Donuk Omuz ve Omuz Ağrısı için Ameliyatsız Çözüm

Donuk omuz nedir ?

Adeziv kapsülit (frozen shoulder) denilen donuk omuz rahatsızlığı, omuzda hiç geçmeyen şiddetli ağrı ve omuzda hareket kısıtlılığı ile kendini gösteren, hayatı zehir eden bir omuz rahatsızlığıdır.

Donuk omuz kimlerde görülür ?

Donuk omuz daha çok diyabetli hastalarda görülmesine karşın herhangi bir travma veya ameliyat sonrası da görülebilir. Kadınlarda daha çok görülen bu durum sıklıkla 40 yaş üstünde ortaya çıkar. Yani genel olarak donuz omuz şu kişilerde ve durumlarda görülür ;

  • Diyabetli hastalar
  • Travma ve ameliyat sonrası gelişim
  • Daha çok kadınlarda
  • 40 yaş üstünde
  • Tiroid hastalıkları
  • Parkinson hastalığı

Donuk omuz nasıl gelişir ?

Şiddetli omuz ağrısı, omuz ekleminin gittikçe hareket etmesine engel olur. Donmuş bir omuz eklemi, hareketsiz bir kol ile karşımıza çıkar. Fizik tedavi kol ve omuz ekleminin ağrılı olması nedeniyle yeterince başarılı sonuç veremez.

Omuz ağrısı için ameliyatsız tedavi seçeneği var mı ?

Cerrahi gerektirebilecek kadar hayattan bıktıran bu rahatsızlık ne yazık ki cerrahiden de her zaman beklendiği kadar fayda görmez. Fizik tedavi veya kaplıca tedavisi ağrılı omuzu hareket ettirmek zor olduğu için yeterli sonuç vermeyebilir. Ağrıya karşın yapılan omuz egzersizleri durumu daha ciddi hale getirebilir.

Boyun bölgesindeki C5-6 arka kök sinirlerine radyofrekans tedavisi omuz bölgesindeki bu iltihabi durumu ve ağrıyı yok etmekte oldukça etkilidir. Yapılan tedavi sonrasında hastanın yapacağı aktif egzersizler ile hem ağrı ortadan kalkar hem de omuz-kol hareketleri eski haline geri dönebilir.

Omuz ağrısının dayanabilir hale gelmesi ile fizik tedavi daha iyi sonuçlar verir. Hatta hasta evde yapacağı ufak egzersizler ile omuzu hareketlerine tekrar kavuşur.

Ameliyathane şartlarında cerrahi kesi olmadan yapılan 2-3 saatinizi alan bu uygulama ile şiddetli omuz ağrısından kurtulmak ve eskisi gibi omuz hareketlerine kavuşmanız mümkün.

İşlem sedasyon denilen sakinleştirici ilaç etkisi altında yapıldığı için hasta herhangi bir acı duymaz, yapılan işlemi hatırlamaz. İşlem sırasında genel anestezi ye gerek olmadığı için ileri yaş ve ek sorunları olan hastalarda da uygulanabilir.

Omuz ve kolun ağrısız bir şekilde hareketini sağlayabilen bu uygulama protez ameliyatı önerilen hastalar da dahi etkili sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Şiddetli omuz ağrısı ve omuz hareketlerinde kısıtlılık halinde radyofrekans tedavisi yüz güldürücü bir tedavi yöntemidir.

Ankara da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak randevu alabilir veya iletişime geçebilirsiniz.