

  1. Merhaba Dr ismail Bey,
    Balıkesirde yaşıyorum ve Nisan ayından bu yana kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum, 5 ayrı doktora gittim, ilk doktor k.sokumunun eğri olduğunu söyledi ve makattan kemiği çekti, ama kemik hala eğri… 2.doktor p r p iğne yaptı, 3. Doktor ozon iğnesi yaptı, 4. Doktor ağır yeşil reçeteli ilaç yazdı, yan etki yaptı bıraktım. 5.doktor en son 21 ağustos tarihinde impar ganglion blokajı yaptı. fakat oturamıyorum, minder kullandığım halde ağrım var. 4.doktor git ameliyat ol dedi. Artık insanlar benden bıktı, işimi kaybetme durumuna geldim. Radyofrekans tadevi bana iyi gelirmi? Elimde 5 adet cd var röntgen mr size kargo yapabilirim. Olur derseneniz ücreti nedir,Ne zaman randevu verirsiniz? Teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. 5 aydir bel fitigi agrisi cekiyorum mr yaptirdim lakin yurtdisinda Yasiyorum ve burda pek yardimci olamiyorlar sag bacagima vuruyor surekli yardimci olabilirmisimiz?

  3. Merhaba 3 gündür kuyruk sokumu bölgesinde ağrı ve sertlik var.ayni zamanda 4 gündür bel fıtığı için fizik tedavi görüyorum. Neu**ntin 900 kulanıyorum fitik icin .kuyruk somunundaki ağrının bunlarla bir ilgisi varmidir

    • Fıtık kuyruk sokumunda vuran ağrı yapabilir. Tedaviye rağmen kuyruk sokumu ağrınız 3 haftayı geçecek olursa detaylı tetkik ve tedavisinin yapılması gerekir. Geçmiş olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here