Dar kanal (Spinal stenoz) Tedavisi Ankara

Lomber dar kanal, bel, kalça ve bacak ağrısıyla karakterize bir rahatsızlıktır. Omurilik kanalı bel bölgesinde 17-18 mm dir. Bu kanalın 12 mm altında olması dar kanal olarak tanımlanırken 10 mm altına inmesi ile ciddi dar kanal bulguları ortaya çıkar.

Dar kanal nedir ?

Uzun yıllar içinde oluşan disk yırtıkları, fıtıklar ve kireçlenmelerle omurga dokuları kalınlaşır; kanal daralır ve omuriliğe baskı oluşur. Omurgada oluşan bu hastalık yavaş ilerleyen bir süreçtir ve orta yaş üzerinde bulgular verir.

Doğuştan omur kemiklerinin kısa olması durumunda daha erken yaşlarda görülebilir. Yaşlandıkça omurga da yaşlanır ve hastalık ilerler. Bu yapıların arasında korunaklı olarak yerleşmiş omurilik bulunur. Dar alanda kendi halinde duran omurilik yürüme ile kan almalıdır.

Kan alan omurilik şişer ve göreceli olarak omurlar arasında rahat duran omurilik sıkışır ve yürümeyi durdurmak zorunda kalır. Hasta dinlenince omurilikteki kanlanma azalır; omurilik tekrar küçülür ve hasta tekrar ağrısız yürüyebilir.

Dar kanalın sebebi nedir?

Sık karşılaşılan nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Kireçlenme (Spondiloz): Lomber dar kanalın en sık sebebi omurga eklem ve kemiklerinin kireçlenmesidir. Aşırı kireçlenen kemikler kanala doğru büyür, irileşir ve kanala baskı yapar.
 2. Konjenital (yapısal, doğuştan) dar kanal: Bazı insanların omurilik kanalı yapısal olarak normalden dardır. Genç bir omurgada bu herhangi bulgu vermezken kanalı daraltan basit bir problemler (kireçlenme, fıtık) dar kanal bulgularını oluşturur.
 3. İnstabilite (bel kayması): Omurlar arasında normalde bir hareket vardır ancak bunun aşırı olması durumuna instabilite denir ve ilerleyen dönemlerde bel kayması kanalda daralmaya sebep olur.
 4. Bel Fıtığı: Daha sık orta hat fıtıkları çok büyüdüğünde kanalı daraltarak omuriliğe baskı oluşturur ve dar kanal bulgularını ortaya çıkar.

Dar kanal belirtileri nelerdir?

Dar kanal ( spinal stenoz ) uzun bir süreçte ortaya çıkar ve bulgular yavaş yavaş artar. Ancak ani ve büyük bir fıtık gelişirse bulgular hızla ortaya çıkar. Dar kanal ( spinal stenoz ) hastalarında bel ağrısı her zaman olmayabilir.

Daha çok ağrı kalça ve bacaklardadır; yürüdükçe artar ve bacaklarda güçsüzlük (Nörojenik Klaudikasyon) meydana gelir. Omuriliğe baskı ile bacaklarda karıncalanma ve iğnelenme hissi oluşur. Refleksler kaybolur.

Tipik özelliği yol yürümekle bacaklarda dermansızlık ortaya çıkması ve durma ihtiyacıdır. Öne eğilme ve oturma ile şikayetler azalırken dik durma ve geriye bükülme ile şikayetler artar. Öne eğilme ile omurilik kanalı genişler ve omuriliğe baskı azalır. Hastaların alışverişte iken, alışveriş arabalarını kullanmak istemesi ve yürürken öne eğilerek yürümelerinin sebebi budur.

Hasta bir süre dinlenir, öne eğilirse veya çömelirse bu his ortadan kalkar ve tekrar yürümeye başlar. Bu şikayetler bacak damar tıkanıklığında da olabileceği için mutlaka dikkatli değerlendirmesi ve ayırıcı tanısının yapılması gerekir.
Dar kanal hastalığında faset sendromu eşlik edebileceği için beraberinde spondiloz konusunda anlatılan kireçlenme bulguları ve benzer bel ağrısı şikayetleri eşlik edebilir. Bu hastaların yürüyüş sırasında öne doğru eğilerek omuriliği gevşetme istekleri gözle görülür bir şekilde kambur yürümeye neden olabilir.

