Kuyruk sokumu ağrısı Tedavisi ( Koksigodini )

Kuyruk sokumunda ağrı veya pöçük ağrısı, yaşam kalitesini ciddi bozabilen, çok ağrılı ancak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ağrı kuyruk sokumunda lokalizedir; otururken artar, ayakta azalır. Hasta oturmaktan çekinir olur.

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Koksiks omurganın en alt bölgesi olup, sakrum kemiğine bir disk ile eklem yapar. Bu eklem bağlar ile sağlamlaşmıştır ve son derece sınırlı hareket eder.

Ani bir travma ya da zorlanma ile bu sınırlı eklem hareketi zorlanırsa, eklem bölgesinde inflamasyon (ödem) ve ağrı başlar. Travma ile oluşan koksiks kırığı da benzer tablo ve ağrıya sebep olabilirken her iki durumda da tedavi aynıdır.

Nadir de olsa bu bölgedeki tümör ve enfeksiyon da ayırıcı tanıda akılda tutulmalıdır.

Kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık görülür ve genellikle altta yatan bir travma ya da doğum hikayesi vardır.

Koksigodini tanısı nasıl konulur?

Muayenede koksigs üzerinde lokal hassasiyet bakılır ve gereken hastalarda rektal tuşe ile kitle kontrolü yapılır. Koksigs üzerinde lokal hassasiyet olmaması durumunda lumbosakral bölgede disk problemleri yansıyan ağrı kaynağı açısından incelenmelidir.

Görüntüleme yöntemlerinden en sık röntgen ve MRG kullanılır. Röntgen ile kırık veya tümör varlığı araştırılırken, şüphe durumunda MRG ile bölgenin detaylı incelemesi yapılması gerekir.

Koksigodini tedavisi nedir?

Öncelikle ilaç tedavisi denenir. Uzun süreli oturmalardan kaçınılması, otururken bölgeyi basınçtan koruyacak simit (kuyruk sokumu minderi) kullanımı önerilir.

Bitkisel tedaviler ilk 10 gün içinde denenebilir. Koksigodini ile başvuran hastaların ancak bir kısmı bu yöntemlerden fayda görür.

Hastalığın ileri döneminde ağrının sebebi o bölgenin aşırı hassaslaşması ve beyin hafızası gelişmesidir. Omurgamızın son noktası olan koksigs, beyine uzaklığı ile ters orantılı olarak en hassas bölgedir. Tedavinin amacı artık, oluşan bu aşırı ve gereksiz hassasiyetin ortadan kaldırılmasıdır.

 

Kuyruk sokumu ağrısında ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağrının hiç geçmediği hastalarda ilk yapılması gereken tedavi girişimsel tedavi yöntemleridir. Dorsal root radyofrekans, impar ganglion blokajı gibi aşırı hassaslaşan bölgedeki sinir ağlarına uygulanan radyo dalgası veya kortizon tatbiki riskleri cerrahiye göre düşük, başarısı yüksek uygulamalardır.

Tedavinin geciktirilmemesi önemlidir çünkü tedavi edilmeden geçen süre uzadıkça hastalığın tedaviye yanıtı azalır.

Kuyruk sokumunun cerrahi olarak alınması

Tümör ve enfeksiyona bağlı ağrılarda cerrahi uygun olabilir. Ancak travma sonrası gelişen kuyruk sokumu ağrılarında cerrahi tedavi son seçenek olmalıdır. Ağrının asıl sebebi bölgenin sinirlerinin aşırı hassaslaşması olduğu için kuyruk sokumu çıkarılsa da ağrı devam edebilir.

Sonuç olarak kuyruk sokumu ağrısı (koksigodini, pöçük ağrısı) tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi geciktirildiğinde tedavi başarısı azalacağı için 10-15 günün üzerinde ağrı devam ediyorsa bu konuda uzman bir hekime başvurmanızı öneririz.

