Bel ve kalça ağrınızın sebebi sakroiliak ağrı olabilir mi?

3004

Orta yaş üzerinde bel ve kalça ağrısının en sık nedenlerinden biri olan sakroiliak eklem ağrısı bazı romatizmal hastalıklarda genç yaşta da görülebilir.

Sakroiliak eklem nedir ve nerede bulunur;

Omurgamızı leğen kemiği ile birleştiren eklemdir. Vücudumuzda sağ ve solda olmak üzere iki sakroiliak eklem vardır. Bu eklemler büyük kaslarla omurga ve kalça eklemine tutunur.

Sakroilak eklem de ağrı neden olur;

Eklemin istemeden zorlanması, düşme, yanlış kullanımı veya iltahabi durumu ile sakroiliak ağrı ortaya çıkar. Ankilozan Spondilit gibi romatizmal hastalıkların da genellikle ilk belirtisi sakroiliak eklem ağrısıdır.

Sakroiliak eklem ağrısı nasıl olur ve nasıl tanı konulur;

Ağrı belin alt bölgesi ve kalçadan başlar. Kasık ve bacağa yayılabilir. Yürümek, oturmak hatta bazen yatmak bile kalça bölgesinde ızdıraplı ağrıya neden olur. Ağrının karakteri bel fıtığına çok benzediği için hatalı tanı konulabilir.

Tanıda muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılır. Sakroiliak ağrısı olan bir hastada aynı zamanda bel fıtığı da olabilir. Bu durumda tedavi hatalı olarak bel fıtığına yönelik yapılabilir ki hasta bir türlü tedavi olamaz.

MRI gibi ileri görüntüleme yöntemleri ile bile sakroiliak eklem hastalığı tanısı konulamayabilir. Tanıda şüphe varsa sakroiliak eklem içine yapılacak lokal anestezik enjeksiyonu ile ağrının geçmesi kesin tanıyı koydurur.

Sakroiliak eklem ağrısı nasıl tedavi edilir;

Tedavisinde ilaçlar etkili olabilir. İlaç tedavisine yanıt alınamayan hastada en etkili yöntemler eklem içi kortizon veya radyofrekans tedavisidir. Kortizonun ağızdan veya kas içine verilmesi tedavide yetersiz olabilir. Etkin tedavi için kortizonun yüksek dozlarda verilmesi durumunda ise kortizona bağlı yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu nedenle kortizon verilmesi gerekiyorsa eklem içine ve çok düşük dozlarda verilmesi daha uygun olur. Eklem içi enjeksiyon veya radyofrekans tedavisi ameliyathane şartlarında ve eklemin görüntülenmesini sağlayan skopi cihazı eşliğinde yapılır.

 

Uygulama sırasında hafif sakinleştirici verilmesi ile hasta işleme ait rahatsızlık hissetmez. İşlem yaklaşık 15-45 dakikada tamamlanır ve hasta yatağına alınır. Birkaç saatlik gözlem sonrası da taburcu edilir. Ağrıda hemen rahatlama başlar.

Sonuç olarak sık karşılaşılan ancak pek fazla bilinmeyen sakroiliak ağrı tanınması durumunda tedavi edilebilir bir rahtsızlıktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here