Dar kanal teşhisi nasıl konulur?

Dar kanal hastalığı için ayırıcı tanıda doktorunuzun soruları ve fizik muayenesi ciddi yol gösterecektir.
En çok uygulanan tetkikler röntgen ve MR taramalarıdır. Röntgen görüntüsü disk aralığındaki azalmayı, fasetlerin genişlemesini, kemik uzantılarının oluşumunu öne ve arkaya eğilmelerde normal dışı hareketliliği gösterirken, MRI diskin su kaybını, kanal daralmasını ve fıtığı gösterir. Sinir basısının ciddiyetini anlamak için EMG de istenebilir.

Dar kanal tedavisi nedir?

Dar kanal ( omurga kanalının daralması ) tedavisinde ilk basamak cerrahi dışı tedavidir. Bir iki günlük istirahat, kısa dönemli korse ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Uzun süreli istirahat ve korse adale tembelliğine sebep olacağı için tercih edilmez. Fizik Tedavi bu dönemde özellikle postür çalışmaları ve spazm gidermede yardımcı olabilir.

Omurgayı fleksiyonda tutmak (öne eğik) yakınmaları azaltabilir. Özellikle uyurken kıvrılarak uyumak ya da sırtüstü ancak kalça ve dizi bükerek uyumak yakınmaları sakinleştirebilir.

Dar kanal tedavi yöntemleri nelerdir ?

İlaç ve rehabilitasyon tedavisinin başarılı olmaması durumunda girişimsel tedaviler uygulanır. Dar kanalda ( spinal stenoz ) uygulanan Epidural Steroid Enjeksiyonu, Selektif kök blokları, faset denervasyonları ve DRG blokları etkin tedavi yöntemleridir.

Bu yöntemlerle kireçlenmeye bağlı ağrılar rahatlatılır; kanaldaki ödem ortadan kaldırılarak göreceli rahatlama sağlanır. Mutlak cerrahi gerektirmeyen, ilaç tedavisi ve fizik tedaviden fayda görmeyen ancak girişimsel yöntemlerden fayda görebilecek hasta sayısı oldukça fazladır.

Dar kanal ( omgurga kanalının daralması ) gibi omurga hastalıklarının tedavisinde bu yöntemler sayesinde hastaların büyük bölümü cerrahisiz rahatlatılabilir.

Hastalık ilerlediğinde girişimsel tedavi yöntemlerini tekrarlama olasılığı vardır. Çok ileri dar kanalda cerrahi ile omuriliği rahatlatmak gerekebilir. İleride cerrahi gerekirse girişimsel tedavi yöntemleri cerrahiye engel oluşturmaz. Hatta hastanın girişimsel tedavi yöntemlerinden fayda görmüş olması ileride yapılacak cerrahiden de fayda görebileceğinin bir göstergesidir.

Ankara da bulunan muayenehanemizi 05462856646 nolu telefondan arayarak randevu alabilir veya iletişime geçebilirsiniz.

19 YORUMLAR

 1. Hocam annem 85 yaşında ondada dar kanal rahatsızlığı. Corona Virüs dolayısı ile doktoru izinli ve ameliyathane kapalı. Çok acı çekiyor 1,5 aydır. İğne, ilaç jel masaj hepsini yapıyoruz. Lütfen bize yardımcı olurmusunux