75 YORUMLAR

 1. Merhaba Dr ismail Bey,
  Balıkesirde yaşıyorum ve Nisan ayından bu yana kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum, 5 ayrı doktora gittim, ilk doktor k.sokumunun eğri olduğunu söyledi ve makattan kemiği çekti, ama kemik hala eğri… 2.doktor p r p iğne yaptı, 3. Doktor ozon iğnesi yaptı, 4. Doktor ağır yeşil reçeteli ilaç yazdı, yan etki yaptı bıraktım. 5.doktor en son 21 ağustos tarihinde impar ganglion blokajı yaptı. fakat oturamıyorum, minder kullandığım halde ağrım var. 4.doktor git ameliyat ol dedi. Artık insanlar benden bıktı, işimi kaybetme durumuna geldim. Radyofrekans tadevi bana iyi gelirmi? Elimde 5 adet cd var röntgen mr size kargo yapabilirim. Olur derseneniz ücreti nedir,Ne zaman randevu verirsiniz? Teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. 5 aydir bel fitigi agrisi cekiyorum mr yaptirdim lakin yurtdisinda Yasiyorum ve burda pek yardimci olamiyorlar sag bacagima vuruyor surekli yardimci olabilirmisimiz?

 3. Merhaba 3 gündür kuyruk sokumu bölgesinde ağrı ve sertlik var.ayni zamanda 4 gündür bel fıtığı için fizik tedavi görüyorum. N** kulanıyorum fitik icin .kuyruk somunundaki ağrının bunlarla bir ilgisi varmidir

  • Fıtık kuyruk sokumunda vuran ağrı yapabilir. Tedaviye rağmen kuyruk sokumu ağrınız 3 haftayı geçecek olursa detaylı tetkik ve tedavisinin yapılması gerekir. Geçmiş olsun

 4. Hocam barfiks çekerken kalcamin üstüne dustum barfiks demiri yerinden çıktı şuanda hareketimde oturmamda yatmamda kalkmamda bir problem yok sadece mekik pozisyonunda acı var mekik çekemiyorum kısa bir süre sonra mülakatım var napmam gerekiyo

 5. Hocam merdivende kayıp kalçamın üzerine düştüm oturup ve kalkmalarımda çok zorlanıyorum yürürken de baskı hissediyorum günlük yaşantımda aşırı derecede zorlanıyorum görünürde kalçamda hiç bir şey yok ne yapmalıyım

  • MR görüntülemede kırık olmasa da koksigodini olabilir ve çok sıkıntılı bir durumdur. 10 gün üzerinde şikayetleriniz devam ederse sizi görmemiz uygun olacaktır, bazen kalıcı ağrılara neden olabilir. Geçmiş olsun

 6. 4 yıldır geçmek bilmeyen kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum ve hayat kalitem her geçen gün azalıyor. Oturma simidi veya kremler işe yaramadı bunun tedavisi mümkün mü gerçekten merak ediyorum hocam.

  • Evet Koksiks ağrısının tevisi mümkün ancak tedavinin gecikmesi ile tedavi başarısı düşer ne yazık ki. Çok gecikmeden tedavinize başlatılmasını öneririm. Geçmiş olsun

 7. Hocam 1.5 ay önce düstum ve koksikste çatlak tespit edildi.Mr da ödem göruldu. Simide oturdugum halde agri oluyor. Ne kadar sürede iyilesir. Ödemin hizli gecmesi icin ne yapmam gerekir. Ne zaman normal oturabilirim. Tesekkurler

  • Ne yazık ki bazen kendi kendine geçmeyebilir. 15 gün daha simit deneyin. Naşlangıçtan sonra 2-3 ay halen ağrılıysanız mutlaka tedaviye başlanmalı. Geç kaldıkça tedavi şansı azalır.

  • Hocam ben epidural anestezi ile sezeryan doğum yaptim hamileliğimin son ayı başlayan kuyruk sokumu ağrım devam ediyor bebeğim 7 aylik oldu ve bu ağrılar geçmedi beyin cerrahiye gittim röntgen emar çekildi bisey çıkmadı oturdugum zaman kalkarken çok zorlanıyorum ağrı kesici içtiğim zaman yada krem sürdüğüm zaman geçici olarak ağrı hafifliyor ne yapmam gerekiyor ıyi günler teşekkürler

   • Bu tarifiniz koksigodini ile uyumlu, dilerseniz tetkikleriniz ve muayeneniz sonrası ile ne yapabiliriz karar verelim. Geçmiş olsun.

