Belde Kireçlenme – Faset sendromu tedavisi

Faset eklemler her bir omurun birbirine tutunmasını sağlayan eklemlerdir. Omurganın öne arkaya ve yana hareketinde görev alan bu eklemlerin travma veya ilerleyen yaş ile yapısı bozulur, kireçlenir. Omurgada hareket kısıtlılığı başlar

Faset Sendromu ( spondiloz ) nedir?

Faset sendromu; yaşlanma, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar, uzun süre ağır spor yapma, ağır yük kaldırma, travma, kötü vücut postürü gibi eklem kireçlenmesine neden olabilecek sebeplerle ortaya çıkar.

Omurgaya uygulanan sürekli ve bilinçsiz yük bu küçük eklemlerin yapısının bozulmasına ve kireçlenmesine neden olur. Bel ağrılarının en sık sebeplerindendir. Genellikle orta yaşın üstünde görülür. Gençlerde daha nadirdir.

Bel kireçlenmesi ( Faset Sendromu) Belirtileri Nelerdir?

Hareketsiz kalındığında artan bel ağrısı tipik özelliğidir. Uzun süre oturmak, uzun süre yatak istirahati sonrası belde ağrı ortaya çıkar. Tek veya iki taraflı bel ağrısı yapar. Ağrı diz altına genellikle yayılmaz. Bazen kalça ve bacağın arka yüzüne yayılır.

Sabah tutukluğu sık görülen bulgusudur. Sabah kalkmak, doğrulmak ağrılıdır. Gün içinde hareketle bel gevşer ve ağrı azalır. Akşam yorgunlukla beli aşağı doğru çekiyormuş gibi bir ağrı başlar. Yatakta sağa sola dönmek ağrılıdır ve hasta genellikle bacaklarını karnına çekerek yattığında daha rahat eder.

Bel fıtığının aksine hasta hareketsiz kaldıkça ve istirahat ettikçe hastalık ve şikayetler artar. Hastalık çok ilerlediğinde hasta ağrı nedeniyle hareket etmekten çekinir ve hastalık daha da ilerler.

Bel kireçlenmesi sendromunda tanı nasıl konulur?

MR da fıtık görülmesi hiçbir şey ifade etmez. Bu fıtık ameliyat edilse de şikayetler düzelmez. Ameliyat sonrası geçmeyen bel ağrılarının en önemli sebeplerindendir.

MR raporunda faset eklemlerde hipertrofi (kabalaşma) veya faset eklemde sıvı birikimi gibi bulguların yazıldığını görürüz. Ancak MR da genellikle bel fıtığı olup olmadığına bakıldığı için bu tanılar atlanabilir. Aslında tanıda MR ın yeri çok sınırlıdır. Asıl olan hastanın hissettikleri, kliniği ve muayene bulgusudur.

Diz altına ağrı yayılmadığında, bel ve kalçaya yayılan ağrıda beraberinde bel fıtığı olsa da fıtığı değil kireçlenmeyi öncelikle tedavi etmek gerekir.

Bel kireçlenmesi ( faset sendromu ) Tedavisi nasıl yapılır ?

Tedavinin asıl amacı hastayı tekrar hareketli hale getirecek şekilde ağrısızlaştırmaktır.

Tedavisi yine öncelikle akılcı bel egzersizleri ile yapılır. Zaten birçok hasta kendi başına uyguladığı bu egzersizlerle rahatladığını keşfetmiştir. Hastalık ilerlediğinde hareket etmek ıstırap vereceği için hasta hareketten kaçınır, yürümeyi, bırakır ve kilo almaya başlar. Bu da hastalığı daha da arttırır.

Egzersiz ve fizyoterapinin etkisiz olduğu durumlarda radyofrekans tedavileri, faset denervasyonu çok etkin bir tedavi yöntemidir. Denervasyon sonrası hasta rahat hareket etmeye ve egzersiz yapmaya, yürümeye başlar.

Kireçlenen bölgeler hareketsiz kalınca daha kötü olacağı için hastaya yaşı kaç olursa olsun bazı hareketler önerilir. Hasta yine de hareketsiz kalır ve hastalık tekrarlarsa bir süre sonra işlem tekrarlanabilir.

Faset Eklem Bloğu ve Denervasyonu

Faset sendromundan şüphelenilen hastalarda öncelikle ilgili eklem ve siniri geçici olarak

bloke edilir. Bu uygulama ile ağrısızlık elde ediliyorsa tanı doğrulanmış olur ve bu bölgenin siniri denerve edilir. Denervasyon özel görüntüleme teknikleri eşliğinde radyofrekans cihazıyla ısı oluşturularak ağrı yapan sinirin veya eklemin duyarsızlaştırılması, ağrının ortadan kaldırılması esasına dayanır.