  • Annenizi tüm tetkikleri ile göreyim size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. 05462856646 numaralı telefondan iletişime geçerek Mr’ı gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Hocam meraba yaklaşık 6 ay önce artarak devam eden bel fıtığı durumum var. Temmuz ayında mr çektirsim L5-s1 de fıtık olduğu görüldü. Ben aktif sporla uğraşan bir insanım ama şu 6 aydır kilometrelerce yürüyen ben 500 m adım atamıyorum. Sinire bası olduğu için 15 dk da bir duruyorum dinleniyorum bacağımda ve ayak parmağımDa sürekli otururken dahi uyuşma ve karıncalanma var. Bu da benim yaşam standardımı çok düşürüyor. Fizik tedavi manuel terapi masaj hepsini denedim . İnternette sizin bu konuda çok başarılı oldyğunuzu okudum. Acaba episural enjeksiyon veya radyoterapi bana uygun bir tedavi Yöntemi midir. Bu konuda sizinle iletişime geçmek istiyoeum acilen. Teşekkür ederim

 3. Degerli hocam ozenle okudum verdiginiz bilgileri sitenizde. Benimde sorunum bel de dar kanal.Fizik tedavide oldum. Rahatlayamadim. Gunluk hayatim cok yetersiz oldu. Bacaklarimda agrilar var. Saygilarimla.

  • Evet ağrı giderici tedaviler mümkün. Hangi yöntemin uygulanacağı ve tedavi şansını hastamızı gördükten sonra belirleyebiliriz. Tekrar geçmiş olsun

 4. 68 yaşında diyaliz ve şeker hastası babamız var. Mr çekildi disk aralığı daralması dendi . Yardımcı olabilir misiniz.iyi calismalar

  • Bu hasta gurubuda da uygun tedavi yöntemleri var. 0546 285 66 46 numaralı telefondan ulaşın sonuçları ile hastamızı değerlendirelim. Neler yapılmalı karar verelim. Geçmiş olsun.

 5. Hocam merhaba babam 71 yaşında boyunda aşırı kireçlenme ve kanal daralması var boynunu ceviremiyor ağrı beline inip yataktan çok zor kalkıyor yeni çekilmiş beyin boyun bel mr lari var bu hasta için yapılabilecek bir şey var mı çok teşekkür ediyorum

  • Öncelikle boyun ağrısının bele yayılmayacağını vurgulamalıyım. Muhtemel belde de spondiloz vardır. MR ları ile değerlendirelim, yapılabilecek uygulamalar elbette var ancak hastaya göre karar verelim. Geçmiş olsun şimdiden

 6. Hocam çok teşekkür ederim Konya da ikamet ediyoruz gelmeden önce MR raporunu göndersem bir ön değerlendirme yapma şansınız olur mu hastayı yapılabilecek bir şey olursa getirsem Allah razı olsun iyi akşamlar

 7. Hocam inanılmaz bir bel kalça ağrısı çekiyorum 6 yıldır ve giderek artıyor. ayakta kaldıkça vücudum sola doğru gidiyor ve aynaya baktığımda sağ omzum biraz daha uzun ve aşağıda olduğunu gözlemliyorum. Tanıdığım kimse yok emar görüntülerimi size atsam incelermisiniz. Raporu aşağıdakidir. Teşekkürler
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ;

  Lomber lordoz konfigürasyonu azalmıştır. Korpus köşelerinde sivrileşmeler seçilmektedir.
  L5 sakralize görünümdedir.Â
  Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir. Vertebraların korpus yükseklikleri normaldir. Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

  L3-4 ve L4-5 diskleri minimal bulging göstermekte, minimal dural kese basısına yol açmaktadır.Â

  Diğer intervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup, dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral epidural yağlı doku ve nöral foramenler açıktır.

  Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.

  Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

  • MR raporunuzda ciddi bir sorun yok. Ancak her hastalık MR da görülmez. Muayene ile birlikte MR ımızın bizim tarafımızdan değerlendirilmesi gerekli. Gönderdiğiniz rapor şikayetlerinizi açıklamıyor. Uygun olduğunuzda CD niz ile birlikte sizi değerlendirelim. Geçmiş olsun

 8. Merhaba hocam bende üç aydır belimden rahatsızım omurilikte daralma var sinire baskı varmış bacaklarımda karıncalanma uyuşma yürüme güçlüğü var sağ bacağımda daha fazla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here