 8. Hocam annemin pöçüğünün kırık olduğunu söyleyen doktorlar var bazı doktorlarda eğik diyo toplam 5 doktora gittik çeşitli tedaviler aldı ama bi türlü iyileşemedi en son olarak cerrahi işlem kaldığını söylediler ameliyat konusunda çekingeniz yardımcı olabilirmisiniz ne gerekiyosa tedavisi için yapabiliriz

  • Cerrahi tedavi öncesi mutlaka görmek ve muayene etmek isterim. Cerrahi sonrası iyileşmez ise işimiz gerçekten zorlaşır. Geçmiş olsun

 9. Hocam merhaba.94 yilinda merdivende kuyruk sokumum ustune dustum. 45 yasindayim. O zamanlar agrim falan hic olmadi ihmal etmişim doktora gitmedim.özellikle bir senedir agrim oluyor. Gecen hafta Doktora gittim kuyruk sokumu kemiğinin kırildigini soyledi simit verdi. Şu an kullaniyorum ama agrim oldugunda pek etki yok gibi. Yada oturmasini bilmiyorum zOrluyorum. Bu rahatsizlik gecermi. İleride bana farkli bir sorun çıkarirmi acaba. Şimdiden teşekkurler

  • Şikayet başlangıç süresi uzadıkça geçme ihtimali azalıyor ne yazık ki. Beyin hafızası oluşuyor. Simit kullanımı önemli ancak rahatlamıyorsanız mutlaka daha etkin tedavi yöntemlerine göçmeniz lazım. Geçmiş olsun.

 10. Hocam merhaba 7nisanda aniden oturamadığımı farkettim çok şiddetli bir ağrı oluşuyor.Bir hafta sonrada korona oldum,sonra 17günlük yasak geldi vs.Ortopedide muayene oldum.Mr sonucum koksiks anteriora belirgin açılı.5.sakral vertebranın distal ucu düzeyinde ödem mevcut ve kırık olabileceği yazıyordu.Tam 3 ay oldu ama ağrım bir saat bile gecmedi.oturma simidine oturmami ve hemen duzelmeyecegini hatta agrinin hic gecmeyebilecegini soylediler.Bu mumkunmu ne yapmaliyim 23 yasinda ogrenciyim herhangi bir düşme yaşamadım.

  • Tedavisi mümkün ancak ağrılı geçen süre uzarsa tedavi şansı azalıyor. Radfrekans tedavisi için uygun olup olmadığınızı tetkiklerini ve dizi gördüğümüzde değerlendilim. Geçmiş olsun

 11. Merhabalar
  Bir cok kişi kuyruk sokumu agrısını uzun yıllardır cektiğini belirtmiş , benim de senesi doldu. Yaklaşık beş doktor gezdim, uygulanmayan tedavi yöntemi kalmadı, ameliyat önerilmiyor, yazan hastalardan tedaviye cevap alan biri varsa belki umud olur cunku artık bu hastalıga psikolojim dayanmıyor. Bilgi verirseniz cok memnun olurum.

  • Evet gerçekten sıkıntılı bir hastalık. Ameliyat sonuçları maalesef iyi değil. Gerçekten uygulanmayan tedavi kaldı mı karar vermek lazım. Dilerseniz 05462856646 numaralı telefonumuzdan konu üzerine irtibatlaşıtız. Geçmiş olsun

 12. İsmail Bey Merhaba,

  Nisan ayında kuyruk sokumu bölgesinde birden bire oluşan bir ağrı ile hareket edemez hale geldim. Herhangi bir düşme ve benzeri travmatik bir durum yaşamadım. MR (Renkli) çekimi yapıldı. Kuyruk sokumu bölgesinde hemanjioma ve ciddi ödeme rastlandı. Bu yönde ilk tedavi olarak Hirudoid ve Naprosyn kremlerini 5 gün kullandım. Sonrasında ağrım çok aza indi. İki ay boyunca o bölgede ince ağrı devam etti. Sonrasında aynı durumla tekrar karşılaştım. Bu sefer krem tedavisi ile başlanarak antibiyotik tedavisi uygulandı. Aynı iyileşme sürecini yaşadım fakat yine o bölgedeki ağrı sıfırlanmadı. Başka bir Dr a gittim ve o bölgeye ödemi baskı altına alan bir iğne yapıldı. 1 hafta geçmesine rağmen yinede sonuç alamadım. Bu bölgede oluşan ödemin sebebi ve nasıl tamamen giderileceği konusunda bir çare bulamıyorum. Tek denilen U şeklinde olan oturma minderine otur ve sık sık ayağa kalk oturma. Ancak hem işim gereği masa başında bulunmam gerekiyor hem de araç kullanmam gerekebiliyor (iş seyahati veya başka bir nedenle yolculuk). Bu sebeple bu rahatsızlığı giderebilecek bir çare yok mudur. Oturma minderi ile oturmak başka ağrılara sebebiyet verebiliyor (kalça, bacak v.b bölgelerde) ve her yerde bu minder ile oturma imkanı olamaya biliyor. Bu konuda değerli görüşleriniz benim açımdan çok önemli. Şimdiden çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Saygılarımla,