Cerrahi kesi olmadan yapılan bu uygulama ile hasta birkaç saat gözlendikten sonra taburcu edilir.

Hasta aynı gün gündelik yaşantısına başlar. Ağrı gittikçe azalır. 3-4 hafta içinde maksimum rahatlama görülür. Hastanın hareketleri rahatlar, rahat yürüyebilir.

Hasta hareketsiz halinden kurtularak egzersizlerini yapabilir duruma gelir. Bel ağrısının en sık sebeplerinden biri olan faset sendromu (bel kireçlenmesi) hareketleri kısıtlayıp ıstırap verici ağrı oluşturduğunda lokal anestezi altında, ileri yaşta dahi uygulanabilen faset denervasyonu çok yüz güldürücü bir tedavi yöntemidir.

Ankara da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak randevu alabilir veya iletişime geçebilirsiniz.

22 YORUMLAR

 1. Bendede kireclenme var kanalda daralma var kıpırdanma dokuda zedelenme var ve şuan 100 metre yürüyünce durup dinlemem gerekiyor bu mesafeyi tahmini şuan 3 veya 4 dakikada yürüyorum ciddi bir acı çekiyorum yürürken kalcamda bedelimde başaklarımda ağrılar var

  • Dar kanal şikayetleriniz var. Bizim yapacağımız RF uygulaması da açık cerrahide olabilir. Sizin tercihiniz hangisi yapılacağı. Geçmiş olsun

 2. Merhaba. DR ismail bey şikayetlerim aynen yukarıda belirtildiğiniz gibi. Mr ile belde Bi eklem de kireçlenme tanısı kondu. Bel fıtığım çok iyi durumda. Dr denervasyon tedavisinde uygulanabilir dedi. Ama biraz korkuyorum ne gibi riskler taşıyor bu yöntem?. Felc kalma gibi felan riskleri varmidir. Teşekkürler

  • Son jenerasyon cihazlar ile yapılan denervasonlarda motor, duyu ve empedanns akım ölçümleri ile bu risk yok denecek kadar azdır. Geçmiş olsun.

 3. Merhaba doktor bey belde kireçlenme ve omurga kanal daralması var dendi bir sürü ilaç ve egzersiz verildi hiçbir faydasını görmedim hastalığım dönem dönem bir duruyor sonra tekrar nüksediyor 100metre yol yürüyemiyorum ayakta uzun süre duramıyorum sürekli bir ağrı gece uykumdan bile uyandırıyor ayaklarıma kramp giriyor omurgamda dinmeyen bir ağrı en son gittiğim beyin cerrahı ozon tedavisi uygulayacağını söyledi bu yöntem kalıcı bir yöntem midir tedavide

  • Hastalığımızın ve şikayetlerinizin tedavisi faset denervasyonu. Ozon tedavisinin sizin hastalığınızda Etkin olduğuna dair bir kanıt yok maalesef. Ameliyathane ortamında özel cihazlarla yapılacak faset denervasyonunu öneririm. Zira yol yürüme güçlüğünüzün olması kanal daralması da olduğunu düşündürüyor. Arayın bilgi verelim. 0546 285 66 46 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun

 4. Son 1 yildir kronik agrim var tutulma oluyor bel fitigim cok kucuk gittifim 4 5 doktor bunu soyledi bir seyin yok dedi ama tutulma ve agri yazidiginiz gibi kireclenme belirtileriyle ayni mr raporu gondersem yorum yapabilir misiniz

 5. Yukarıda sizlerin yazdığı belirtileri okudum birebir herşey aynı yaşım 43 yanlış spor bel hareketleri ile bu hale geldigimide düşünüyorum ayrıca biraz belim soğuk görsun agrilarin başlıyor bilmiyorum kireçlenme mı? MR var ama dediğiniz gibi hep fitiga bakıldı size mr nasıl göndere bilirim?

 6. Merhaba, trafik kazası sonucu omugamda kırık oluştu ve 3 ay yattım. Kalktıktan bir süre sonra ağrım geçmesine rağmen eğilme esnasında sırtta gerilme hissediyorum ve tam olarak eğilemiyorum. Bu durum kireçlenme olabilir mi?

 7. Merhaba Mr raporumu yollasam doktor Ismail gökyar yorumlayabilir mi lütfen .
  Belimde üst üste kireçlenme var dediler fıtık var yırtılma var denildi ağrılarım dönem dönem dayanılmaz hale geliyor hareketlerim kısıldı.
  her an şiddetli dayanılması zor olan ağrı gelecek korkusu yaşıyorum . Daha 28 yaşındayım

  • 05462856646 numaralı telefonumuz ile irtibatlaşın ve raporunuzu değerlendirelim. Whatsapp ile gönderebilirsiniz. Ancak filimi görmeden sadece rapora göre yorum yapabiliriz. Sişzin için yeterli ise elbette

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here