Trigeminal nevralji tanı ve tedavisinde 10 ipucu

3770

Yüz bölgesinde görülen şiddetli, rahatsız edici ağrıların bir çok sebebi olabilir. Trigeminal Nevralji hastalığı yüzde trigeminal sinirin hasarlanması ile ortaya çıkan, şiddetli ağrılar nedeniyle delirten (çıldırtan) hastalık olarak da bilinen bir rahatsızlıktır.

Birçok hasta ağrısının nedenini bilemediği, tanı ve tedavide etkin yanıt alamadığı için sorununu çözememekte, bu tanı ve tedavi çabaları sırasında örneğin yanıltıcı olarak diş ağrısı olarak değerlendirilerek dişleri çekilmektedir.

Bu yazımızda trigeminal nevraljinin özellikleri ve bilinmesi gereken detaylar sunuldu:

 1. Yüz bölgesinde şiddetli, kısa aralıklarla, çakan tarzda ağrılar görülür. Çakmalar arasında künt, sızlama şeklinde ağrı devam edebilir.Ağrı, alt çene, üst çene burun veya kulak kenarı, göz bölgesinden birinde veya her ikisinde olabilir. Tüm yüzü tutması çok nadirdir.

  Yüz dışında başka bir bölgeye yayılmaz.

 2. İki taraflı çok nadirdir. Ağrınız iki taraflı ise bu hastalık olma ihtimali azdır. Yüzün bir tarafını, hemen ardından öbür tarafını tutmaz
 3. Diş sinirleri de aynı sinir olduğu için diş ağrısı ile karıştırılabilir. Oysa ki bu rahatsızlık sinirin beyinden çıkış yerindeki bir hasarlanma ile ortaya çıkar. Dolayısıyla ilgili bölgedeki dişlerin çekilmesi ağrının geçmesi için çözüm olmaz.
 4. Sürekli değil çakar tarzda olması klinikte çok önemli bir ayırıcıdır.
 5. Konuşma, yemek yeme, su içme, rüzgar ağrıyı tetikler. Ağrı gelmemesi için hastalar bunları yapmaktan kaçınır.
 6. İlk tedavisi ilaç ile yapılır. Epilepsi hastalığında kullanılan özel ilaçlar birçok hastada etkili tedavi sağlar.
 7. İlaçlar yeterli olmuyorsa veya ilaçlar yan etki nedeni ile kullanılamıyorsa radyofrekans tedavisi planlanmalıdır.
 8. Kullanılan ilaçlar sersemlik, aşırı uyku, alerjik reaksiyon, kan tablosunda bozukluk yapabilir. Bu durumlarda ilaç kesilmeli veya dozu azaltılmalıdır.
 9. Radyofrekans tedavisi ameliyathane şartlarında ancak kesi olmadan yapılan bir tedavidir. Yaklaşık 45 dakika sürer ve işlem sırasında hastalar yüzeyel olarak uyutulur. Genel anesteziye gerek yoktur.
 10. Bu tedavi yöntemi yaygınlaşmadan önce yapılan açık nevralj ameliyatı ile radyofrekans işleminin başarı sonuçları arasında fark yoktur. Üstelik radyofrekans yönteminin açık cerrahiye göre riskleri çok daha düşüktür. Yaklaşık 45 dakikalık işlemin sonrasında 3-4 saat gözlemlenen hasta aynı gün taburcu olur.

Sonuç olarak trigeminal nevralji bu konunun uzmanı tarafından muayene ve tetkikleriniz sonucu ile rahatlıkla tanınabilir. Öncelikle ilaç tedavisi verilir. İlaç tedavaisi yeterli olmadığında veya ilaç yan etkiler nedeniyle kullanılamadığında radyofrekans tedavisi uygulanır.

10 YORUMLAR

 1. Boynumda çok kötü dayanılmaz bir ağrı oluyor ve bu ağrının sebebi boyunda eklem köşesindeki sivrileşmeden kaynaklandığı söyleniyor , korpuz unkovertebral köşelerinde sivrileşme görülmektedir. Servikal lordoz düzleşmiştir yazıyor Grafi çıktısında bunlar ne anlama gelmektedir kalıcı çözüm öneriniz nedir İsmail Hocam bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  • Yani boynunuzda kireçlenme var. Çok ileri değilse cerrahiye gerek olmaz. Radyofrekans etkin bir tedavi yöntemi ancak klinik ve radyolojik olarak değerlendirmeniz sonucu size net yanıt verebiliriz. Geçmiş olsun

 2. Iyi günler hocam benim 4 gündür sol kulak arkası tarafında kafamda bıçak saplanır tarzda şiddetli ama saniyelik ağrılarım var aralıklı tekrarlıyor ve ağrının olduğu bölgeye el değirmiyor salgın nedeniyle doktora gidemiyorum korkulacak bir durum var midir okuduğum şikayetler benimkine çok benziyor ne yapmalıyım

  • Primer nevralji kulak arkasında nadir başlar. Mutlaka testlerinizin yapılması lazım net tanı İçin. 0546 2856646 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 3. Hocam mrb 4 yıl önce trigiminal nevraljiden ameliyat oldum .İmplant diş yaptırmvk istiyorum yaptırabilirmiyin tekrar ağrılarımı tetikler mi ? Teşekkür ederim

 4. hocam merhaba ablam yıllardır bu rahatsızlıktan çok ağrı çekiyor ne ilaç kullandıysa çözüm bulamadık ve ilaçlarda işe yaramıyor ve yan etkisi çok oluyır ameliyat riskleri nelerdir ne yapmamızı önerirsiniz Adana da yaşıyoruz .

  • Hastanızın trireminal nevraljisi var anladığım kadarıyla. İlaçlar etkili olmuyor veya yan etkisi oluyorsa radiofrekans ablasyon uygulamak gerekli. 05462856646 numaralı telefonumuzdan ararsanız detaylı bilgi verelim: Geçmiş olsun

 5. Merhaba Hocam,

  Benim sol kulak kıkırdark kısmında dediğiniz gibi elektrik çarpmasına benzer ani ağrılar oluyor. Yüzümün sol tarafında hafif bir uyuşmada eşlik ediyor. Ancak Trigeminal nevralji de kulağın o kısmını içine almıyor diye okudum. Ancak ağrı şekli çok benziyor.Bunun trigeminal nevralji olup olmadığını nasıl anlarım.

  • Benim sol kulak kıkırdark kısmında dediğiniz gibi elektrik çarpmasına benzer ani ağrılar oluyor. Yüzümün sol tarafında hafif bir uyuşmada eşlik ediyor. Ancak Trigeminal nevralji de kulağın o kısmını içine almıyor diye okudum. Ancak ağrı şekli çok benziyor.Bunun trigeminal nevralji olup olmadığını nasıl anlarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here