 13. Hocam merhaba, 6 aydır kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum. Ortopedi bölümünde muayene oldum, ilk muayenede kıl dönmesi başlangıcı dendi, mr ve kan testi istendi. Bunları hazırlayıp tekrar muayeneye gittim bu sefer ödem dendi ve zeroxim, augmentin, parol ilaçları verildi, geçmez ise kortizon iğne yapılacağı söylendi. 10 gün kullandım ve ağrı hala geçmedi, kortizon iğnesininde ne kadar süreli faydası olur veya zararı olur mu bilemediğimden tekrar kontrole gitmedim. Yaklaşık 2 aydır otururken simit kullanıyorum bir faydasını görmedim. Nasıl bir yol izlemeliyim, grafik tasarımcıyım ve sürekli oturarak da çalıştığım için kalkarken çok acı çekiyorum.

  • Kıl dönmesi olmadığı netleşti ise koksigodiniolu olmadığını tespit etmemiz gerekir. Kortizon uzun süreli etki sağlamaz olasılıkla. Koksigodini de Rf yöntemleri daha etkili olur. Simit kullanmaya devam edin. Dilerseniz arayın sizi filmlerinizle birlikte değerlendirelim. Geçmiş olsun

   • Hocam Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. 2 hafta önce iltihaplı(ödemli) bölgeye kortizon iğnesi yapıldı. Şu an hiç ağrım yok tamamen geçti bile diyebilirim hocam, sadece ilk 2 gün o bölgede çok yanma olmuştu. Simit kullanmaya hala devam ediyorum tekrarlamaması için. Eğer tekrarlama gibi bi durum söz konusu olursa tahmini ne kadar sürer bu süreç.

 14. Hocam merhaba 22 yaşındayım herhangi fiziksel bir darbe vs olmadığı halde kuyruk sokumumda ödem tarzı bir şişlik oluyor fakat bu şişlik gözle belli olmuyor elleyince belli oluyor. Eğilince ve sırt üstü yatınca ağrı yapıyor bir hafta içinde kendiliğinden geçiyor fakat 4-5 ay sonra aynı şekilde tekrar bu olay meydana geliyor sizce nedendir kıl dönmesi için 2 defa doktora gittim bir sorun yok dendi.

  • Bu durumda tetkikmetmrknuygun olur. Size bölgenin MR görüntülemesini öneririm. Sonuca göre tedavi planlamak doğru olur. Geçmiş olsun

 15. Merhaba doktor bey benim eşim yaklaşık 3 ay önce kuyruk sokumunu sert bir yere çarptı ve hala geçmeyen ağrıları var en son çekilen mr sonucunda hafif posteriore doğru açılanma var yazıyor.ne yapabiliriz yorumunuza çok ihtiyacımız var şimdiden teşekkürler

 16. ismail bey merhabalar,
  iş yerinde ağır koli taşıdıktan sonra kuyruk sokumumda ağrı ve batma başladı. doktor röntgen çekti ve orada ödem olduğunu ve tedavisiinin olmadığını söyledi. nasıl bir yol izlemeliyim, fikir verirseniz çok sevinirim 🙂

 17. Hocam merhabalar.Ben mayis 28 de dogum yaptim dogumda kuyruk sokumumda sisme olustu bir birbucuk ay surdu bu sislik hala biraz daha var bu bolgemde agri oluyor kitlenme oluyor fizik tedavi onerdiler emzirme yaptigim icin agir tedaviler yapamayiz dediler deri altina igne yapildi 4kez ama hic bir sonuc alamadim ne yapmam gerekiyor hangi doktora gitmem gerekiyor. İyi gunler

 18. Merhaba hocam. Eşiminde kuyruk sokumunda kırık var dediler. Ocak ayında iğne tedavisi gördü (impar ganglion, olması gerek ismi). Yaklaşık 4 ay faydasını gördü tekrar ağrıları başladı. 6 gün önce tekrar iğne tedavisi gördü elektrik’de verildi busefer. Algoloji bölümü tarafından. Ama çok aşırı ağrıları var. Oturup kalkarken çığlık çığlığa bunlar normalmidir?? Cevaplarsanız çook mutlu oluruz ne yapacağımızı bilemedik. Tedavi eden doktor normal dedi geçiştirdi 🙁

  • Bahsettiğiniz tedavinin iki türü var. Düşük ısılı tedavide böyle bir durum olmaz. Yüksek ısılı tedavide ise bir süre, artan ağrı olabilir. Tahmin ediyorum ki eşinize yüksek ısılı teknik gerekmiş. Dilerim kısa sürede rahatlar. Geçmiş olsun

 19. Hocam merhaba yaklaşık 1 yıldır kuyruk sokumu kemiğimde çıkık var henüz 17 yaşındayım ağrısı oluyo kalici bir tedavi elde edebilir miyim

  • Kuyruk sokumu ağrısında birçok tedavi yöntemi var ancak mümkün olduğunca erken müdahale edilmeli. Yapılan tedavilerin %80 başarı oranı var. Maalesef tıpta hiçbir hastalığın kesin kalıcı bir tedavisi olamaz. Geçmiş olsun

 20. merhaba hocam ben 2018 martinda amaliyat oldum 6 tane platin koydu doktor simdi cok agrim var mr da kanal daralmasi var diyorlar ne yapayim fransada yasayorum

 21. Hocam iyi günler bende kuyruk sokumu agrisi iki yildir cekiyorum ödem var dediler kortizon igne yaptilar olmadi ardindan kan alip plazma uyguladilar oda vayda etmedi agri devam ediyor yardimci olurmusunuz mr atabilirim

 22. Hocam ben küçük düştüm kuyruk kemiğim baya eğilmiş doktor gitim yastık kulan dedi ve ben kullandım geçmedi şuan yılar geçti hala kalça üstüne oturamiyorum oturdum zaman uyuşuyor kalcam ve ayaklarım ağrıyor kuyruk kemiğime eledim çitliyor amliyet mi gerekiyor

 23. Merhaba İsmail bey
  2 yılı aşkın süredir kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum.
  2 genel cerrah 4 ortopedi ve 2 beyin sinir cerrahisi 1 algoloji doktoru ile görüştüm 10 ay önce kuyruk sokumu kemiğini çekti genel cerrah doktoru çözüm olmadı.
  Algoloji doktoru önce iğne yaptı olmadı sonra iğne ve radyofrekans tedavisi yaptin o da başarılı olmadı oturamak işkence oldu siz bana yardımcı olabilirmsiniz?

 24. Merhabalar 3 gündür kuyruk sokumnda buyuk şişlik var ve sert bir şişlik otururken kalkarken yatarken ağrılar çekiyorum henüz doktora gitmedim sivilce falandır diye düşündüm gecer dedim biraz araştırdım uzun süre sert yerlere oturmaktan kuyruk sokumunun batmasından olacağını söylüyor bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorum biraz daha beklemelimiyim evde bir tedavi yöntemi varmi

 25. Hocam 20 Mayıs 2023te kuyruk sokumunun üzerine düştüm maç oynarken 2 ay 10 gündür ağrıyor oturamiyorum enson doktora gittim islesmis dedi ama çok ağrıyor oturamiyorum yürürken ağrıyor uzanırken ağrıyor ne yapmaliyim

 26. Merhaba, 7 önce sanırım çok ya da yanlış oturmaktan dolayı kuyruk sokumumda acı hissetmeye başladım. Yaslanarak oturduğumda ve sırtüstü yattığımda (hafifçe) acıyor. Dik oturduğumda, baskı olmadığında ağrı ya da acı olmuyor. 2 ay sonra ortopediye gittim apr pls önerdi aldım. Simit kullanmaya başladım. Zamanla geçer dediler ama geçmedi hassaslık sürüyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

 27. iyi günler. Hocam. Ben yaklaşık 3 ay önce kalçamın üstüne düşmüştüm. 2 hafta kadar hafif ağrı i, hassasiyet vardı. Sonra dr’ a muayene oldum. Röntgen çekildi. Herhangi bir kırık, çatlak vs. yok dedi. Ma..um hapı verdi gönderdi. Sonra bölgedeki hafif olan ve bastırdığımda hissettiğim ağrıda gecti. Ancak son aylarda sert bir sandalye ve zemin vs. uzun süre oturduğumda o bölge de uyuşma çok hafif kısa süren ayağa kalktığımda da gecen küçük ağrı şeklinde bir süre daha devam edince tekrar başka bir hekime muayene oldum. O da r…en 75mg*2 ve E..l sr 600 *1 başladı, oturma simidi önerdi. Bunun haricinde egzersiz, çektirme gibi başka bir işlem önermedi. Bu oturma simidi ve ilaçlara başlayınca o bölgedeki hassasiyet biraz daha arttı. Genel anlamda 3 aydır. Ağrı yaşamadım. İlaçların ödemi geçirirken bu bölgede biraz hassasiyet oluşturması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? İlaçlarla gecme şansı yüksek midir? Tşkler

 28. Merhaba hocam, herhangi bir düşme durumu yasamadigim halde 3-4 aydır kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum.Rontgen çektirdim doktor sorunuz yok minder alın dedi.Masa başı calisiyorum duruş bozukluğu dediler.Fakat ben sadece otururken değil sabah uyandığımda da agrili uyanmaya başladım.Neden olabilir ? MR mi cekinmeliyim?

  • Her ne kadar koksigodini (kuruk sokumu ağrısı) sebesiz de ortaya çıkabilse de rahatlama olmaz ise Sakral MRI çektirmenizi öneririm. 3 haft devam edecek olursa mutlaka ileri tedavi yöntemlerine geçilmesi gerekir. Tedavi edilmez ise uzun yıllar devem edebilir. Geçmiş olsun.

 29. Merhabalar. Yaklaşık bir yıl önce ağır kaldırmamdan ötürü kuyruk sokumu kemiğim sola egrilmiş. Oncelikle sola egrilmesi normal mi yoksa benimkinde mi bir problem var. Sonuç olarak ciddi ağrılar yapıyor ve ben oturamiyorum. Ne önerirsiniz hocam . Çok yıprandım artık

  • Sola eğilme ağır kaldırma ile olmaz ya bir travma olmuştur veya doğuştandır. Medikalden kuyruk sokumu için simit alın ve sadece simitle oturun. Ağrınız 3 haftayı geçerse girişimsel tedavi gerekir. Gerekirse 05468856646 numaralı telefonumuzla irtibatlaşırsınız. Geçmiş olsun

 30. Hocam kuyruk sokumu ağrısıyla oturamıyorum sürekli uzanma ihtiyacı duyuyorum bu ağrının oluşma sebebi merdivenlerden düşmem ve tahterevalliye oturup aşağıya doğru kayarken o sırada kemiğim de kaymış uzun zamandır acısı çok fazla ne yapmam gerekiyor bilgi verir misiniz

  • Uzun süre kuyruk sokumu ağrısı çekmek beyinde ağrı hafızası geliştirdiği için tedavisi zorlaşır. Öncelikle mutlaka oturma simidi kullanın ve ivedilikle girişimsel ağrı tedavisi için başvurmanızı öneririm, geçmiş olsun

 31. Hocam 3 ay dan beri geçmeyen bir kuyruk sokumu ağrısı çekiyor um 4 kez ortapedi doktoruna gittim koksiks kemiğinin en alt boğumun üstündeki yer içe doğru eyilmiş oda kasıklarıma batıyor oturma simi di aldım o da rahat deyil ne yapacağız bilmiyorum saygılar

  • Kuyruk sokumu ağrısı (koksigodşni) tedaviye zor yanıt veren bir rahatsızlıktır. Özellikle zaman geçtikçe tedavi yanıtı azalır. Radyofrekans tedavisi en etkili tedavi yöntemlerinden biri. Çok vakit kaybetmeden ehil bir elde radtofrekans tedavisi öneririm. Geçmiş olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here